Letní rady pro hydrataci

Muži mají denně vypít deset sklenic vody, ženám prý stačí osm. Pro lepší přehled je užitečná aplikace na sledování přijmu tekutin. Hodit se vám bude i himálajská sůl a letní abstinence.

Když udeří vedra, jedním z nejpříjemnějších způsobů, jak je překonat, bývá lenošení u vody. Ale to vám bohužel se zachováním hydratace nepomůže.

Neriskujte zbytečně

Voda tvoří 50 až 80 procent tělesné hmotnosti (1). Pro zdraví je naprosto nezbytná, protože pomáhá regulovat teplotu a odstraňuje nahromaděné odpadní látky, zatímco se podílí na produkci slin, „promazává“ klouby a podporuje metabolismus. V důsledku dýchání, pocení i močení z organismu odchází významné množství. Nejhorší je to pochopitelně v létě, kdy jsou ztráty oproti jiným měsícům vyšší až o 40 procent (3). K tomu se člověk musí postavit čelem.

Jak poznám, že vysychám?

Ačkoli mírnou dehydratací trpí vysoké procento lidí, její příznaky nejsou schopní rozpoznat všichni. Kromě klasického pocitu žízně a bolesti hlavy by vás měla varovat i závrať, únava, zácpa, tmavá moč a snížená duševní bdělost (4). Kolik tekutin byste konkrétně vy měli denně vypít, to závisí na věku, pohlaví, tělesné konstrukci i úrovni fyzické aktivity. Všeobecné směrnice udávají deset sklenic pro muže a osm pro ženy. Jak to zařídit?

Užitečná aplikace v mobilu

Aplikace je snad už na všechno, takže sledování přijmu vody samozřejmě nemůže zůstat pozadu. Monitorují ho i některé chytré hodinky, díky kterým máte dokonalý přehled o tom, kolik vám do splnění limitu zbývá. Stačí si každý doušek „zapsat“. Někdy se jeden diví, jak málo toho od rána do večera vypije!

Nezapomeňte si to osolit

Kromě tekutin je třeba průběžně doplňovat i elektrolyty, jež vlivem pocení přirozeně odcházejí. Jsou klíčové pro optimalizaci krevního tlaku i trávení, proto si do sklenky přidejte i špetku soli. Doporučuje se ta himalájská, neboť obsahuje 84 aktivních minerálů, včetně vápníku, hořčíku a draslíku (5). Zaměřte se také na šťavnaté ovoce, které vás zavodní, a naopak se vyhněte alkoholu, protože ten značně odvodňuje (6).

Zdroje: (1) www.eatforhealth.gov.au/nutrient-reference-values/nutrients/water, (2) www. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23521514/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23521514/, (4) www.my.clevelandclinic.org/health/diseases/9013-dehydration, (5) www. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939859/, (6) www.magnapool.com/blog/7-easy-ways-to-stay-hydrated-in-summer


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden se v oblasti lásky a osobních vztahů mohou objevit nové příležitosti. Pokud jste nezadaní, hvězdy vám přejí setkání s někým, kdo vás velmi zaujme. Ti, kteří jsou ve vztahu, mohou očekávat posílení emocionální ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

13 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:47
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
144 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat