Pokud nechcete akné, přestaňte se stresovat

Nervozita oslabuje obranyschopnost, což se dotkne i pokožky. Hormony při ní produkované také poblázní mazové žlázy a odstartují záněty, proto pak akné roste rychleji než houby po dešti.

Trpí jím novorozenci, kojenci, dospívající i dospělí. Akné se může objevit v jakékoli fázi života, a to jako blesk z čistého nebe. Také jste si mysleli, že už vám pupínky nehrozí, protože pubertu máte dávno za sebou? Spouštěč je možná ve vaší hlavě.

Nervozita pleti nepřidá

Genetické predispozice, užívání léků, kouření, konzumace alkoholu, nezdravá strava, environmentální dráždivé látky, nadměrný tlak ze sportovních přileb, používání naprosto nevhodné kosmetiky i nevyvážený střevní mikrobiom. To jsou faktory, které s rozvojem tohoto chronického kožního onemocnění více či méně souvisí (1). Prsty v něm mívá i fenomén dnešní doby – stres. I když se myslelo, že jeho vliv tak velký není, vypadá to na pravý opak.

Krása vyžaduje ledový klid

Americká dermatologická akademie se dlouho držela verze, že stres nezpůsobuje akné, pouze zhoršuje to stávající (2). Tři roky starý výzkum (3) však prokázal, že neuropeptidy a hormony zapojené do stresových reakcí stimulují mazové žlázy k vyšší produkci olejů, které následně ucpávají póry. Tyto hormony rovněž omezují antimikrobiální obranyschopnost pokožky, oslabují imunitní systém a podněcují zánětlivé reakce. To všechno vede k tomu, že pohled do zrcadla moc nepotěší. Jak zvládnout stres i pupínky?

Hluboký nádech, jídlo a postel

Cvičení je skvělý způsob, jak uvolnit přetíženou mysl a zlepšit celkové zdraví. Aerobní aktivity jako běh, plavání nebo jóga mohou pomoci snížit hladinu kortizolu, zlepšit náladu a spolu s ní i vzhled pokožky. Přímo se nabízí také meditace a hluboké dýchání. K pohodě duše i kůže taktéž hodně přispěje pravidelný spánkový režim a strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky.

Zdroje: (1) www.medicalnewstoday.com/articles/does-stress-cause-acne#can-stress-cause-it, (2) www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7405352/


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:16
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat