Dožeňte spánkový deficit

Zhruba třetinu svého života trávíme spánkem a tento čas je zásadní pro naše celkové tělesné funkce, fyzické zdraví a duševní pohodu. Spánek reguluje vše od našich emocí po naše rozhodovací schopnosti, doplňuje zásoby energie a dává našemu tělu čas na zotavení, aby naše orgány dobře fungovaly. Je možné skutečně „dohnat“ spánek z dlouhodobého hlediska?

Přečkat den po špatném spánku v noci je brutální. Cítíte se omámeně a máte zamlžený mozek, je těžké se hýbat, a může to dokonce ovlivnit vaši náladu. Trvale špatná kvalita spánku může tyto příznaky zhoršit, a dokonce negativně ovlivnit naši dlouhodobou paměť a rozhodovací schopnosti.

Když se nedostatek spánku stane normou, vede to ke chronickému „spánkovému deficitu“. 

Co je spánkový deficit?

Spánkový deficit je rozdíl mezi množstvím spánku, které vaše tělo potřebuje, a množstvím, které mu skutečně dopřáváte. Dospělí by se měli snažit o sedm až devět hodin spánku v noci a dospívající by měli spát osm až 10 hodin. Mladší děti potřebují v závislosti na věku ještě více spánku. Děti ve školním věku vyžadují devět až 12 hodin a předškoláci by se měli zaměřit na 10 až 13 hodin.

Chronický spánkový deficit může časem přispět k vážnějším zdravotním problémům, jako je obezita, cukrovka, onemocnění srdce a dalších orgánů, a dokonce i rakovina. 

Že jste nahromadili spánkový dluh, poznáte podle příznaků jako jsou ospalost, zmatené myšlení, špatné rozhodování, snížená koncentrace, málo energie, pocit fyzické slanosti, změny nálad a špatná paměť.

Lze „dohnat“ spánek?

Může tedy spaní o víkendech, chození do postele následující noc dříve nebo zdřímnutí během dne vynahradit váš nahromaděný spánkový deficit? Odpověď je „ano“, ale s určitými výhradami. Aby se zlepšil stav vašeho spánkového účtu, měli byste svůj dluh „vyrovnat“ nejpozději do tří dnů. Jakmile překročíte tuto hranici, bude obtížné spánkový dluh vyřešit. 

Nejlepším akčním plánem pro vaše celkové zdraví a pohodu je nakonec vyhnout se spánkovému deficitu.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547676/ - celý článek


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Podaří se vám splnit staré sliby a dostát všem závazkům. A to přesto, že vás to tento týden bude stát nemálo sil a energie. Naštěstí si dobře uvědomujete, že jisté záležitosti nelze upozadit. Sliby plníte a okolí vás za to bude ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:04
3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat