Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rostliny skutečně slyší své pěstitele, když na ně mluví

26. 1. 2019 | Bydlení a design

Řada profesionálních i amatérských zahradníků a pěstitelů nejrůznější zeleně je přesvědčena, že jejich fotosyntetizující svěřenci jsou schopni reagovat na hlas. A nejen to. Že jim pravidelné promluvy prospívají v růstu, kvetení i plodnosti. Podle izraelských vědců to není nesmysl. Rostliny totiž skutečně reagují na zvukové vlny.

A má to evoluční význam. Biologové z Tel Avivu zjistili, že rostliny reagují třeba na bzukot včel. Jakmile rostlina zaregistruje tyto mechanické vlny, začne produkovat v květech o dvacet procent sladší nektar. Vyšší obsah cukru přiláká víc opylovačů, kteří přenesou pylová zrna na blizny a zajistí tím rostlině dostatek semen.

„Tohle jsou první důkazy o tom, že rostliny dokážou reagovat na zvukové vlny ekologicky odpovídajícím způsobem,“ míní autoři z Telavivské univerzity.

Rostliny přitom reagují skutečně na zvuk. Když totiž biologové rostlinám bzučení včel jen přehrávali, reagovaly zvýšenou produkcí nektaru a vyšším obsahem cukru v něm stejně, jako když kolem nich létaly skutečné včely.

Čilé rozhovory

Mimochodem, že nám rostliny naslouchají, není to jediné, co dokážou. Ony totiž podle všeho čile mluví i mezi sebou! Podle vědců z americké Virginie mají vlastní unikátní jazyk, jímž dokážou komunikovat. Orgány jejich komunikace jsou kořeny a symboly či pomyslnými slovy, které si mezi sebou rostliny vyměňují, jsou mediátorové či informační řetězce kyseliny ribonukleové. Ty jsou unikátní směsicí nukleotidů – jakýchsi znaků – a poskytují jedinečnou a jasně formulovanou informaci.

Profesor James H. Westwood, odborník na rostlinnou patologii, fyziologii a parazitologii z vysoké školy Virginia Tech pozoroval komunikaci mezi kořeny hostitele a parazitické rostliny.

Objev tohoto nového druhu komunikace mezi organismy dokazuje, že se toho děje mnohem víc, než si dosud lidé uvědomovali. Teď, když víme, že rostliny sdílejí všechny tyto informace, vyvstává další otázka: ‚Co si vlastně přesně mezi sebou povídají?‘“ uvedl profesor Westwood, jehož studii publikoval prestižní vědecký magazín Science.

Autor studie chce proto přesně analyzovat, co jedna rostlina druhé říká, jakou mRNA používá a co jednotlivé mediátory znamenají. Chce rozluštit rostlinný jazyk. Pokud se mu to podaří, mohl by mediátory v půdě deaktivovat a tím například zahubit parazity kulturních plodin.

Bylinky, které pohodlně přežijí zimu i venku

Bramborový salát s rybou

Bramborový salát s rybou

7 hlasů
1h a 20min 493 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečené kuře s meruňkami

8 hlasů
1h a 5min 578kJ 180 Kč

Kuřecí maso s meruňkami je skvělá kombinace.

Zelná polévka s mrkví

11 hlasů
50min 311kJ 80 Kč

Polévka z bílého zelí a mrkve.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více