Cítíte se přecitlivěle, úzkostně nebo se rozbrečíte i kvůli úplné maličkosti? Nejste v tom sama! Premenstruační syndrom s sebou přináší řadu nepříjemných pocitů, ovšem můžete se s nimi rázně vypořádat.
Někdy jste podivně podrážděná a chytáte takzvaně na první našlápnutí, jindy vás rozpláče i televizní reklama na kočičí žrádlo. Ano, nějak takhle se projevuje premenstruační syndrom, při kterém nálady létají jako na houpačce. Udržet je na uzdě není tak nemožné, jak si asi myslíte.
Běžný hormonální jev
„Nadměrná přecitlivělost nebo plačtivost je úplně normální. Při PMS se s jedním či druhým potýká přibližně 75 procent žen. Pravděpodobně je to kvůli změnám v hladinách hormonů během menstruačního cyklu,“ objasňuje britská psychiatrička Rebecca Moore, mezi jejíž pacientky patří dámy trpící premenstruační dysforickou poruchou i ty procházející menopauzou (1). Expertka dále dodává, že kolem ovulace tělo uvolní vajíčko, což způsobí pokles hladiny estrogenu a progesteronu. Tím klesne také úroveň neurotransmiteru serotoninu, který pomáhá regulovat emoce, spánek a chuť k jídlu. Právě jeho menší množství stojí za typickými chmurnými pocity, co těsně před nástupem periody klasicky prožíváme. Ale možná vůbec nemusíme!
Radost pro tělo i duši
„Připravte si seznam aktivit, které máte rádi. Třeba setkání s přáteli, spánek, meditaci nebo sledování uklidňujícího filmu. Zkrátka se zaměřte na činnosti, o nichž víte, že vás vždycky rozveselí,“ doporučuje lékařka Rebecca Moore. Dle jejího názoru je také užitečné sledovat svou menstruaci pomocí speciálních aplikací. „Samozřejmě to příznaky neodstraní, ale uvědomění si, že existuje určitý vzorec a hormonální důvod, vám může hodně pomoci. Za pár dní to přece skončí, a to vás povzbudí,“ myslí si jmenovaná psychiatrička.
Správné jídlo svede divy
Z odborných studií (2) vyplývá, že nepříjemné symptomy PMS tlumí i výběr vhodných potravin v kombinaci s fyzickou aktivitou. „Omezte sůl, kofein a alkohol. Pijte hodně vody, jezte zelenou listovou zeleninu a komplexní sacharidy, jako jsou batáty, luštěniny nebo ořechy. Přínosné bývají také potraviny bohaté na železo, například ryby, mořské plody, hovězí játra a sójové produkty,“ vyjmenovává Rebecca Moore. „I trocha lehkého cvičení se počítá, protože díky němu podpoříte hladinu endorfinů, které dodávají optimismus,“ uzavírá expertka.
Zdroje: (1) www.staging.stylist.co.uk/health/pms-crying/545689, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31518647/
Sledujte nás na sociálních sítích: