Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Milují nás domácí mazlíčci stejně jako my je?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

18.10.2018 | Bydlení a design

Naše pejsky, kočičky, morčata nebo dokonce třeba i hady milujeme nadevše. Pořídili jsme si je, abychom se o ně starali a oni byli členy naší rodiny. Mají to ale zvířata stejně? Která z nich dovedou člověka opravdu zbožňovat a která jen přetrpí naši přítomnost?

Psi

Je pravda, že se mnoho psích společníků upíná na svého pána a dokážou mu být věrní po celý svůj život. Krásným příkladem je pes Hačikó, který čekával na svého pána na nádraží každý večer ve stejnou hodinu. Když majitel psa zemřel, pejsek na svého pána přesto každý den čekal celých deset let. Tady už by se asi dalo hovořit o lásce, že? Ano. Psi skutečně prožívají ke svým pánům velký cit, jelikož vylučují hormon oxytocin, stejně, jako lidé. Jejich emoce se tak velmi podobají těm lidským.

Kočky

Kočky jsou dalším druhem zvířat, který vylučuje hormon štěstí a lásky – oxytocin. Na rozdíl od psů ho však vylučují v mnohem menší míře. Přesto, že si dokážou na svého pána zvyknout a vyhledávat jeho přítomnost a fyzický kontakt, stále převládá zvířecí pud, který zamezuje tomu, aby se kočky „zamilovávaly“ do lidí hlubším citem. Kočka bude tedy vždy především šelma.

Papoušci

Papoušci jsou inteligentní tvorové. Často se u nich můžeme setkat s reakcemi, které připomínají zájem o člověka, který se o ně stará, když se vyskytne v jejich blízkosti. Je pravda, že ke svým chovatelům dokážou ptáci chovat pozitivní emoce, ale spíše proto, že se naučili nebát se ho. O lásce u ptáků hovořit nelze.

Hadi

Často nám chovatelé hadů vysvětlují, že zrovna ten jejich nekouše, protože je ochočený, má svého pána rád, a dokonce se rád mazlí. Do jisté míry tomu tak opravdu je. Pokud jde ale o hadí myšlení, je to přece jen trochu jinak. Hady lze opravdu do jisté míry ochočit. Je možné je naučit, že člověk jim neublíží a podnítit tím respekt k chovateli a eliminovat potenciální útočnost. Hadi ale opravdu milovat neumí. Nemají žádné hormony, které by stály za podobnými emocemi a to, že jsou hodní, můžeme brát spíše jako jejich laskavost. To samé platí i u agam, leguánů nebo chameleonů.

Proměny domova za pár korun. Kterou vyzkoušíte jako první?

Těstoviny s fíky, olivami a piniovými oříšky

Těstoviny s fíky, olivami a piniovými oříšky

28 hlasů
50min 1137 kJ 105 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Grilovaný losos

15 hlasů
1h a 20min 942kJ 289 Kč

Opravdu pochoutka .. a zdravá.

Špenátový salát

6 hlasů
20min 559kJ 65 Kč

Salát ze špenátu a ředkviček.

Poradny

nejvhodnější doba na očkování proti klíšť. encefalitidě

Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. V době, kdy může být již zv... Více

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě

Dobrý den, obě u nás dostupné vakcíny mají porovnatelnou a tedy vysokou účinnost i bezpečnost. Ma... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více