Vliv ega na naší osobnost

Jen málo z nás si uvědomuje, jak moc naše ego ovlivňuje náš každodenní život. Ego neurčuje jenom to, jak vidíte sami sebe a ostatní nebo jak moc se s druhými srovnáváte, ale také určuje, podle jakých osobních pravidel a zákonů se musí lidé chovat, aby splnili „standardy“.

Ale mnozí z nás ani nevědí, že naše ego není autentické, pravé já. Pravdou je, že rozpoznat své ego – a čelit mu – je nejtěžší úkol v našem životě. Ale co je vlastně ego?

Co je to ego

„Ego“ znamená „já“. Představuje obraz, který má člověk k dispozici. Přesně definuje, co je dobré nebo zlé, pozitivní nebo negativní, správné nebo špatné. Ego poznáte podle toho, že vaše věty začínají slovy „Já jsem…“. Přitom zapomínáme, že nejsme jméno, profese nebo charakteristika, ale jakmile tomu začnete věřit, omezujete se v myšlení a jednání. V tomto přístupu je vaše ego ve skutečnosti velmi zastaralým ochranným mechanismem. To je ale také důvod, proč se cítíte osaměle, nepochopeni a bezvýznamně.

Má ego pozitivní stránky?

Rozhodně svoje ego nepovažujte za něco špatného – nejprve se ho snažte pochopit. Ego způsobuje vaši odlišnost a slouží jako identifikátor. Jste jedineční díky svému tělu, ale i egu. Nicméně ego vždy bude nějaký ideál, o který usilujeme. Ego přesně ví, jak vypadá dokonalá postava nebo bezchybná budoucnost a chce vás tímto směrem nasměrovat. Neustále si přeje, abyste byli nejlepší a vy se budete cítit špatně, dokud na sobě nebudete pracovat.

Jak vzniká ego

Všichni jsme se narodili bez ega. V průběhu času a vývoje se rozvíjí náš sebeobraz – naše ego. Přijímáme tak vlastní jméno a popis, který slyšíme od rodičů nebo blízkých. Vznik ega pak můžeme pozorovat tehdy, když dítěti něco vezmete a ono křičí „To je moje!“ Ale nejsou to jen hmotné objekty, které přejímáme, ale i výroky jako například „Jsi skvělý ve fotbale, ale házená ti nejde.“ Nebo „Jsi chlap, tak se nechovej jako žena.“

Ego jsou vnitřní definice, které vám byly připsány a podle kterých jednáte. Podvědomě si myslíte, že se těmto vzorcům musíte přizpůsobit, aby vás okolí i nadále milovalo a přijímalo. Je tedy důležité vypořádat se sami se sebou a rozpoznat, zda jednáte ze svého ega, nebo pravého já. Ego je potřeba, protože za každým jeho chováním je pozitivní záměr.

Zdroj: názory autora, psychologytoday.com, https://www.verywellmind.com/the-id-ego-and-superego-2795951Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Vaječná omeleta s lososem

(34 hlasů)

Toast s gorgonzolou

(29 hlasů)

Brokolicová omeleta

(19 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste milovníci tepla a léta, a tak vám jeho první záblesky hrají do noty. Jako by se se slunečními paprsky rozzářila i vaše nálada. Vaše okolí bude tou změnou příjemně překvapeno – konečně jste to zase vy. Silní, optimističtí (a ano, tr... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
27 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat