Psi používají gesta ke komunikaci s lidmi. Co nám nejčastěji říkají?

Vědci z Manchesteru mají jasné důkazy o tom, že psi s námi lidmi jasně komunikují prostřednictvím gest. Šťouchání nosem, zvedná pacek, vystavování bříška či zahlížení zboku, to vše má nějaký význam. Psi používají minimálně devatenáct odlišných gest, ale nejčastěji jimi vyjadřují to, co mají nejraději. Prosbu o pohlazení či o něco dobrého na zub.

Pohlaď mě/podrbej mě vyjadřují psi různě. Můžou se převalovat z břicha na záda a zpět dokola. Tlačit čumákem či obličejovou částí do člověka. Dále olizovat opakovaně část lidského těla či předmět. Zvedat přední packu a pokládat ji na člověka či věc. S otevřenými ústy jemně pokusovat lidskou ruku či jinou část jeho těla.

Dále také pomalým šouráním celého těla po zemi nejčastěji v poloze na zádech. Zvedáním zadní nohy v lehu na boku a konečně také třením hlavy o část lidského těla.

Žádost o jídlo i hračku

Žádost o potravu, vodu či pamlsek pes vyjadřuje zvedáním přední packy vsedě a jejím držením ve vzduchu. Šťoucháním hlavou do lidské ruky a jejím nadzvedáním či přesouváním. Otáčením hlavy ze strany na stranu horizontálně mezi člověkem a předmětem zájmu. Stáním na zadních nohách. A nabíráním hračky tlamou a házením této hračky před člověka.

K otevření dveří používají psi nejčastěji gesto, při němž položí obě přední packy na člověka či jiný předmět. Skákáním nahoru a dolů na místě, na člověka a z člověka či z věci na věc.

Gesta jako součást komunikace

Když chce pes požádat o svou hračku či kostičku, rychle a krátce se dotýká packou předmětu či člověka. Dále zasunováním hlavy pod člověka či věc. Dále vsouváním packy či obou pacek pod objekt, pod nímž se hračka nachází. Podsunováním hlavy či celého těla pod lidské končetiny nebo objekt zájmu.

„Tato studie poskytuje silné důkazy, že psi používají referenční gesta během každodenní komunikace s lidmi,“ tvrdí autoři z University of Salford.


Celkem 31 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

60 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 5.7.
113 Příspěvků
Poslední příspěvek 5.7.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat