Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kácení stromů v zahradě: Využijte dřevo i jinak než na topení

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

3. 5. 2019 | Bydlení a design

Jaro je obdobím rekultivace našich zahrad a čas od času je třeba zasáhnout radikálněji než obvykle. Pokud se chystáte kácet stromy na vašem pozemku a dřevo z nich nevyužijete k zátopu, využijte ho kreativně a funkčně.

Nejdříve legislativa

Pokud máte na pozemku stromy, kterých byste se rádi zbavili, neznamená to automaticky, že je můžete jednoduše uříznout a zpracovat. V rámci zájmu o zachování ochrany životního prostředí byl totiž vydán zákon, který jasně určuje, kdy a které stromy můžete bez obav pokácet a na které již bude potřeba povolení.

Na své zahradě můžete bez hrozby pokutou pokácet jakékoliv ovocné stromy bez ohledu na jejich stáří, velikost a stav. Ostatní stromy můžete bez povolení pokácet jen tehdy, jestliže obvod kmene nepřesahuje 80 cm. V opačném případě musíte požádat o povolení odbor životního prostředí nebo obecní úřad.

Větve

Pokud se vám strom podaří úspěšně pokácet, odstraňte z něj veškeré větve. Ve větších hobbymarketech provozují půjčovny zahradní techniky, kde vám za poměrně příznivou cenu zapůjčí štěpkovač, který vám pomůže větve zpracovat. Štěpka z jehličnatých a ovocných stromů se skvěle hodí do okrasných záhonů jako mulč. Nejen že vypadá velmi pěkně, ale pomůže udržovat vláhu v půdě záhonu. Pozor si však dejte na štěpku z ořešáku. Ta poslouží pouze jako dekorace tam, kde nebude v kontaktu s rostlinami. V opačném případě riskujete jejich uhynutí.

Kmen

Z kmene stromů lze s trochou úsilí vytvořit překrásné zahradní chodníčky. Pomocí motorové pily nařežte kmen na přibližně dvacet centimetrů tlusté špalky a nechte je alespoň měsíc proschnout. Poté je pořádně napusťte ochranným prostředkem proti hnilobě a škůdcům. Pokud už víte, kudy cestička povede, vykopejte ji v požadovaném tvaru a hloubce 25 centimetrů. Na dno výkopu rozhrňte pravidelnou vrstvu jemného štěrku a na něj usaďte špalíky. Ty potom obsypejte štěrkem, suchým betonem nebo hlínou.

Pařez

Co se týče pařezu, máte několik možností. Tou první je vykopat ho. Pokud nemáte k dispozici traktor nebo jiného silného pomocníka, kterým byste pařez vytáhli ze země vcelku, dozajista se pěkně nadřete. Další možností je nechat ho na místě a použít jej jako nohu zahradního stolku nebo podstavec pro květináč. Jestliže se ho ale chcete zbavit a zároveň z něj mít užitek, navrtejte do něj díry a ty vyplňte násadou hlívy ústřičné. Této zdravé houbě se v pařezech dobře daří, tudíž můžete čekat slušnou úrodu. Po nějakém čase houba pařez úplně rozloží a nezbude po něm ani památky.

Zkuste oleje, které spolehlivě odpuzují vosy

Zapečené žampióny

Zapečené žampióny

9 hlasů
55min 614 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Štika na bylinkách

8 hlasů
40min 563kJ 180 Kč

Zdravá dietní ryba na každý stůl.

Dušený králík v červeném víně

6 hlasů
1h a 15min 150kJ 250 Kč

porce králíka obalené v mandlové mouce, dušené v červeném...

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více