Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vedra venku i doma. Jak v bytě udržet příjemný chládek

13.06.2018 | Bydlení a design

Máte pocit, že se váš byt pokaždé, když se objeví na jaře a v létě slunce, promění v takovou soukromou výheň? Někteří lidé situaci řeší klimatizací, jiní se snaží horko porazit jinak. Co můžete udělat, aby byla domácnost obyvatelná i v letních vedrech?

Budiž tma

Pokud vám do bytu přes den svítí sluníčko, takže se z práce vracíte do pořádně vyhřáté domácnosti, zamezte vstup paprskům. Prostě zatáhněte před odchodem z domu, co můžete – žaluzie, záclony, závěsy… Především posledně jmenovaná součást oken je v létě klíčová, protože odstíní většinu tepla. Investujte proto do závěsů z kvalitní, ideálně světlé látky.

Na směru záleží

Vybavili jste byt stropním větrákem? I ten může být v horku skvělým pomocníkem, ovšem musí se točit tím správným směrem. Ano, čtete dobře. Aby se díky němu dostal chladnější vzduch k vám dolů, nastavte větrák tak, že se bude „vrtule“ točit proti směru hodinových ručiček (v zimě směr prohoďte, aby se dolů dostával vzduch teplejší).

Improvizovaný chladič

A když už jsme u větráků – pokud disponujete jen nějakým malým, zkuste před něj postavit misku s ledem. Vzduch, který bude větrák foukat, ledové kostky příjemně zchladí. Jen dejte pozor, aby větrák nikdy nemířil přímo na vás (ať už s ledem nebo bez něj), jen byste si tím koledovali o bolavý krk či zatuhlé svaly.

Od západu do svítání

Spousta lidí se snaží v horkých dnech co nejvíce větrat, jenže tím do bytu jen pustí rozpálený vzduch. Abyste zajistili členům domácnosti co nejvíce kyslíku, ale ne vedra, větrejte po západu slunce, případně než na okno začnou dopadat první paprsky. Pak okna pečlivě uzavřete, zatáhněte závěsy a užívejte stínu a chládku.

Co bude k večeři

Vařením logicky zvyšujete teplotu uvnitř místnosti. A tak v těch nejteplejších dnech raději spoléhejte na studenou kuchyni, případně vařte až po západu slunce, kdy už můžete otevřít okna a větrat. Případně se snažte nepoužívat troubu, která vyzařuje teplo ještě dlouho poté, co ji vypnete (na rozdíl například od sporáku nebo mikrovlnné trouby).

Pryč ze zásuvky

Mimochodem, napadlo by vás, že elektronické přístroje vyzařují teplo, i když je nepoužíváte? Ani počítač či televize apod. nejsou výjimkou. A tak je prostě vypojte ze zásuvky, kdykoli je nepotřebujete. I tím můžete teplotu v bytě o nějaký ten stupínek snížit. Ostatně pokud používáte žárovky, jež vyzařují kromě světla teplo, také situaci nepomáháte.

Pitný režim nehlídejte v létě jen u sebe. Zapomínat byste...

Rybí porce s pikantním kořením

Rybí porce s pikantním kořením

13 hlasů
40min 600 kJ 370 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s bílým melounem

11 hlasů
15min 276kJ 55 Kč

Recept na osvěžující letní salát.

Teplý salát s uzenou makrelou

13 hlasů
40min 459kJ 95 Kč

Netradičně připravená uzená makrela.

Poradny

Mohu vymáhat výživné placené na nevlastní dítě?

Dobrý den,toto je dotaz spíše pro právníka než pro mne. V zásadě sice platí, že spotřebované výži... Více

Mám nárok na další PPM, když jsem vyčerpala RP?

Dobrý den,to, kdy jste vyčerpala rodičovský příspěvek, nemá na následnou peněžitou pomoc v mateřs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více