Každý v sobě máme nechtěného soudce

Když nám někdo svěří svůj problém, máme přirozenou potřebu pomoci. Chceme nabídnout radu, povzbuzení, možná i rychlé řešení. Snažíme se být oporou. A právě v těchto chvílích často sáhneme po větách, které sice znějí jako útěcha – ale ve skutečnosti mohou druhého člověka ještě víc zatížit. Ne proto, že bychom to mysleli zle. Naopak! Většinou vycházejí z empatie. Jenže slova mají váhu. A někdy nevědomky můžeme znít, jako bychom hodnotili, co si druhý „má“ nebo „nemá“ myslet, cítit či dělat.

Proč na tom záleží? Protože právě v těžkých chvílích jsme nejzranitelnější. Potřebujeme být vyslyšeni, nikoli opravováni. Ač to není vždy snadné, naučit se mluvit (a hlavně naslouchat) citlivěji je jedním z největších darů, které můžeme druhým dát.

Pojďme se podívat na pět běžných frází, které mohou vyznít kriticky, nebo shazují prožívání druhého. A hlavně na jemnější alternativy, které otevírají cestu k opravdovému porozumění.

„Vím přesně, jak se cítíš.“

Tahle věta zní jako podpora, ale ve skutečnosti uzavírá prostor pro sdílení. Nikdo z nás totiž nemůže doopravdy vědět, co druhý prožívá. Každý z nás má svůj příběh, jinou citlivost, jiný kontext. Zkuste místo toho říct: „Jistě to musí být těžké. Chceš o tom mluvit?“

„Aspoň máš...“

Tady přichází dobře míněná snaha najít světlo na konci tunelu. Ale ve výsledku tím říkáme, že ten druhý by si vlastně neměl stěžovat. A to není to, co v tu chvíli potřebuje slyšet. Lepší varianta je: „Rozumím, že tě to bolí. Jestli chceš, jsem tu s tebou.“

„Kdybych byla na tvém místě…“

I tahle rada je obvykle míněna upřímně. Jenže co funguje nám, nemusí fungovat druhému. Navíc to může znít jako výtka – že jeho způsob je horší. Zkuste spíš: „Co bys s tím chtěla udělat? Chceš o tom společně popřemýšlet?“

„Ty vždycky! / nikdy …!“

Zobecňující věty ve vypjatých chvílích zní jako rozsudek. Vztahují se na minulost, ale nepomáhají v přítomnosti. A místo aby motivovaly, často ještě více zatlačí druhého do kouta. Změňte to třeba takto: „Všimla jsem si, že se to občas opakuje, a mrzí mě to. Pojďme zkusit vymyslet, jak to udělat jinak.“

„Udělej to jako…“

Srovnávání s ostatními je toxické, i když je zabaleno do rady. Nikdo nechce slyšet, že má být jako někdo jiný. Odebírá to pocit jedinečnosti a vlastní hodnoty. Citlivější alternativa: „Možná by ti pomohlo zkusit to trochu jinak. Co myslíš ty?“

Malý závěr s velkým dopadem

Být oporou neznamená rozdávat rady nebo rychlá řešení. Někdy úplně stačí být tichým svědkem bolesti, posluchačem bez posuzování. Síla není v tom, co řekneme, ale v tom, jak nasloucháme.

Vztahy nejsou o dokonalých slovech. Jsou o tom, že když je někomu těžko, necítí se sám. A to dokážeme i bez jediné věty.

Zdroj: názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden můžeš očekávat zvýšenou energii v mezilidských vztazích. Pokud jsi v partnerství, je pravděpodobné, že budete společně plánovat něco zajímavého a vzrušujícího. Pro nezadané Berany existuje šance na setkán&iacu... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
419 Příspěvků
Poslední příspěvek 29.6.
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat