Zmírnění příznaků otravné senné rýmy

Deprimuje vás senná rýma? To stejné mohou dle statistik říci zhruba tři miliony našinců. Naštěstí existuje hned několik možností první pomoci! Na jejich seznam patří esenciální eukalyptový olej, med nebo obyčejný česnek.

Jak v praxi vypadá senná rýma, to ví každý alergik. Tohle prokletí se projevuje dráždivým a opakovaným kýcháním, permanentně ucpaným nosem a vodnatým výtokem, který z něj vytéká. Často ho doprovází také slzení a pálení očí, přičemž se objevuje i bolest v krku a zhoršené polykání. Nejčastějšími spouštěči senné rýmy jsou pyly, plísňové spóry, roztoči a zvířecí alergeny. Tyto faktory dráždí imunitní systém, který pak na obranu produkuje protilátky a uvolňuje zánětlivé chemikálie, jako je histamin (1). Co vám může přinést úlevu?

Esenciální eukalyptus jako zachránce

S nosní neprůchodností si dokážou poradit esenciální oleje. Máte ve svých zásobách eukalyptus? No výborně, neváhejte ho povolat do akce! Poznatky jisté americké studie (2) z roku 2009 informují o tom, že cineol, který je jeho hlavní složkou, představuje účinnou a bezpečnou léčbu senné rýmy. Eukalyptový olej můžete inhalovat, ovšem klidně pár kapek přidejte i do vany. Po pár minutách koupele se vám bude dýchat jedna báseň!

Dejte šanci medu

Med se jako sladidlo využívá už odnepaměti. Dáváte si ho do čaje jenom v zimě, když řádí chřipky? Naordinujte si jeho každodenní lžičku dříve, nejlépe pak okamžitě. Výzkum (3) publikovaný v magazínu Annals of Saudi Medicine poukazuje na skutečnost, že pravidelná konzumace této lepkavé medicíny snižuje symptomy výše jmenované svízele. Tak na co ještě čekáte?

Nešetřete česnekem ani cibulí

Česnek i cibule se nacházejí takřka v každé domácnosti. Věděli jste, že tyto základní potraviny mají antialergenní vlastnosti, které z nich dělají skvělý lék na sennou rýmu (4)? Obě také prokazatelně posilují imunitní systém, přičemž působí jako dekongestanty, tedy prostředky odstraňující zduření sliznic. Je tedy čas trochu navýšit česnekovou a cibulovou spotřebu, nemyslíte? Naštěstí se tyto přírodní poklady dají zakomponovat do celé řady receptů.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279488/, (2) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1097/00005537-200404000-00027, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6074882/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7919894/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Brambory pečené v pánvi

(2 hlasů)

Květákové placičky

(4 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

227 Příspěvků
Poslední příspěvek 22:58
342 Příspěvků
Poslední příspěvek 22:55

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat