Nepořádek doma i v práci má na psychiku drtivý dopad

Ztotožňujete se s lidovým úslovím, které praví, že pořádek je pro blbce? Pozor na to, v poházených předmětech okolo vás číhá velké riziko úzkostí, omezené produktivity a alergie!

Neustlaná postel, nevynesené odpadky, přetékající koš na špinavé prádlo, neumyté nádobí nebo pracovní dokumenty ledabyle rozházené po stole. Pro někoho standardní stav způsobený časovou vytížeností, pro odborníky drastické peklo psychického i fyzického zdraví. Jak moc nepořádek vlastně ovlivňuje člověka? Budete se asi divit…

Binec jako důvod nesoustředěnosti

Před pár lety provedli američtí vědci zajímavou studii, do níž zahrnuli několik stovek dobrovolníků různého věku. S pomocí magnetické rezonance a dalších měření následně zjistili, že neuspořádanost domácího i pracovního prostředí vede k nesoustředěnosti, zapomnětlivosti a snížené produktivitě. Jsou tu však i další nepříjemnosti, kterých se jeden může dočkat, pokud tráví čas v neuklizeném prostoru.

Pomoc, mám záchvat úzkosti!

Je úplně jedno, jakou práci vykonáváte, nebo v jak velkém domě či bytě bydlíte. Udržování pořádku představuje kouzelný způsob, jak se vyhnout stresu, panice i nervovému zhroucení. „Ačkoli je chaos jen málokdy uznáván jako spouštěč negativních emocí, hraje zásadní roli v tom, jak se cítíme. Pobyt mezi rozházenými předměty všeho druhu v nás zanechává pocity nervozity, úzkosti, frustrace a beznaděje,“ připouští americká psycholožka a spisovatelka Sherrie Bourg Carter. Taková emoční propast podle ní úzce souvisí třeba s oslabenou imunitou, vysokým krevním tlakem nebo nespavostí. S tím se zase pojí spousta zdravotních komplikací. A když už jsme u nich….

Alergie, vítej!

Jako „lapače prachu“ se obvykle nazývají plyšové hračky v dětském pokoji. Ovšem klidně to mohou být i nahromaděné věci, pod kterými lze ten zmíněný prach utřít jen horko těžko. Jako by nestačilo, že tím utrpí ovzduší v celé místnosti, ještě to zvyšuje riziko alergie a jiných respiračních problémů. Množení roztočů a dalších „breberek“ snad ani netřeba zmiňovat.

Zdroje: 1.racgp.org.au, webmd.com, thecleanbedroom.com, psychologytoday.com, healthshots.com/mind/mental-health/is-your-house-cluttered-heres-how-it-can-affect-your-mental-healthSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden se v oblasti lásky a osobních vztahů mohou objevit nové příležitosti. Pokud jste nezadaní, hvězdy vám přejí setkání s někým, kdo vás velmi zaujme. Ti, kteří jsou ve vztahu, mohou očekávat posílení emocionální ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

72 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:53
297 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat