Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

9 tipů, jak v zimě ušetřit na energii

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

7. 1. 2020 | Bydlení a design

Každá rodina chce logicky v zimě ušetřit za vytápění a přitom se doma neklepat zimou. Nemusíte však hned zateplovat celý dům. Existuje spousta možností a nejrůznějších opatření, jak v zimě za energii ušetřit. Někdy pomohou jen drobné úpravy či chytré nastavení termostatu, jinde menší investice, a někdo se nevyhne třeba i větším investicím například do nových oken.

Sepsali jsme pro vás 9 tipů, jak snížit náklady na vytápění a přitom se doma cítit stále příjemně:

Drobné úpravy interiéru

Nejlevnější věc, kterou můžete udělat, je poupravit svůj interiér. Oddělejte nábytek od radiátorů nebo jiných topných těles, aby mohlo teplo proudit do místnosti. Zkraťte si závěsy, jestli vám radiátory zakrývají. Za radiátory můžete nalepit odrazné fólie. To vše je levné a účinné.

Nová stínící technika

Tepelně izolační vlastnosti oken vylepší i stínící technika. Nejlepší jsou v tomto ohledu venkovní rolety a žaluzie, které udrží za oknem nejen mráz, ale i horko v létě. Pomohou i závěsy nebo vnitřní rolety či žaluzie.

Nová okna

Jestli máte dostatek prostředků, můžete si pořídit kvalitní plastová nebo i hliníková okna s izolačními trojskly. Tím výrazně zlepšíte celkovou izolaci svého domu. Kvalitní plastová okna ve výsledku nejsou ani tak drahá, a když si je pořídíte třeba v dřevěném dekoru, vypadají k nerozeznání od dřevěných.

Tip: Víte, že existují dřevěné dekóry pro plastová okna v barvě zlatý dub, mahagon, ořech, bahenní dub ad.? Podívejte se na plastová okna a jejich barevné dekóry. 

Správné větrání

Důležité je větrat krátce, ale intenzivně. V zimě nemá smysl nechat otevřené okno na ventilaci. Lepší je vyvětrat třeba pětkrát za den tím, že otevřete dvě protější okna na 3-5 minut naplno. Vyvětráte, ale neztratíte tolik tepla.

Tip: Další informace o správném větrání se dozvíte v článku: Jak správně větrat

Vylepšení a oprava oken

Pokud nechcete investovat do nových oken, můžete okna vylepšit například izolačními fóliemi. Dobré je zkontrolovat těsnění, okna seřídit, opravit okna tak, aby přes ně neunikalo drahocenné teplo.

Zateplení fasády

Velkou investicí je celkové zateplení fasády. V kombinaci s kvalitními okny a utěsněnou střechou je to však důležitý prvek, který má na tepelně izolační vlastnosti vašeho domu zásadní význam.

Regulace teploty

Ideální je přednastavit termostat podle vašeho „rozvrhu“. Pokud jste přes týden v práci a byt či dům je většinu dne prázdný, pak není nutné naplno topit. Nechte topení sepnout chvíli předtím, než se vrátíte domů, ať nepřijdete do zimy. Stejně tak není nutné topit naplno večer a přes noc, v nepřetopené místnosti se spí lépe. Naopak o víkendech, kdy jste doma, si teplo neodpírejte. Obdobně, když jste na dovolené. Topení můžete mít vypnuto a dnes už je možnost zapnout ho i na dálku krátce před vaším návratem.

Přídavná topidla

Přestože máte vhodně nastavený termostat, občas můžete mít pocit chladu. Jednoduchým řešením jsou přídavná topidla, která můžete používat jen na občasné přitopení, ale někdo je využívá i pravidelně. V případě občasného přitápění je častou volbou klasický přenosný přímotop. Pozor ovšem na ty s ventilátorem, víří prach, a proto nejsou vhodné pro alergiky a astmatiky. Přímotop se hodí na chvilkové přitopení, při dlouhodobém použití není jeho provoz příliš ekonomický.

Tip: Moderní topidla mají řadu praktických h funkcí, jako časovač, termostat, dálkové ovládání ad. Podívejte se na nabídku přídavných topidel.

Dlouhodobé přitápění

Pokud máte v domě místnost, kterou nevytápíte pravidelně (např. pokoj pro hosty, garáž…), přesto ji potřebujete někdy vyhřívat na delší dobu, když přijedou prarodiče na pár dní nebo když kutíte o víkendu v garáži, pak je vhodný spíše olejový radiátor. Je velmi úsporný při dlouhodobém použití a lze použít i přes zimu na chalupě, kde chcete mít nezámrznou teplotu. Jeho provoz je velmi ekonomický a navíc nevíří prach (pokud si vyberete přístroj bez ventilátoru). Jak jej vybrat se dozvíte v článku: Jak vybrat olejový radiátor.

Z balkónu lze vykouzlit útulné letní posezení

Plněný pstruh

Plněný pstruh

11 hlasů
60min 657 kJ 132 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Treska v zázvorové omáčce

9 hlasů
1h a 5min 639kJ 130 Kč

Pikantní příprava zdravé tresky.

Kuřecí prsa s vermutem

9 hlasů
60min 528kJ 160 Kč

Jemné kuřecí maso s ananasem a vermutem.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více