Škodlivé chemikálie obsahuje téměř polovina kosmetických výrobků

Rtěnky, zdravíčka, make-upy, podkladové báze, řasenky či stíny. Kdo by je nemiloval? Všem ženám pomáhají cítit se lépe a sebevědoměji, ovšem ony mají i svoji temnou stránku. Skutečně máte jistotu, že si na obličej nenanášíte něco, co vám může i ublížit? Tak na to rozhodně nespoléhejte!

Den zúčtování. Tak by se asi dala nazvat chvíle, kdy si skupina amerických výzkumníků z univerzity v Notre Dame vzala na paškál 200 kosmetických produktů různých značek. Produkty vědci posbírali v běžných kosmetických prodejnách, které byly v USA a Kanadě aktivní v letech 2016 až 2020.

Ani francouzský maloobchod není bez viny

Jednalo se například o americkou firmu Ulta Beauty, francouzskou Sephoru či taktéž americkou společnost Bed Bath & Beyond. Tato studie, jejíž výsledky uveřejnil odborný časopis American Chemical Society, šokovala tím, že téměř polovina uvedených kosmetických produktů obsahuje potenciálně škodlivé chemikálie zvané per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS). Ty se spojují s rakovinou, poškozením reprodukce a oslabením imunitního systému.

Důvod, proč jsou chemikálie v kurzu

Pro ujasnění, PFAS se často používají ke zvýšení trvanlivosti a roztíratelnosti výrobků, jsou zodpovědné za jejich konzistenci, a nalézt se dají v pleťových vodách, rtěnkách, lacích na nehty, podkladových bázích, očních stínech i řasenkách. A pochopitelně i dalších výrobcích mimo kosmetický průmysl.

Situace je taková, že dle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má v PFAS v krvi 97 procent Američanů, neboť výrobky osobní péče se často aplikují na oči a rty, tedy do blízkosti slzných cest a sliznic, čímž se snadno absorbují do krevního oběhu.

Ani četba štítků neochrání

Navíc akademici odhalili, že přibližně 88 procentům testovaných produktů chyběly na etiketách produktů informace o těchto složkách. Ve svém prohlášení vědci uvedli, že dvě třetiny zkoumaných tekutých rtěnek, dvě třetiny podkladových bází a tři čtvrtiny voděodolných řasenek jsou plné sloučenin fluoru, jedné z těchto chemikálií, která má při dlouhodobém kontaktu s pletí toxické účinky. V horším případě dochází k onemocnění jater a štítné žlázy nebo narušení hormonů.

Bohužel, kosmetika a výrobky osobní péče nejsou přísně regulovány, takže nikdy nelze s jistotou říct, že ta voňavá věc, kterou se každý den natíráte, je bezpečná. Sluší se také uvést, že PFAS se označují za „věčné chemikálie“, to znamená, že se v životním prostředí nerozkládají.

Zdroje: mst.dk, healthline.com, https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.estlett.1c00240


Celkem 2 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:27
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:15

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat