Tetování je běžným prostředkem k vyjádření identity nebo oslavou životních milníků, ke kterým patří narození dítěte či svatba. Přesto se ví velmi málo o jeho dlouhodobých účincích na zdraví.
Co se týče tetování, nebezpečným chemikáliím v tetovacím inkoustu byla v Evropě během posledních deseti let věnována velká pozornost. Paralelně výzkum ukázal, že inkoust, který je vstříknut do kůže, tam nezůstává (1) a některé částice inkoustu mohou skončit až v játrech.
V překladu řečeno, tělo vnímá tetovací inkoust jako něco cizího, co je třeba odstranit, a tetování způsobuje imunitní odpověď, která má za následek, že velká část částic inkoustu se usazuje v lymfatických uzlinách. Dosud však chyběl poslední kousek skládačky: jak tetovací inkoust usazený v lymfatickém systému ovlivňuje zdraví lidí?
Zhoubná nádorová onemocnění
Lundská univerzita ve Švédsku provedla rozsáhlou studii s cílem zjistit, zda tetování může zvýšit riziko maligního lymfomu, vzácné formy rakoviny, která postihuje bílé krvinky (lymfocyty). Pro tento účel se zaměřila na každého ve Švédsku, kterému byl v letech 2007 až 2017 diagnostikován lymfom (těmto účastníkům bylo 20 až 60 let a celkově se jednalo o 5 591 lidí).
Respondenti odpovídali na dotazník o několika faktorech životního stylu a ti, jež byli tetováni, doplnili informace o velikosti na tetování, jejich věku při prvním tetování a barvy tetování. Vědci následně zjistili, že tetovaní lidé měli o 21 % vyšší riziko lymfomu než lidé bez něj (2).
Na velikosti tetování nezáleží
Je důležité mít na paměti, že lymfom je velmi vzácné onemocnění a s velikostí tetování nesouvisí. Klíčový byl čas – jak dlouho měli účastníci své „obrázky“ na těle. Riziko se zdálo být vyšší u nových tetování (obdržených do dvou let) a u starších tetování (obdržených před více než deseti lety). Na základě této jediné studie však není vhodné dělat předčasné závěry.
Výzkum nám ale říká, že lidé by si měli uvědomit, že tetování může mít nežádoucí zdravotní účinky. Vždy je nutné vyhledat lékařskou péči, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky, které mohou s tetováním souviset. Ostatně, další studie potvrdila, že míra nežádoucích účinků spojených s tetováním se pohybuje kolem 2 %. Mezi nejčastější komplikace pak patří infekce a alergické reakce (3). Akademici se v současné době zaměřují i na to, zda tetování zvyšuje riziko onemocnění souvisejících s imunitním systémem, jako je onemocnění štítné žlázy a sarkoidóza.
Zdroje: (1) https://www.livescience.com/60503-tattoo-ink-body.html, (2) https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(24)00228-1/fulltext, (3) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7926473/
Sledujte nás na sociálních sítích: