Nevýhody menstruačních vložek

Menstruační vložka je velká věc. Než ji ale začnete používat, zvažte všechna pro a proti. Je to totiž zdravotní časovaná bomba!

Díky za 21. století. Až do toho devatenáctého nebylo spodní prádlo běžnou součástí šatníku, takže ženy byly nucené si během svých dní vypomáhat mechem, kožešinami nebo trávou, později si oblékaly speciální košile s dlouhými cípy, které si zavazovaly mezi nohama. Nyní se tyhle způsoby jeví jako absurdní, vždyť stačí zajít do obchodu a koupit si pohodlné vložky několika tvarů a velikostí, jež se na kalhotky fixují lepicím proužkem. Pro ženy není těžké je používat, existují však určitá rizika, se kterými je nutné počítat.

Nevýhody, o kterých se příliš nemluví

Zjevnou nevýhodou používání vložek je podráždění pokožky způsobené jejich dlouhodobým nošením. Ovšem i častá výměna je příčinou vyrážek. Uživatelky vložek jsou náchylné k alergiím, za které mohou chemické látky v nich obsažené. Navíc platí, že jakmile se se s nimi menstruační krev dostane do kontaktu, line se z této hygienické pomůcky nepříjemný zápach (1).

Pesticidy, dioxin a další

Pokud jste si mysleli, že hygienické vložky jsou bílé, protože použitá bavlna je bílá, zamyslete se znovu. Bavlna má krémový odstín a s bílou nemá nic společného. Výrobci k jejich zbělení používají chemikálii zvanou dioxin. Diskutabilní jsou také pesticidy a umělé vonné látky. Někteří odborníci tak tvrdí, že vinou těchto negativ může dojít k hormonálním dysfunkcím, poškození imunitního systému, neplodnosti, poruchám funkce štítné žlázy nebo dokonce i k rakovině vaječníků (2).

A co jiné varianty?

Pochopitelně, že s ohledem na výrobce a kvalitu vložek se také stává, že si ženy stěžují na nepohodlí při fyzické aktivitě. Vložky jsou zároveň nebezpečné pro životní prostředí, neboť končí na skládkách. Přítomné chemikálie, kterými jsou napuštěné, většinou bývají biologicky nerozložitelné (3). I z tohoto důvodu se mnoho žen uchyluje k používání menstruačních kalíšků.

Ty shromažďují krev a je třeba je jednoduše umýt a znovu vložit. Jeden kalíšek lze použít mnohokrát, takže je ekonomicky životaschopný, ačkoli vyžaduje vyšší prvotní investici. Mimochodem, vložky, stejně jako tampony, rozhodně nepatří do záchodové mísy, neboť materiály, z něhož jsou tyto hygienické potřeby vyrobeny, se ve vodě nerozpustí. Ucpávají tak odtokové trubky a mohou se dostat i do řek, kde zatěžují životní prostředí.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4177679/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6504186/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5838436/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

67 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat