Měsíční abstinence má celoroční výhody

Vzdát se na jeden celý měsíc alkoholu? Leden už jste propásli, ale ve hře je pořád ještě únor s březnem. Jak se pár týdnů abstinence dotkne vašeho krevního tlaku, spánku, tělesných křivek i peněženky?

První měsíce roku bývá vždycky tak nějak sucho. A nejde o klima! Všeříkající je takzvaný suchý leden, což je kampaň britské charitativní organizace Alcohol Change UK a jejím smyslem je měsíční abstinence od alkoholu (1). Českou a slovenskou verzí je zase „suchej únor“, který v roce 2013 začala pořádat Liga otevřených mužů. Původně to byla kampaň zaměřená na zdraví silnějšího pohlaví, ovšem postupem času se otevřela i tomu něžnému (2). Říkáte si, že za těch pár dní na vodě se stejně žádné zázraky nestanou? Co když ano?

Účinek, který trvá déle, než byste řekli

Ano, může se zdát, že měsíc naprosté střízlivosti je zatraceně dlouhá doba. Žádné víno k večeři, žádný drink s přáteli, žádný punč na zahřátí. Prostě nic! Dlouhé to asi je, ale určitě ne nemožné. Toto nealkoholní období může být z dlouhodobého hlediska nesmírně posilující, domnívají se odborníci. Podle nich totiž krásně poslouží k vytvoření nových návyků (3). A pozor – také odstartuje okamžité účinky na zdraví. Chcete jeden důkaz za všechny?

Sklenku odmítám, proto mám lepší tlak!

V rámci studie (3) zveřejněné v magazínu BMJ Open tým londýnských vědců oslovil 94 dobrovolníků, kteří byli ochotní vzdát se na jeden měsíc alkoholu, přičemž je porovnával s další kontrolní skupinou, která se svých návyků držela dál. Z nashromážděných dat následně vyplynulo, že měsíční abstinenti zaznamenali významné zlepšení metabolického zdraví, přestože provedli jen malé nebo žádné změny ve své stravě, kouření i cvičení. V průměru zhubli asi čtyři a půl kila, snížil se jim krevní tlak a došlo u nich i k „dramatickému“ snížení úrovně inzulinové rezistence, což je ukazatel rizika diabetu 2. typu. Bylo u nich registrováno také výrazné omezení růstových faktorů souvisejících s rakovinou. K čemu dalšímu ještě došlo?

Kvalitní letní spánek i více úspor

Autoři této studie (3) si na všechny respondenty „posvítili“ i za dalších šest až osm měsíců – zajímalo je totiž, zda je suchý leden nějak změnil. A představte si, že ano! Tihle abstinující „ledňáčci“ obecnou konzumaci alkoholu hodně snížili, tudíž popíjeli mnohem méně. A netajili se tím, že to tak chtějí zachovat i nadále. To jim ušetřilo nemalé peníze, zkvalitnilo spánek a zvýšilo hladinu energie. Ještě pořád si myslíte, že jeden měsíc bez drinku nemá žádný efekt?

Zdroje: (1) www.alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january, (2) www.ilom.cz/v-cesku-opet-zavladne-suchej-unor/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5942469/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

S novým protějškem si vyrazíte na večeři. Bude to příjemné a opět se dozvíte něco více o člověku, kterého začínáte ze srdce milovat. Nezapomeňte však také naslouchat, občas máte sklon vést řeč a nepustit partnera ke slovu. Nechte jej se projevit! Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:20
385 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat