Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dezinfekce, kam se podíváš? Přehnaná čistota nám spíš škodí

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

15. 5. 2019 | Bydlení a design

Kdyby přestaly existovat bakterie, všichni lidé a ostatní živí tvorové by vymřeli do několika hodin. Přesto denně z médií a reklam slyšíme hrozby, jak je třeba v domácnosti, ústní dutině i na kůži zlikvidovat sto procent bakterií. Ve skutečnosti si tím škodíme víc, než prospíváme. Ničíme hlavně bakterie pro život nezbytné.

Nejhorší je pak v posledních letech používaná antibakteriální látka triclosan, která má navíc zhoubné účinky na zdraví. Krom toho, že triclosan přidávaný dokonce do zubních past, ničí pro zdraví a život nezbytné bakterie, existují studie dokazující jeho zhoubné účinky na hormonální systém.

Ve světě kolem nás už sledujeme důsledky našeho neustálého zabíjení bakterií, přitom jejich význam teprve začínáme chápat,“ tvrdí profesor Thomas Sharpton z Oregon State University.

Nežijeme v nemocnici

Jsou místa, kde je sterilita nezbytná, kupříkladu v nemocnicích, ale naopak v našem životním prostoru je škodlivá. Když tak člověk slyší reklamu, která slibuje vyhubení devětadevadesáti procent bakterií, měl by se spíš takových přípravků hrozit, než z nich mít radost. Nejlepším a dostačujícím mycím prostředkem jsou obyčejné mýdlo a voda s octem. Ty totiž potlačí nebezpečné choroboplodné zárodky, ale neublíží tolik prospěšným bakteriím.

Triclosan byl používán původně právě jen k dezinfekci nemocnic. Dnes ho najdeme ve věšině přípravků k udržování hygieny v domácnosti. Ale horší je, že také v kosmetice určené pro péči o tělo a ústní hygienu.

„Zcela jistě nastávají situace, kdy jsou potřeba antibakteriální prostředky. Nicméně vědci mají dnes ohromné množství důkazů, podle nichž střevní bakterie můžou mít ohromně pozitivní vliv na metabolismus a zdraví srdce, imunity i nervové soustavy,“ vysvětluje doktor Christopher Gaulke.

Více informací, jak udržet čistou a zdravou domácnost, aniž bychom škodili sobě či přírodě, najdete ve speciálu Zdravý domov.

Uklízíte chemickými prostředky? Nejspíš máte doma toxický...

Polévka z bílé ředkve

Polévka z bílé ředkve

13 hlasů
30min 245 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zeleninový koláč

11 hlasů
1h a 10min 841kJ 130 Kč

Koláč s cibulí a fazolkami.

Kuřecí stehýnka s citrónovou šťávou

11 hlasů
1h a 30min 406kJ 185 Kč

Citrónová kuřecí stehna mrkví a hráškem.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Již minulý týden naznačil, že pro vás začíná méně stresující období, než tomu bylo doposud. Využijte toho! Začněte se soustředit na věci, které jste kvůli neustálému vypětí v minulých dnech a týdnech opomíjeli. Budete mít ze seb...

Více