Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak naložit se spadaným listím? Někdy je lepší nechat ho ležet

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

2. 12. 2018 | Bydlení a design

Podzim už sfoukl pomalu všechno listí ze stromů a teď je řada na nás, abychom s ním dobře naložili. Na pálení listí rovnou zapomeňte, pokud si nechcete vysloužit od obce tučnou pokutu. Kam tedy s ním?

Trávník

Travnaté plochy je třeba zbavit větších vrstev spadaného listí, abychom předešli tvoření skvrn a plísní, které by se pod listím vytvořily. Na menší plochy postačí hrábě, s těmi většími si poradí fukar na listí nebo obyčejná zahradní sekačka. Fukar s drtičem nebo sekačka listí rozdrtí a na kompostu se snáze rozloží, vyhněte se ale kompostování listů ořechu nebo dubu. Pokud se však rozhodnete listí shrabat, můžete ho následně využít jinde.

Keře, okrasné rostliny

Spadané listí, které shrabete z trávníku, přesuňte ke kořenům keřů a okrasných rostlin, které vám za tuto službu budou vděčné. Listí ochrání kořeny před mrazem, ale také poslouží jako skvělé hnojivo. Je proto skvělé kombinovat listí s jehličím. Ideální pro účel mulčování, je listí z ovocných stromů.

Kam se zbytkem?

Pokud jste přikryli kořeny všech rostlin, které zazimování vyžadují a stále vám listí přebývá, šup s ním do kompostéru. Zejména listy ovocných stromů dobře tlí. O kompost je však důležité se starat. Přidávejte kompostovací aktivátor, který napomůže rozkladu, a na jaře kompost přeházejte.

Myslete na zvířata

Pokud máte v zahradě nějaký kout, který zůstává nevyužitý, nakupte trochu listí také do něj. Vytvoříte tam skvělý úkryt a útočiště zvířatům, která přežívají v zimě v okolí vašeho pozemku. Například ježci vám budou za teplý úkryt vděční.

Ani tak, ani onak

Pokud nejste příznivci kompostování nebo kromě kousku trávníku a jednoho stromu nepěstujete žádné okrasné dřeviny, jednoduše listí shrabejte a vyhoďte do kontejneru. Nevyhazujte ho však do směsného odpadu, na biologický odpad jsou určené speciální kontejnery a popelnice s patřičným označením.

Bylinky, které pohodlně přežijí zimu i venku

Telecí maso s olivami

Telecí maso s olivami

14 hlasů
1h a 45min 417 kJ 199 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík se sušenými bylinkami

5 hlasů
1h a 30min 442kJ 195 Kč

Recept na králíka tentokrát s koriandrem a koprem.

Vepřové medailonky s chřestem

9 hlasů
1h a 5min 508kJ 130 Kč

Minutka z vepřového masa s chřestem.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více