Dětská kosmetika může obsahovat hodně nebezpečné látky

Máte doma malou parádnici s celým arzenálem třpytek, barviček na obličej a lesků na rty? Pak vás nové odborné poznatky asi vyděsí. Tyto dětské produkty prý obsahují toxické látky včetně těžkých kovů.

Pro krásu se musí trpět, říkaly už naše babičky. Dnes se tohle notoricky známé heslo potvrzuje víc než kdy jindy. Chemikálie a kontaminanty spojované s rakovinou vědci nacházejí ve vodě, potravinách i mnoha kosmetických produktech každodenní potřeby.

Osobní péče s vážnými důsledky

Některé složky představují malé riziko, jiné mají nebezpečně blízko k vážným zdravotním problémům, které kromě zmiňovaných onkologických chorob zahrnují i sníženou schopnost reprodukce, vrozené vady plodu, hormonálními výkyvy a oslabenou imunitu (1). Jde především o formaldehyd, paraformaldehyd, etylenglykol, rtuť, ftaláty a parabeny (2). O toxické karcinogeny bohužel není ochuzena ani kosmetika dětská, což je vážně alarmující.

Varování pro všechny

Poznatky loňského amerického průzkumu (3) založeného na několika desítkách předešlých studií uvádí, že více než 70 procent rodičů kupuje svým dětem barvy na obličej, třpytky, lesky na rty, laky na nehty a další věci určené k ozdobení těla. Je pravdou, že si s nimi hezky vyhrají, ale zábava nemusí mít zrovna veselý konec. Autoři uvedené analýzy neskrývají pohoršení nad tím, co všechno tyto výrobky obsahují. Testy prokázaly jasnou přítomnost těžkých kovů i takzvaných věčných chemikálií (PFAS), které jsou pro citlivý dětský organismus skutečnou hrozbou.

Je na čase říct dost!

„Je šílené prodávat dětské produkty s extrémně toxickými látkami. Zjištění z této studie mohou federálním agenturám pomoci lépe porozumět tomu, jak děti tyto produkty používají a co jim způsobují. Doufejme, že to přinese velké změny, protože v současné době se na federální úrovni dělá pro ochranu dětí před toxickými chemikáliemi v kosmetice jen velmi málo,“ naráží na neschopnost úřadů americká vědkyně a jedna ze spoluautorek Lakendra Barajas (4).

Zdroje: (1) www.ewg.org/sites/default/files/u352/Toxic%2020%20List.pdf, (2) www.ewg.org/the-toxic-twelve-chemicals-and-contaminants-in-cosmetics, (3) www.mdpi.com/1660-4601/20/3/2114, (4) www.earthjustice.org/press/2023/columbia-earthjustice-study-finds-most-u-s-children-use-toxic-makeup-products-during-play


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:05
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:16
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat