Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rostliny skutečně slyší své pěstitele, když na ně mluví

26.01.2019 | Bydlení a design

Řada profesionálních i amatérských zahradníků a pěstitelů nejrůznější zeleně je přesvědčena, že jejich fotosyntetizující svěřenci jsou schopni reagovat na hlas. A nejen to. Že jim pravidelné promluvy prospívají v růstu, kvetení i plodnosti. Podle izraelských vědců to není nesmysl. Rostliny totiž skutečně reagují na zvukové vlny.

A má to evoluční význam. Biologové z Tel Avivu zjistili, že rostliny reagují třeba na bzukot včel. Jakmile rostlina zaregistruje tyto mechanické vlny, začne produkovat v květech o dvacet procent sladší nektar. Vyšší obsah cukru přiláká víc opylovačů, kteří přenesou pylová zrna na blizny a zajistí tím rostlině dostatek semen.

„Tohle jsou první důkazy o tom, že rostliny dokážou reagovat na zvukové vlny ekologicky odpovídajícím způsobem,“ míní autoři z Telavivské univerzity.

Rostliny přitom reagují skutečně na zvuk. Když totiž biologové rostlinám bzučení včel jen přehrávali, reagovaly zvýšenou produkcí nektaru a vyšším obsahem cukru v něm stejně, jako když kolem nich létaly skutečné včely.

Čilé rozhovory

Mimochodem, že nám rostliny naslouchají, není to jediné, co dokážou. Ony totiž podle všeho čile mluví i mezi sebou! Podle vědců z americké Virginie mají vlastní unikátní jazyk, jímž dokážou komunikovat. Orgány jejich komunikace jsou kořeny a symboly či pomyslnými slovy, které si mezi sebou rostliny vyměňují, jsou mediátorové či informační řetězce kyseliny ribonukleové. Ty jsou unikátní směsicí nukleotidů – jakýchsi znaků – a poskytují jedinečnou a jasně formulovanou informaci.

Profesor James H. Westwood, odborník na rostlinnou patologii, fyziologii a parazitologii z vysoké školy Virginia Tech pozoroval komunikaci mezi kořeny hostitele a parazitické rostliny.

Objev tohoto nového druhu komunikace mezi organismy dokazuje, že se toho děje mnohem víc, než si dosud lidé uvědomovali. Teď, když víme, že rostliny sdílejí všechny tyto informace, vyvstává další otázka: ‚Co si vlastně přesně mezi sebou povídají?‘“ uvedl profesor Westwood, jehož studii publikoval prestižní vědecký magazín Science.

Autor studie chce proto přesně analyzovat, co jedna rostlina druhé říká, jakou mRNA používá a co jednotlivé mediátory znamenají. Chce rozluštit rostlinný jazyk. Pokud se mu to podaří, mohl by mediátory v půdě deaktivovat a tím například zahubit parazity kulturních plodin.

Životní linka stárnoucího psa

Grilovaný pstruh

Grilovaný pstruh

7 hlasů
60min 1177 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík na divoko

12 hlasů
1h a 30min 458kJ 180 Kč

Typická italská příprava králíka.

Treska pečená s citronem

8 hlasů
45min 267kJ 80 Kč

ryba pečená s plátky citrónu

Poradny

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Chci bydlet sama s dětmi, dostanu příspěvek na bydlení?

Dbrý den, Karolíno,na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má t... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více