Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vedra venku i doma. Jak v bytě udržet příjemný chládek

13.06.2018 | Bydlení a design

Máte pocit, že se váš byt pokaždé, když se objeví na jaře a v létě slunce, promění v takovou soukromou výheň? Někteří lidé situaci řeší klimatizací, jiní se snaží horko porazit jinak. Co můžete udělat, aby byla domácnost obyvatelná i v letních vedrech?

Budiž tma

Pokud vám do bytu přes den svítí sluníčko, takže se z práce vracíte do pořádně vyhřáté domácnosti, zamezte vstup paprskům. Prostě zatáhněte před odchodem z domu, co můžete – žaluzie, záclony, závěsy… Především posledně jmenovaná součást oken je v létě klíčová, protože odstíní většinu tepla. Investujte proto do závěsů z kvalitní, ideálně světlé látky.

Na směru záleží

Vybavili jste byt stropním větrákem? I ten může být v horku skvělým pomocníkem, ovšem musí se točit tím správným směrem. Ano, čtete dobře. Aby se díky němu dostal chladnější vzduch k vám dolů, nastavte větrák tak, že se bude „vrtule“ točit proti směru hodinových ručiček (v zimě směr prohoďte, aby se dolů dostával vzduch teplejší).

Improvizovaný chladič

A když už jsme u větráků – pokud disponujete jen nějakým malým, zkuste před něj postavit misku s ledem. Vzduch, který bude větrák foukat, ledové kostky příjemně zchladí. Jen dejte pozor, aby větrák nikdy nemířil přímo na vás (ať už s ledem nebo bez něj), jen byste si tím koledovali o bolavý krk či zatuhlé svaly.

Od západu do svítání

Spousta lidí se snaží v horkých dnech co nejvíce větrat, jenže tím do bytu jen pustí rozpálený vzduch. Abyste zajistili členům domácnosti co nejvíce kyslíku, ale ne vedra, větrejte po západu slunce, případně než na okno začnou dopadat první paprsky. Pak okna pečlivě uzavřete, zatáhněte závěsy a užívejte stínu a chládku.

Co bude k večeři

Vařením logicky zvyšujete teplotu uvnitř místnosti. A tak v těch nejteplejších dnech raději spoléhejte na studenou kuchyni, případně vařte až po západu slunce, kdy už můžete otevřít okna a větrat. Případně se snažte nepoužívat troubu, která vyzařuje teplo ještě dlouho poté, co ji vypnete (na rozdíl například od sporáku nebo mikrovlnné trouby).

Pryč ze zásuvky

Mimochodem, napadlo by vás, že elektronické přístroje vyzařují teplo, i když je nepoužíváte? Ani počítač či televize apod. nejsou výjimkou. A tak je prostě vypojte ze zásuvky, kdykoli je nepotřebujete. I tím můžete teplotu v bytě o nějaký ten stupínek snížit. Ostatně pokud používáte žárovky, jež vyzařují kromě světla teplo, také situaci nepomáháte.

Květiny, kterým se vyhněte, pokud máte doma mazlíčka

Těstovinová rýže s kuřetem

Těstovinová rýže s kuřetem

8 hlasů
35min 776 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Polévka z ovesných vloček

9 hlasů
40min 509kJ 55 Kč

Zdravá polévka z ovesných vloček.

Houby plněné rýží

16 hlasů
1h a 10min 360kJ 75 Kč

Plněné žampióny portobello.

Poradny

Vnučka má dítě s Angličanem, dostane sociální dávky?

Dobrý den,porodné i rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. U těchto dávek... Více

Na jak dlouho mohu dát syna do školky?

Dobrý den,dokud pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Jakmile pob... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Na kolegu v práci se budete moci beze zbytku spolehnout. Uleví se vám, neboť si velmi dobře uvědomujete, že vzájemná důvěra je v pracovním kolektivu takřka nezbytná. Spolupracovníci vás naštěstí přesvědčí o tom, že by vás nikdy v ničem nezklamali.

Více