Domov jako oáza zdraví

Jídelní stůl naproti televizi, zatažené žaluzie a neuspořádaná spíž. Vypadá to takhle u vás doma? Nedivte se, že jíte trochu nezdravě, často vás trápí pálení žáhy a ještě zoufale postrádáte dobrou náladu.

Jak moc pobýváte doma? Kdyby vám někdo takovou otázku položil, co byste odpověděli? Možná je to těžké odhadnout, ovšem odborníci mají jasno. Podle nich (1) převážná většina lidí tráví ve svém soukromém útočišti zhruba 62 procent veškerého času. A právě proto je nutné, aby v něm byly dobré a hlavně zdravé podmínky. Jak je nastolit a kde začít?

Revize kuchyně má své opodstatnění

Rozsypaná mouka v šuplíku, natržený pytlík s těstovinami, chaos v lednici a drobky ve spíži. Takový běžný stav? A to je právě ta chyba. V uklizeném a čistém prostoru je příprava jídel mnohem snazší, rychlejší a příjemnější. Uspořádejte skladované potraviny do kategorií podle jejich gastronomického zařazení a zbavte se všeho, co nezapadá do plánu zdravého stravování. Když se zásobíte správnými výživnými zdroji, přiměje vás to k jejich konzumaci (2). A když už na tohle téma přišla řeč…

Rušivé prvky jsou špatné prvky

Každý člověk by měl jíst u jídelního stolu, a to daleko od televize. Hodně rušivým elementem je i mobilní telefon. Cokoli, co odvádí pozornost od talíře a vidličky způsobuje přejídání a tím pádem i pálení žáhy, nevolnost a nadýmání. Takže žádné rozptylující faktory (3)! Nechtělo by to jisté změny týkající se rozvržení nábytku?

Nebraňte se světlu

Není nijak překvapující, že bez přirozeného světla místnosti působí temně a chmurně. Tak samozřejmě, v některých případech může tma posloužit svému účelu, ale na stranu druhou nelze opomenout, že připravuje mozek o hormon štěstí zvaný serotonin. Prokázala to i jistá australská studie (4), ze které vyplynulo, že čím více světla máme okolo sebe, tím více se serotonin produkuje. Tak rozhrňte závěsy a roztáhněte žaluzie, ať jste veselejší a klidnější!

Zdroje: (1) www.flowingdata.com/2021/09/03/everything-more-from-home/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6466412/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6710144/, (4) www.researchgate.net/publication/10992937_Effect_of_sunlight_and_season_on_serotonin_turnover_in_the_brainSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:29
36 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:00
28 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:00

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat