Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bylinky v bytě. Na co si dát při jejich pěstování pozor

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

20. 3. 2019 | Bydlení a design

Ačkoli není pěstování léčivých bylinek doma na parapetu žádná věda, je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad. Díky tomu vám vydrží déle a zachovají si svou úžasnou vůni a silnou aromatickou chuť.

Čerstvé bylinky krásně provoní kuchyň a díky nim je každé jídlo chutnější. Chcete si vypěstovat vlastní? Nemusíte mít ani příliš velkou zahradu. Přestože bydlíte v maličkém bytě, můžete se z rostlinek těšit i doma, což pro vás představuje nejednu výhodu. Nejenže budete mít po ruce vitaminy, ale ještě vás potěší vůně přírody. Takže, čím začít?

Bylinka, která je v akci

V tomto ročním období je asi nejpravděpodobnější, že si bylinku donesete domů z některého z obchodních domů nebo hobby marketů. O takto zakoupené rostlinky je třeba se okamžitě postarat. Jsou totiž určeny k okamžité spotřebě, a tak je obchodníci sázejí do nekvalitních substrátů určených spíše k jejich přepravě.

Z těchto důvodů rostlinka doma neroste, vadne nebo uhnívá. Co nejdříve ji tedy přesaďte do většího květináče a substrátu určeného k pěstování bylinek. Měl by být propustný a bohatší na živiny. A příště se řiďte nepsaným pravidlem. Zatoužíte-li po bohaté bylinkové zahrádce, obecně platí, že nakupovat byste měli raději kvalitně zapěstované rostlinky u ověřených zahradníků.

Správné místo i péče

Ideálním místem pro pěstování bylinek v bytě je parapet okna orientovaného směrem na jih, či západ. Tak jim hlavně přes zimu zajistíte alespoň minimum slunečního svitu, který potřebují. Čím méně světla bylince dopřejete, tím hůře se jí bude dařit. Výsledkem pak budou dlouhé tenké stonky natahující se za sluncem.

Nádoba s několika druhy bylinek je na pohled krásná, ale v bytě už ne tak praktická. Zvláště pokud dáte dohromady bylinky, které mají jiné požadavky na zálivku. Zálivka standardně postačí jednou, dvakrát za týden, pažitku, bazalku, mátu nebo petržel raději zalijte vícekrát. Pokud ještě topíte, sem tam bylinky oroste, nemají rády suchý vzduch a velmi citlivé jsou také na průvan. A jak je to s výběrem druhů?

Základní bylinná zahrádka

V kuchyni se nejčastěji pěstuje pažitka, které se daří skoro všude. Druhou základní bylinkou je petrželka. Hojně se v moderní kuchyni využije také jednoletá bazalka, která se konzumuje v různých salátech. Bylinkářské minimum uzavřete mátou peprnou, jež se hodí do mojita a dalších  nápojů.

Stavba pergoly: Jaký zvolit materiál a na co se zaměřit

Grilovaný kapr

Grilovaný kapr

7 hlasů
40min 679 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bůčková roláda

10 hlasů
1h a 30min 1636kJ 260 Kč

Roláda z bůčku plněná mletým masem.

Treska s paprikou a fíky

12 hlasů
55min 349kJ 145 Kč

Pikantní, netradiční a velmi chutné.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zábava. To je slovo (a pocit), který bude v životě Beranů následující týden dominovat. Ne že by vás nečekaly žádné problémy nebo horké chvilky (především v práci – termín, který vypadal, že je v nedohlednu, se nebezpečně přibl&ia...

Více