Chytré hodinky na sobě mají neuvěřitelné množství bakterií

Nosíte chytré hodinky? Pak máte okolo zápěstí omotané i bakterie způsobující infekce. Plastový náramek hodinek tyto choroboplodné zárodky nesmírně přitahuje! Buď ho tedy pravidelně čistěte, nebo si raději pořiďte kovový.

Chytré hodinky? No to je věc! Tahle šikovná věcička už dávno neumí spočítat jen nachozené kroky. Vždyť naměří i krevní tlak, srdeční frekvenci a míru stresu. Zanalyzuje také spánek a pitný režim, přičemž včas upozorní na blížící se ovulaci nebo menstruaci. Z těch „lepších modelů“ se dá i telefonovat a odpovídat na textové zprávy, a to nejen prstem. Stačí si jen stáhnout patřičnou aplikaci, která mluvené slovo přemění na text, což komunikaci náramně usnadní. Jsou tu ale i další parádní funkce, jako je například buzení, počasí, kalkulačka nebo navigace, díky které člověk nikdy nezabloudí. Žádný div, že tyto hodinky nosí miliony lidí po celém světě! Výhody jsou zřejmé, ale co nevýhody?

Bakterie omotané okolo zápěstí

Navzdory tomu, že zmíněné zařízení bývá odolné i vůči vodě, ho pravidelně čistí opravdu jen málokterý uživatel. Drtivou většinu z nich to vlastně ani nenapadne. Pokud však hodinky, které máme na ruce den do den, pravidelně nečistíme a nedezinfikujeme, mohou na sobě mít neuvěřitelné množství nebezpečných bakterií. Prokázala to studie (1) zveřejněná v magazínu Advances in Infectious Diseases, která poukazuje zejména na bakterie přenášející stafylokokové infekce a zárodky způsobující záněty středního ucha a močových cest. Největším problémem je tady kupodivu jejich náramek, který škodlivé breberky doslova přitahuje (2).

Nejhorší je plast

Zatímco kovové náramky nejsou pro bakterie ani trochu příjemné, jak odhalila výše uvedená studie, zcela jiný příběh je to s těmi gumovými a plastovými. Ze všech testovaných vzorků jich bylo kontaminováno 95 procent, což vypovídá o celé situaci. Plast a guma podle vědců poskytuje ideální prostředí do bakteriální růst a prosperitu, tudíž je pravidelná očista více než nutná.

Zdroje: (1) www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=125218, (2) www.nypost.com/2023/08/17/apple-watch-fitbit-wristbands-carry-shocking-levels-of-bacteria-experts/


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nový horoskop Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:28
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:36

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat