Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak naučit děti odpočívat?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

13.02.2017 | Děti a rodina

Nabídka aktivního odpočinku v podobě masáží a různých způsobů relaxace je dnes obrovská už i pro děti. Ale opravdu je u nich třeba za relaxaci utrácet peníze? Tady je pět osvědčených tipů, jak děti zklidnit a naučit je relaxovat úplně zadarmo.

Odpolední odpočinek

Stejně jako u dospělých, i potřeba spánku u dětí je individuální. Některé dítě ráno vstane a funguje celý den, jiné se rádo dospí. Spánek je sice nejlepší forma odpočinku, ale to ještě neznamená, že každé dítě musí chodit odpoledne spát. Úplně postačí, když má potomek možnost si na hodinku „zalézt“ a poležet třeba na polštáři. Dobře funguje, když je k tomu v domě nebo v bytě určené jedno konkrétní místo, kde dítě už tuší, jaký rituál ho čeká.

„U nás doma k tomu dobře fungují bunkry, které děti staví z různých polštářů a dek,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness. „Dám jim do bunkru další polštáře, zalezou si tam a já jim na půl hodiny nebo hodinu pustím audiopohádku, při které buď usnou, nebo neusnou.“

Pokud vaše děti nejsou zrovna „bunkroví“ nadšenci, nevadí. Můžete využít jakýkoli jiný kout, který poslouží jako odpočinkové místo. Uvidíte, jak rychle se z relaxace stane rituál, který budou děti provádět zcela automaticky.

Jděte příkladem

Těžko přesvědčíte své dítě o tom, jak je odpočinek skvělý, když ho zanesete do postele, uložíte, nakážete mu odpočívat a sami neodpočíváte. Je to jako s každou jinou aktivitou, u které je potřeba být dítěti vzorem. Jak na to? Udělejte z odpočinku zajímavost.

„Nechce se ti spát? Nevadí. Vezmeme si do postele pár oblíbených knížek a budeme si chvilku prohlížet nebo číst,“ je jedna z cest, jak dítě nenásilnou formou přimět k relaxaci. Pokud je to ve vašich silách, zkuste aspoň začít siestu s potomkem – opravdu si společně čtěte, na chvilku si lehněte, povídejte si a uvidíte, že najednou bude dítě odpočívat bez protestů a rádo.

Škola hrou

Některé děti stačí položit a budou odpočívat nebo usnou samy od sebe, temperamentnější potomky je potřeba trochu zklidnit. Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík navrhuje použít klidné hry, například posadit dítě zády k sobě nebo položit ho na břicho a na záda mu prstem psát tvary, písmena, kreslit zvířátka (záleží na věku dítěte a jeho schopnostech) a nechat ho hádat, co to je. Dvouleté a starší děti tuhle hru milují.

„U starších dětí můžete dobře využít i hry s dechem, které je zklidní. Nejprve ho nechte úplně vydechnout, pak nadechnout, na chvilku dech zadržet a zase úplně vydechnout,“ popisuje. U dvou- až tříletých dětí jde toto skvěle trénovat nápodobou, kdy cvičení provádíte vy, dítě vás sleduje a poté jej opakuje.

Trocha volnosti

„Poslední dobou velmi silně vnímám, jak dětem plníme den kroužky a organizujeme jim doslova každou minutu života, takže vůbec nemají prostor dělat si někdy jen to, co je zrovna napadne,“ říká Martina Linková z portálu kreativního tvoření Aladine. Její tip je proto úplně prostý: nechat dětem chvíli času pro sebe, ať si dělají, na co zrovna mají chuť.

„Schválně pozorujte, jak se za chvilku zaberou do hry nebo začtou do knížky a vnoří se do úplně jiného světa – to je přesně to, co tak pracně hledáme v meditacích a relaxačních technikách - vypnout okolní svět a být tady a teď. Děti to umí přirozeně, jenom jim k tomu nedáváme prostor,“ upozorňuje odbornice.

Někdy děti nevědí, s čím si začít hrát. Je to jako s kreativitou, když máme napsat první řádek či udělat první tah štětcem a máme pocit, že to nejde. Martina Linková to dělá tak, že dětem pomáhá začít. Nechá je vybrat, co by chtěly dělat, a poté s nimi začne stavět kostky, malovat nebo cokoliv jiného. „Stačí vzít do ruky pár kostek, zeptat se na několik drobností a po chvilce vím, že můžu po špičkách odejít,“ dodává.

Pomoc z přírody

Většinou platí, že nejlépe si člověk odpočine v přírodě, v klidu, daleko od ruchu a každodenního stresu. Proč by to děti měly mít jinak? I ony budou rády za procházku lesem, sbírání barevných listů, kaštanů nebo hledání stop zvířat. Jejich hlava si krásně odpočine od sezení v lavici, dělání úkolů i hraní na počítači. Zdravý vzduch jim prospěje, uklidní se, přijdou na jiné myšlenky a najdou třeba i novou inspiraci.

„V přírodě je klid, kterého dnešní děti, často přetěžované množstvím aktivit, příliš nemají. Zařaďte podobnou společnou procházku do vašeho režimu ideálně dvakrát týdně a uvidíte, že bude bavit nejen děti, ale i vás,“ prozrazuje svůj recept Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

x

Za opakované potraty může také mužovo nekvalitní sperma

Rajčatový krém

Rajčatový krém

26 hlasů
35min 250 kJ 76 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny s kuřecími játry

11 hlasů
45min 724kJ 110 Kč

Játra s čekankou a mušličkami.

Hovězí plněné nivou

10 hlasů
2h a 0min 837kJ 300 Kč

Hovězí plátky plněné pórkem, sýrem a jablky.

Poradny

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Budu bydlet se sznem sama, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,jestliže budete nájemcem (mít řádnou nájemní smlouvu) a budete moci prokázat výdaje za ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více