Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Psi používají gesta ke komunikaci s lidmi. Co nám nejčastěji říkají?

27. 6. 2018 | Bydlení a design

Vědci z Manchesteru mají jasné důkazy o tom, že psi s námi lidmi jasně komunikují prostřednictvím gest. Šťouchání nosem, zvedná pacek, vystavování bříška či zahlížení zboku, to vše má nějaký význam. Psi používají minimálně devatenáct odlišných gest, ale nejčastěji jimi vyjadřují to, co mají nejraději. Prosbu o pohlazení či o něco dobrého na zub.

Pohlaď mě/podrbej mě vyjadřují psi různě. Můžou se převalovat z břicha na záda a zpět dokola. Tlačit čumákem či obličejovou částí do člověka. Dále olizovat opakovaně část lidského těla či předmět. Zvedat přední packu a pokládat ji na člověka či věc. S otevřenými ústy jemně pokusovat lidskou ruku či jinou část jeho těla.

Dále také pomalým šouráním celého těla po zemi nejčastěji v poloze na zádech. Zvedáním zadní nohy v lehu na boku a konečně také třením hlavy o část lidského těla.

Žádost o jídlo i hračku

Žádost o potravu, vodu či pamlsek pes vyjadřuje zvedáním přední packy vsedě a jejím držením ve vzduchu. Šťoucháním hlavou do lidské ruky a jejím nadzvedáním či přesouváním. Otáčením hlavy ze strany na stranu horizontálně mezi člověkem a předmětem zájmu. Stáním na zadních nohách. A nabíráním hračky tlamou a házením této hračky před člověka.

K otevření dveří používají psi nejčastěji gesto, při němž položí obě přední packy na člověka či jiný předmět. Skákáním nahoru a dolů na místě, na člověka a z člověka či z věci na věc.

Gesta jako součást komunikace

Když chce pes požádat o svou hračku či kostičku, rychle a krátce se dotýká packou předmětu či člověka. Dále zasunováním hlavy pod člověka či věc. Dále vsouváním packy či obou pacek pod objekt, pod nímž se hračka nachází. Podsunováním hlavy či celého těla pod lidské končetiny nebo objekt zájmu.

„Tato studie poskytuje silné důkazy, že psi používají referenční gesta během každodenní komunikace s lidmi,“ tvrdí autoři z University of Salford.

Časté chyby při praní prádla. Na které si dát pozor

Hovězí vývar s jablky

Hovězí vývar s jablky

9 hlasů
1h a 15min 243 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Baklažány se smetanou

9 hlasů
40min 607kJ 65 Kč

Recept na jednoduchý levný zeleninový oběd

Rychlá sýrová polévka

14 hlasů
40min 238kJ 70 Kč

Polévka se dvěma druhy sýra.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více