Infekce dutin nabírá v zimě na obrátkách

Proč jsou infekce dutin často horší během nejchladnějších měsíců roku? Existuje několik možných důvodů, a to včetně nevhodné stravy a bytových vůní.

Lidé se sinusitidou, tedy infekcí dutin, pociťují příznaky podobné nachlazení, jako je ucpaný nos nebo rýma, bolest v krku, ztráta čichu a chuti, bolest hlavy, horečka a únava. Navíc se často potýkají s bolestí obličeje a tlakem a zápachem z úst. Sinusitida nejčastěji vzniká v důsledku infekce způsobené nachlazením nebo alergií. Mezi další spouštěče patří nosní polypy, vychýlená přepážka, poranění obličeje, poruchy imunitního systému a nádory. Proč je sinusitida horší právě teď v zimě?

Špatné jídlo

Kratší dny a špatné počasí způsobují, že lidé méně sportují, podléhají splínům a ty zahánějí cukrovinkami nebo alkoholem. Cukr, víno, pivo a destiláty podporují záněty v těle a tím i přispívají ke zhoršování infekce dutin. Vyměňte je za hodně zelené listové zeleniny a bobulovin.

Suchý vzduch

Venkovní vzduch je v zimních měsících mnohem méně vlhký než v kterémkoli jiném ročním období. Ať už rádi trávíte čas venku v mrazu, nebo opouštíte svůj dům jen na krátkou procházku do auta a zpět, neustále dýcháte sušší vzduch. Kromě toho topení a klimatizace zdraví také moc neprospívají. Suchý vzduch ztěžuje řádné fungování řasinek v nose. Normální nosní sekret nemusí smýt veškerou špínu a nečistoty z dutin, což způsobuje jejich podráždění a zánět. Vzduch pravidelně zvlhčujte.

Domácí mazlíčci

Je vám líto psa, který venku mrzne, tak ho vezmete dovnitř. Pokud jste na svého domácího mazlíčka mírně alergičtí, můžete si všimnout vzplanutí symptomů dutin. Pro vzduch je také obtížnější cirkulovat bez otevřených dveří nebo oken, zvířecí srst se tak doma víc drží a sinusitidu zhoršuje. Mazlíčky kartáčujte.

Koberce, koberečky a čalounění

Koberce, předložky, rohožky a nábytek jsou plné roztočů, plísní, prachu a jiných nečistot z domácnosti. V zimě je cirkulace vzduchu špatná, jak již bylo uvedeno, dveře a okna zůstávají zavřené. Z tohoto důvodu se tyto alergeny pouze shromažďují a pokaždé, když si sednete, nebo se projdete po koberci, vyšlete do vzduchu neuvěřitelné množství těchto částic. Častěji luxujte a utírejte prach.

Vůně

Když už větráte, tak jen na krátkou chvíli. Zvenčí domů nepřivádíte téměř žádný vzduch a svěžest se snažíte zajistit svíčkami nebo různými osvěžovači. Bohužel, tyto věci jen přidávají do prostoru více chemikálií a částic, které mohou dráždit vaši sinusitidu. Umělotiny vyměňte za přírodu, používejte koření nebo esenciální oleje. Pokud se symptomy sinusitidy zhoršují, obraťte se na rinologa.

Zdroje: heritagefirstent.com, houstonadvancedsinus.com, wikipedia.orgSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s parmezánem

(14 hlasů)

Dušené houby na toastu

(21 hlasů)

Omeleta s banánem

(6 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste milovníci tepla a léta, a tak vám jeho první záblesky hrají do noty. Jako by se se slunečními paprsky rozzářila i vaše nálada. Vaše okolí bude tou změnou příjemně překvapeno – konečně jste to zase vy. Silní, optimističtí (a ano, tr... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
8 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
785 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat