Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dermatologicky testováno. Co toto označení vlastně znamená?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11.10.2018 | Bydlení a design

Možná už jste se také setkali při nákupu s produkty, u nichž výrobce deklaroval, že jsou dermatologicky testované. Jenže co takové označení vlastně znamená a má smysl dávat těmto výrobkům přednost před jinými?

S označením "Dermatologicky testováno" se setkáte nejčastěji u kosmetiky nebo pracích a čisticích prostředků. Proč mu věnovat pozornost?

Dlouhá cesta ke krému či šamponu

U kosmetických přípravků je situace vcelku jasná. Protože jsou určeny pro přímý kontakt s pokožkou, vlasy nebo nehty, platí pro ně také odlišná legislativa než pro již zmíněné prosředky na úklid nebo praní. Kosmetika musí být ze zákona vždy dermatologicky testována ještě dříve, než je uvedena na trh.

Vyrábí se ze složek speciální "kosmetické" kvality s kontrolovaným a minimalizovaným obsahem nečistot. Navíc všechny suroviny samy o sobě byly každá zvlášť "dermatologicky testovány". V podstatě platí, že pokud se do receptury nevloudí žádné pochybení, neměl by konečný produkt vyvolávat na pokožce žádné nepříjemné reakce. Takový předpoklad je ale nutné otestovat.

Nejprve se posoudí zdravotní bezpečnost receptury, a pokud je v pořádku, putuje kosmetický výrobek na specializované klinické pracoviště. Po dalších posouzeních se již k testům přidají dobrovolníci, kteří se zapojí do testování doslova na vlastní kůži.

Jak je to s pracím práškem?

Čisticí prostředky nejsou narozdíl od kosmetických výrobků určeny pro kontakt s pokožkou, a proto se vyrábějí ze surovin technické kvality. Ostatně se předpokládá, že člověk bude při práci s nimi mít například ochranné rukavice apod. Bezpečnost pro spotřebitele se z tohoto důvodu nepodmiňuje testováním, ale stanoví se výpočtem podle pravidel v zákonech.

Někteří výrobci nicméně pro výrobu používají co nejvíce surovin kosmetické kvality a vyvíjejí dermálně bezpečné produkty, které pokožce neublíží při náhodném potřísnění během používání. Současně s tím řeší i otázku bezpečnosti nepatrných zbytků pracích prostředků, které se nemusí podařit stoprocentně vymýt z praných tkanin a čištěných ploch a které poté mohou přicházet do styku s pokožkou.

I takový produkt je pak možné otestovat na kůži dobrovolníků, a pokud se ukáže, že je opravdu bezpečný, může být na obale označen tvrzením "Dermatologicky testováno". Zkoušení kosmetického a čisticího či pracího výrobku se provádí stejným způsobem, jako je tomu u produktů z řady kosmetiky.

Je jasné, že na obal si tvrzení "Dermatologicky testováno" nemůže minimálně v případě čisticích prostředků dát jen tak někdo. I proto se vyplatí porozhlédnout se mezi pracími prášky, přípravky na nádobí nebo avivážemi právě po takových, u nichž máte jistotu, že nepodráždí pokožku ani vaši, ani vašich dětí.

Moc jídla zabíjí: Obezita výrazně zkrátí délku psího života

Citrónová polévka

Citrónová polévka

13 hlasů
50min 234 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Makrela na bílém víně

11 hlasů
60min 339kJ 211 Kč

Makrela pečená na víně, cibuli a citrónech.

Rizoto se španátem a houbami

12 hlasů
45min 454kJ 95 Kč

Jednoduché rizoto se špenátem a houbami.

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více