Pandemie ničí i na naše zvířecí miláčky

Z přítulné kočičky se stane syčící fúrie, vyrovnaný pes je najednou nervózní uzlíček. Koronavirová krize a stres s ní spojený se odráží i na našich čtyřnohých kamarádech. Víte, jak jim pomoct?

Kočičí miláček, který se vám prochází po psacím stole, a přitom se blíží opatrně k myši a klávesnici, je pro všechny páníčky roztomilost sama. Ale jednoho dne se začnou ptát sami sebe, jak ji vlastně naučit dobrému chování. Že se chování kočky změnilo, protože pandemie narušila její denní rutinu, pozná jen málokterý majitel, který se přes den snaží z domu normálně pracovat.

Stres jako příčina nevhodného chování

Protože nejenom nám lidem jde na nervy, že nevíme, co bude dál. Nedostatečná předvídatelnost, změněná rutina a časově náročné spolužití v těsné blízkosti jsou zkouškou i pro naše čtyřnohé miláčky.

Jak přesně se to projevuje? Tak, že se změní chování zvířete nebo že některé situace se stávají mnohem častěji. Pokud domácí zvířata nějaké problémové chování vykazovala i před pandemií, je velké riziko, že teď se projeví s velkou intenzitou. Jestli je nějaká změna problematická, záleží vždy na pohledu majitele. Pokud například pes najednou začne při vítání skákat na všechny příchozí, majiteli to mnohdy vadit nebude. Na druhou stranu všichni ostatní to jistě za nepříjemné považovat budou.

Zajímavé je, že psi a kočky reagují na stres jinak. Zatímco psi jsou akčnější, kočky se spíše uzavírají do sebe. Proto je mnohdy pro majitele tak těžké poznat, že se jedná o problémové chování v souvislosti se stresem.

Jak svému zvířeti pomoct?

Nejlepší je vrátit se na začátek. Zamyslete se nad tím, co jste před pandemií dělali jinak. A jak svůj denní program co nejvíce přiblížit tomu původnímu. Pokud to jde, snažte se zachovat denní program i během lockdownu. Vy byste se chtěli zrovna pomazlit, ale váš miláček nemá zájem? Ok, respektujte to. Pohladíte ho, až za vámi přijde sám. Pokud se naopak váš čtyřnohý kamarád dožaduje vaší pozornosti neustále, zkuste mu pořídit hračku, která ho dokáže zabavit.

Pokud se vám i přes všechnu snahu nebude chování vašeho zvířátka zamlouvat, navštivte raději veterináře. Někdy mohou za změnou chování stát nejen psychologické, ale i fyzické příčiny.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Přestaňte se vyhýbat plánování vlastní budoucnosti! Tento týden bude pro přemýšlení o tom, kam vlastně směřujete (a kam byste směřovat chtěli), naprosto ideální. Budete mít dostatek prostoru i času, abyste si urovnali myšlenky a touhy, abyste zhodnotili vše, čeho jste zatím dosáhli a čeho ještě dosáhnout můžete. Nestanovujte si žádné limity, dov... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:28
9 Příspěvků
Poslední příspěvek 8:11
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat