Léčivky vhodné pro pěstování za oknem

22.04.2021 | Bydlení a design

S přicházejícím jarem nastupuje i slunečné počasí a zahrádkářům začínají první výsadbové povinnosti. Koho nebaví zahrada nebo jí prostě nemá, ale zároveň touží po domácích bylinkách, může si zařídit malou zahrádku přímo za oknem. Některé z léčivek si totiž můžete bez problémů pěstovat i doma na parapetu. Jsou nenáročné a mnohé využijete i při vaření.

Které bylinky se vám budou dařit i v květináči za oknem a k čemu je využijete?

Krásná i léčivá aloe vera

Aloe vera je sukulentní rostlina známá pro své léčivé účinky. Je dekorativní a zároveň ji využijete při léčení nejednoho neduhu. Nejvíce se hodí pro ošetření popálenin, menších odřenin, ekzémů nebo štípanců, ale účinná je i na opary. Postačí, když seříznutý list a jeho šťávu nanesete na zraněné místo.

Aloe vera se dá i konzumovat. Je však potřeba dobře odstranit vnitřní část dužiny od vrstvy, která je těsně pod vnější stranou listu. Ta je totiž nahořklá a obsahuje látky, jež jsou mírně toxické a mají projímavé účinky. Dužina pomáhá při trávicích obtížích i zácpě a pročisťuje střeva.

Aloe svědčí přímé sluneční světlo a vydatná zálivka. Má ráda pokojovou teplotu a snese i nižší, nikdy by však neměla být v teplotách pod 10 stupňů Celsia.

Něžný všelék heřmánek pravý

Mysleli jste si, že tuhle léčivku najdete jen na louce? Kdepak, při správné péči se jí bude dařit i v truhlíku.

„Heřmánek je téměř všelékem a je vhodný i pro děti. Tato luční bylinka pomáhá při nadýmání a křečích v břiše, průjmu a při menstruačních bolestech. Účinný je jako čaj, ale také ve formě obkladu. Zabírá též na nespavost a podrážděnost,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Heřmánek rovněž mírní bolesti zubů a je vhodný i pro desinfekci dutiny ústní. Kromě toho má příznivý vliv na kvalitu vlasů a kůže, a proto jej můžete využít i při mytí vlasů a do koupele.

Heřmánek vyžaduje hodně sluníčka a pravidelnou zálivku. Počítejte také s tím, že se jedná o rostlinku jednoletou.

Vznešená léčivka pelargonie

Tato bylinka je nejenom léčivá, ale má i krásné květy, díky čemuž hezky ozdobí balkón i byt. Účinné jsou především silice, a proto se za léčivé pokládají pouze vonné druhy pelargonií (pelargonie růžová, pelargonie nejvoňavější).

„Pelargonie čistí cévy od sklerotických usazenin a působí jako kardiotonikum, proto se uplatňuje při doléčování infarktu či anginy pectoris. Má též mírný antidepresivní vliv a po čaji z ní se brzy a hluboce usíná. Je vhodná i pro doplňkovou léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů,“ říká bylinkářka.

Pelargonie je rostlinkou nenáročnou na pěstování, má ráda přímé světlo i polostín a půdu bohatou na humus.

Spojenec proti stresu, meduňka lékařská

Že má bylinka v názvu přívlastek lékařská, má své opodstatnění. Meduňka je od pradávna využívána jako prostředek ke zklidnění, jelikož příznivě působí na nervovou soustavu. Pomáhá proti stresu a může také ulevit od bolestí hlavy a migrén. Působí na nespavost a zklidňuje nervozitu.

A stejně jako heřmánek ji mohou užívat i děti. Meduňku užijete též v kuchyni, hodí se do vody namísto plátku citronu, při přípravě nápojů a sirupů či jako ozdoba dezertů.

Meduňce svědčí slunné stanoviště, ale odrůdy se zlatavými listy je lepší pěstovat v polostínu, jinak se zbarvení ztrácí. Potřebuje dostatek vláhy a propustnou půdu.

Aromatický a chutný rozmarýn

Rozmarýn je nejen výborným kořením, ale rovněž bylinkou zlepšující prokrvení trávicího traktu a tvorbu trávicích enzymů i žluči.

„Rozmarýn chrání játra a poradí si s nadýmáním, špatným trávením i s bolestmi trávicího ústrojí. Odstraňuje též pocit fyzické i psychické vyčerpanosti. Působí močopudně a zlepšuje prokrvení malé pánve, což může být nápomocné při snaze o otěhotnění,“ vyjmenovává Jarmila Podhorná. Hodí se také pro výrobu mastí, které pomáhají s bolestivostí v revmatických kloubech.

Intenzivní sluneční paprsky mu nevadí, naopak napomáhají k jeho větší aromatičnosti. Bylinka nemá ráda přílišnou vlhkost.


Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít pocit, že po nějaké době váš život opět zaplavila motivace. A nezáleží na tom, zda je to motivace k práci, budování či posilování milostného vztahu nebo třeba k sebevzdělávání. Příval energie v&a... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

35 Příspěvků
Poslední příspěvek 15.5.
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 15.5.
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 15.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat