Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bylinky v bytě. Na co si dát při jejich pěstování pozor

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

20.03.2019 | Bydlení a design

Ačkoli není pěstování léčivých bylinek doma na parapetu žádná věda, je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad. Díky tomu vám vydrží déle a zachovají si svou úžasnou vůni a silnou aromatickou chuť.

Čerstvé bylinky krásně provoní kuchyň a díky nim je každé jídlo chutnější. Chcete si vypěstovat vlastní? Nemusíte mít ani příliš velkou zahradu. Přestože bydlíte v maličkém bytě, můžete se z rostlinek těšit i doma, což pro vás představuje nejednu výhodu. Nejenže budete mít po ruce vitaminy, ale ještě vás potěší vůně přírody. Takže, čím začít?

Bylinka, která je v akci

V tomto ročním období je asi nejpravděpodobnější, že si bylinku donesete domů z některého z obchodních domů nebo hobby marketů. O takto zakoupené rostlinky je třeba se okamžitě postarat. Jsou totiž určeny k okamžité spotřebě, a tak je obchodníci sázejí do nekvalitních substrátů určených spíše k jejich přepravě.

Z těchto důvodů rostlinka doma neroste, vadne nebo uhnívá. Co nejdříve ji tedy přesaďte do většího květináče a substrátu určeného k pěstování bylinek. Měl by být propustný a bohatší na živiny. A příště se řiďte nepsaným pravidlem. Zatoužíte-li po bohaté bylinkové zahrádce, obecně platí, že nakupovat byste měli raději kvalitně zapěstované rostlinky u ověřených zahradníků.

Správné místo i péče

Ideálním místem pro pěstování bylinek v bytě je parapet okna orientovaného směrem na jih, či západ. Tak jim hlavně přes zimu zajistíte alespoň minimum slunečního svitu, který potřebují. Čím méně světla bylince dopřejete, tím hůře se jí bude dařit. Výsledkem pak budou dlouhé tenké stonky natahující se za sluncem.

Nádoba s několika druhy bylinek je na pohled krásná, ale v bytě už ne tak praktická. Zvláště pokud dáte dohromady bylinky, které mají jiné požadavky na zálivku. Zálivka standardně postačí jednou, dvakrát za týden, pažitku, bazalku, mátu nebo petržel raději zalijte vícekrát. Pokud ještě topíte, sem tam bylinky oroste, nemají rády suchý vzduch a velmi citlivé jsou také na průvan. A jak je to s výběrem druhů?

Základní bylinná zahrádka

V kuchyni se nejčastěji pěstuje pažitka, které se daří skoro všude. Druhou základní bylinkou je petrželka. Hojně se v moderní kuchyni využije také jednoletá bazalka, která se konzumuje v různých salátech. Bylinkářské minimum uzavřete mátou peprnou, jež se hodí do mojita a dalších  nápojů.

Bylinky, které pohodlně přežijí zimu i venku

Jarní zeleninová polévka s jahelnou zavářkou

Jarní zeleninová polévka s jahelnou zavářkou

16 hlasů
45min 340 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z pórku

10 hlasů
45min 782kJ 60 Kč

Pórkový salát s vejci a sýrem.

Rukola s plátky hrušek

12 hlasů
20min 494kJ 55 Kč

Salát vhodný jako předkrm.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více