Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dermatologicky testováno. Co toto označení vlastně znamená?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11.10.2018 | Bydlení a design

Možná už jste se také setkali při nákupu s produkty, u nichž výrobce deklaroval, že jsou dermatologicky testované. Jenže co takové označení vlastně znamená a má smysl dávat těmto výrobkům přednost před jinými?

S označením "Dermatologicky testováno" se setkáte nejčastěji u kosmetiky nebo pracích a čisticích prostředků. Proč mu věnovat pozornost?

Dlouhá cesta ke krému či šamponu

U kosmetických přípravků je situace vcelku jasná. Protože jsou určeny pro přímý kontakt s pokožkou, vlasy nebo nehty, platí pro ně také odlišná legislativa než pro již zmíněné prosředky na úklid nebo praní. Kosmetika musí být ze zákona vždy dermatologicky testována ještě dříve, než je uvedena na trh.

Vyrábí se ze složek speciální "kosmetické" kvality s kontrolovaným a minimalizovaným obsahem nečistot. Navíc všechny suroviny samy o sobě byly každá zvlášť "dermatologicky testovány". V podstatě platí, že pokud se do receptury nevloudí žádné pochybení, neměl by konečný produkt vyvolávat na pokožce žádné nepříjemné reakce. Takový předpoklad je ale nutné otestovat.

Nejprve se posoudí zdravotní bezpečnost receptury, a pokud je v pořádku, putuje kosmetický výrobek na specializované klinické pracoviště. Po dalších posouzeních se již k testům přidají dobrovolníci, kteří se zapojí do testování doslova na vlastní kůži.

Jak je to s pracím práškem?

Čisticí prostředky nejsou narozdíl od kosmetických výrobků určeny pro kontakt s pokožkou, a proto se vyrábějí ze surovin technické kvality. Ostatně se předpokládá, že člověk bude při práci s nimi mít například ochranné rukavice apod. Bezpečnost pro spotřebitele se z tohoto důvodu nepodmiňuje testováním, ale stanoví se výpočtem podle pravidel v zákonech.

Někteří výrobci nicméně pro výrobu používají co nejvíce surovin kosmetické kvality a vyvíjejí dermálně bezpečné produkty, které pokožce neublíží při náhodném potřísnění během používání. Současně s tím řeší i otázku bezpečnosti nepatrných zbytků pracích prostředků, které se nemusí podařit stoprocentně vymýt z praných tkanin a čištěných ploch a které poté mohou přicházet do styku s pokožkou.

I takový produkt je pak možné otestovat na kůži dobrovolníků, a pokud se ukáže, že je opravdu bezpečný, může být na obale označen tvrzením "Dermatologicky testováno". Zkoušení kosmetického a čisticího či pracího výrobku se provádí stejným způsobem, jako je tomu u produktů z řady kosmetiky.

Je jasné, že na obal si tvrzení "Dermatologicky testováno" nemůže minimálně v případě čisticích prostředků dát jen tak někdo. I proto se vyplatí porozhlédnout se mezi pracími prášky, přípravky na nádobí nebo avivážemi právě po takových, u nichž máte jistotu, že nepodráždí pokožku ani vaši, ani vašich dětí.

Výběr nádobí do kuchyně. Ve kterém se vám bude vařit nejlépe

Krůtí nudličky s okurkou

Krůtí nudličky s okurkou

11 hlasů
55min 623 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový koláč

10 hlasů
1h a 20min 534kJ 70 Kč

Strouhané brambory zapečené s vejci.

Pestrý těstovinový salát

3 hlasy
50min 666kJ 60 Kč

Těstovinový salát se zeleninou.

Poradny

Jak dlouho musí být klíště přisáto, aby došlo k nákaze?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může dojít už za dvě hodiny... Více

Jaká jsou rizika v případě očkování dětí?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Očkování proti klíšťové ecefalitidě u dětí je prověřené již desí... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více