Jak nás ovlivňují okolní vůně

Dokážou v nás probudit zapomenuté vzpomínky, řídí naše pocity a podvědomě mění nálady. Vůně nás ovlivňují víc, než si myslíme.

Vůně se sice rozplývají velmi rychle, ale nikdy nezmizí úplně. Díky čichu se dostanou až hluboko do našeho mozku a tam ukládají vzpomínky, které zůstávají bez povšimnutí třeba po desetiletí. Tento proces je přitom tak složitý a různorodý, že dává vědcům stále nové otázky k řešení.

Poselství vůní

Člověk má asi 400 různých čichových receptorů, jimiž svými typickými vzorci přijímá různé vůně a pachy – něco na způsob písma pro nevidomé. Tak můžeme rozeznat tisíce miliard různých vůní. Mnohem více, než kolika slovy bychom je dokázaly pojmenovat.

A stejně jako u zvířat i u lidí hraje nos velmi specifickou roli. Pro naše rozmnožování je totiž rozhodující vnímání feromonů – tedy toho, jestli se nám někdo líbí, nebo ne.

Ukládají naše vzpomínky

U čichu jde o identifikaci, o prastaré instinkty jako láska, strach nebo hlad. Zkušenosti a poznatky, které získáme, se ukládají do mozku. S každou emocí tak máme spojenou nějakou vůni nebo zápach. A bohužel i u negativních vzpomínek. Tak například oblíbené jídlo může i po několik let vyvolat nevolnost nebo zvracení, pokud si ho mozek spojí s chemoterapií při léčbě rakoviny. Ale třeba i vzpomínka na bolesti břicha z karamelových bonbonů ve vás zůstane po celý život.

Speciální vůně umějí vyvolat i velmi příjemné pocity. Ty se pak stávají velmi důležitou součástí marketingové komunikace – ať už je to prací prášek, hotové jídlo, nebo dokonce luxusní vůz.

Aromaterapie

Jako vždy a u všeho záleží i u vůní na správné dávce. Některé vůně a pachy jsou sice pro naše zdraví nebezpečné, ale různé aroma může působit naopak blahodárně. Aromaterapie, dlouhé roky vysmívaná jako placebo, dostává nyní nový význam.

Zdroj: my lifeSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s banánem

(7 hlasů)

Houby se sazeným vejcem

(21 hlasů)

Omeleta s brokolicí

(25 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Pohár vaší trpělivosti právě přetekl, stejně tak jako vaše ochota se přetvařovat. Přestanete proto hrát divadlo a na rovinu všem řeknete, co si skutečně myslíte. Mnohým to nebude příjemné, připravte se proto na všemožné reakce. Vám se ale dost ulev&... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
80 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat