Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dezinfekce, kam se podíváš? Přehnaná čistota nám spíš škodí

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

15.05.2019 | Bydlení a design

Kdyby přestaly existovat bakterie, všichni lidé a ostatní živí tvorové by vymřeli do několika hodin. Přesto denně z médií a reklam slyšíme hrozby, jak je třeba v domácnosti, ústní dutině i na kůži zlikvidovat sto procent bakterií. Ve skutečnosti si tím škodíme víc, než prospíváme. Ničíme hlavně bakterie pro život nezbytné.

Nejhorší je pak v posledních letech používaná antibakteriální látka triclosan, která má navíc zhoubné účinky na zdraví. Krom toho, že triclosan přidávaný dokonce do zubních past, ničí pro zdraví a život nezbytné bakterie, existují studie dokazující jeho zhoubné účinky na hormonální systém.

Ve světě kolem nás už sledujeme důsledky našeho neustálého zabíjení bakterií, přitom jejich význam teprve začínáme chápat,“ tvrdí profesor Thomas Sharpton z Oregon State University.

Nežijeme v nemocnici

Jsou místa, kde je sterilita nezbytná, kupříkladu v nemocnicích, ale naopak v našem životním prostoru je škodlivá. Když tak člověk slyší reklamu, která slibuje vyhubení devětadevadesáti procent bakterií, měl by se spíš takových přípravků hrozit, než z nich mít radost. Nejlepším a dostačujícím mycím prostředkem jsou obyčejné mýdlo a voda s octem. Ty totiž potlačí nebezpečné choroboplodné zárodky, ale neublíží tolik prospěšným bakteriím.

Triclosan byl používán původně právě jen k dezinfekci nemocnic. Dnes ho najdeme ve věšině přípravků k udržování hygieny v domácnosti. Ale horší je, že také v kosmetice určené pro péči o tělo a ústní hygienu.

„Zcela jistě nastávají situace, kdy jsou potřeba antibakteriální prostředky. Nicméně vědci mají dnes ohromné množství důkazů, podle nichž střevní bakterie můžou mít ohromně pozitivní vliv na metabolismus a zdraví srdce, imunity i nervové soustavy,“ vysvětluje doktor Christopher Gaulke.

Více informací, jak udržet čistou a zdravou domácnost, aniž bychom škodili sobě či přírodě, najdete ve speciálu Zdravý domov.

Jak vybrat tu nejlepší sekačku pro vaši zahradu

Gulášová polévka

Gulášová polévka

9 hlasů
1h a 35min 264 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vepřové plátky s oregánem

11 hlasů
55min 1090kJ 140 Kč

Smažené masové „špízy“ se sýrem a cuketou.

Smažený sumec

11 hlasů
50min 414kJ 180 Kč

Obalovaná ryba pečená v troubě.

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Jste zadaní? Přesto se vám může stát, že se vám budou myšlenky toulat okolo jiné osoby. Přesto vše zůstane jen u platonického snění. Moc dobře si uvědomujete, že partner je pro vás prioritou číslo jedna. Jde jen o to, že jinde se zdá tráva zelenějš&...

Více