Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak vybrat kvalitní ručníky a jak o ně pečovat, aby vydržely celé roky

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

15. 9. 2018 | Bydlení a design

Mnohdy se necháme zlákat akcemi, ve kterých seženeme krásně vypadající ručníky za pár korun. Pak se ale nestačíme divit, že nesají, pouštějí barvu a po vyprání jsou jako kus hadru. Na co si dát pozor při výběru kvalitních osušek a ručníků a jak se o ně správně starat?

Zásadní jsou vlastnosti

Při výběru ručníků a osušek se zaměřte zejména na materiál, gramáž a také délku vlákna. Kvalitní ručníky začínají na gramáži 450 gramů na metr čtvereční. Pokud je uvedená gramáž nižší, ani je nekupujte. Co se týče samotného materiálu, vybírat můžete z bavlny, bambusového vlákna nebo mikrovlákna. Důležité je také to, jak dlouhé jsou smyčky vláken. Čím delší smyčky jsou, tím lépe ručník saje.

Ideální kombinací je směs bavlny a bambusu. Ručník vyrobený z těchto druhů tkaniny si zachovává při správné péči perfektní vzhled po dlouhou dobu a dobře saje. Bambus zase zajistí, že ručníky nebudou nepříjemně zapáchat, což je výhoda zejména pro majitele malých, špatně větraných koupelen, ve kterých ručníky déle schnou.

Správná péče

Často si lidé stěžují, že jsou jejich ručníky po vyprání tvrdé a dřou. Bohužel je na vině většinou sám majitel. Když ručník koupíte, měli byste ho alespoň dvakrát po sobě vyprat, aniž byste se do něj utřeli. Vlákna se zatáhnou a teprve poté je připraven k používání. Při samotném praní buďte také opatrní. Ve většině rodin používají do praní aviváž, ale ta se na praní ručníků vůbec nehodí, jelikož má tendenci vlákna slepovat. Ručníky pak už nejsou měkké.

Co se týče jejich sušení, není nad domácí sušičku, která je krásně načechrá, zbaví žmolků a ručníky budou déle jako nové. Nikdy byste však neměli ručníky sušit na topení. Topení tkaninu navždy poláme a poničí.

I přesto, že se můžete na štítcích ručníků dočíst, že je možné ručníky žehlit, nedělejte to. Vysoká teplota vlákna vysušuje, ručník pak slehne a bude jako struhadlo. Abyste zachovali měkkost a hebkost ručníku, je třeba mít smyčky tkaniny stále načechrané. Žehličkou uděláte pravý opak.
Aby byly ručníky ještě měkčí, přidejte místo aviváže do praní ocet. Ten zajistí stálobarevnost tkaniny a postará se o to, aby ručníky byly úžasně měkké.

Časté chyby při praní prádla. Na které si dát pozor

Salát se zeleninou

Salát se zeleninou

8 hlasů
50min 341 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečený květák s pórkem

12 hlasů
1h a 10min 352kJ 70 Kč

Zapečený květák jako příloha nebo samostatné jídlo.

Kuřecí paličky s medem a česnekem

8 hlasů
13h a 10min 561kJ 220 Kč

Voňavé, vynikající pečené kuřecí paličky.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více