Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Majitelé psů žijí déle a častěji přežívají i vážný infarkt

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

19. 10. 2019 | Bydlení a design

Člověk se tisíce let vyvíjí v soužití se psem. Mezi těmito dvěma silně sociálními savci se vyvinulo tak silné pouto a schopnost vzájemné komunikace a interakce, že jsou dnes psi stejně cenní jako lidští společníci. Dokazují to dvě na sobě nezávislé studie ze Švédska a Kanady. Vyplývá z nich, že mít doma pejska znamená být chráněn před negativními vlivy sociální izolace, které se projevují na fyzickém zdraví. Chovatel psa má o čtyřiadvacet procent nižší riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny.

A až o pětašedesát procent vyšší šanci přežít vážnou srdečně-cévní příhodu – infarkt či mrtvici. Data se přitom opírají o dlouhodobé sledování dvou milionů lidí.

Nejlepší přítel

Pes má přitom nejsilnější ochranný vliv na zdraví u starších osob. A to zřejmě proto, že mladí lidé chodí do zaměstnání a častěji jsou zapojeni do společnosti, takže pes navíc už se tolik na jejich zdraví neprojeví. Zatímco senioři jsou kvůli věku a snížené pohyblivosti častěji izolovaní. Pes jim pak nahrazuje citovou a sociální interakci, kterou měli v mládí s lidmi. Tato interakce se psem snižuje psychický stres a další negativní vlivy sociální izolace, takže zvyšuje šanci na přežití infarktu a prodlužuje život.

Osobní trenér k nezaplacení

Pes ale působí pozitivně také na fyzickou aktivitu seniorů. Chovatele nutí k pravidelnému pohybu při venčení. Což zlepšuje celkovou kondici i zdraví srdce a cév.

„Víme, že sociální izolace je silným rizikovým faktorem pro předčasné úmrtí a zhoršené zdraví. Předchozí studie naznačovaly, že chovatelé psů pociťují méně sociální izolaci a také se častěji pouštějí do interakcí s lidmi kolem sebe,“ tvrdí doktor Tove Fall z Uppsalské univerzity.

Oáza klidu přímo u vašeho domu

Filety z okouna

Filety z okouna

9 hlasů
40min 742 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Měkká rajčata s brusinkami a jehněčím filetem

0 hlasů
45min 453kJ 223 Kč

K jaru a k Velikonocům patří jehněčí mas...

Zapečené zelené fazolky

6 hlasů
55min 782kJ 150 Kč

Zapečené sterilované fazolky s kuřecím masem.

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více