Levandulobraní: Vyrobte si voňavý koupelový olej nebo sušenky

31.07.2019 | Bydlení a design

Levandule je momentálně v období květu, které je zároveň i obdobím sběru. Nejčastěji ji sušíme a používáme v bytě jako dekoraci, případně vyrábíme věnce na dveře. Co všechno ale lze kromě dekoračních prvků z této úžasné bylinky vytvořit?

Vůně do skříní

Postup výroby vonných sáčků, které využijeme v našich skříních nebo autech pro osvěžení vzduchu, je naprosto primitivní. Levanduli jednoduše usušte, kvítky stáhněte prsty z klásku a nasypejte do látkových sáčků. Ty poté zavěste tam, kde chcete osvěžit vzduch. Čas od času sáčky promněte v prstech, abyste oživili vůni.

Sušenky

Chutné a voňavé sušenky z levandule jsou čím dál oblíbenější. Jsou trochu netypické, ale o to jsou zajímavější. Na jejich výrobu vám postačí čtvrt kila špaldové mouky, 60 gramů třtinového cukru, špetka soli, 120 gramů změklého másla, jedno vejce a tři lžičky sušených levandulových květů. Všechny ingredience zapracujte do hladkého těsta, to následně rozválejte a vykrajujte tvary. Pečte při 180 °C dorůžova, podložené pečicím papírem.

Sirup

Limonáda z levandulového sirupu je vítaným a nevšedním osvěžením v horkých letních dnech. Kromě toho, že výborně chutná, funguje také proti bolestem hlavy či při nespavosti. Natrhejte zhruba padesát stonků levandule i s květy a společně s několika kolečky citronu nechte louhovat do druhého dne v jednom litru vody. Druhý den nálev sceďte, přidejte jeden kilogram cukru a svařte do mírného zhoustnutí. Ještě horký nalijte do sklenic a nechte vychladnout. Sirup uchovávejte v chladu.

Olej do koupele

Na výrobu oleje do koupele, který přispívá ke zklidnění mysli a regeneraci unavených svalů, budete potřebovat dvě hrsti sušené nebo jednu hrst čerstvé levandule, tři deci olivového nebo mandlového oleje a kvalitní hrnec. Levanduli nasekejte nadrobno, vložte do oleje a přiveďte k varu. Když začne olej vřít, stáhněte plamen a nechte tři hodiny pomalu probublávat. Poté hrnec odstavte a obsah nechte vychladnout. Nakonec květy přeceďte a olej rozlijte do malých lahviček. V chladu a temnu vám vydrží celý rok.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
246 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
86 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat