Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

17. 2. 2017 | Děti a rodina

Každá dvojice potřebuje místo, kde může zapomenout na starosti všedního dne. Ať už je to skromný koutek či honosná ložnice, vždy by se mělo jednat o soukromý prostor. Ale co s malými dětmi? Je dobré, že privátní místa rodičů pravidelně okupují?

Děti jsou nesporně tím nejkrásnějším dárkem vašeho spojení s partnerem. Ztělesňují podstatné části obou rodičů, jsou roztomilé a přímo stvořené k láskyplnému mazlení. Všechno ale má svoje pro a proti.

Kdy je vhodné zlozvyk tolerovat?

Děti intuitivně vycítí, co všechno si mohou dovolit a kam až se dá zajít. Proto je nutné vytyčit jim hranice, a to i ohledně spaní v posteli rodičů. Psychologové totiž upozorňují, že pokud jim v tomto ohledu budete až příliš vycházet vstříc, vzápětí vás svým chováním přivedou až k šílenství.

V prvních měsících po narození dítěte se předpokládá, že ho chcete mít co nejblíže u sebe, i když spíte. Je to tak i pohodlnější. Vždyť kdo touží několikrát za noc vstávat na kojení? Jenže ouha. Z neúmyslného nepochopení však rodiče nechávají své děti příliš dlouho ve vlastní ložnici. Když se potom pokusí uložit dítě do jiného pokoje, většinou to končí slzami a křikem, což může způsobit i partnerské problémy.

Správné návyky usnadňují život

Odborníci se proto shodují, že asi od čtyř let věku by mělo být dítě upozorňováno, že v ložnici nebo prostě jen v prostoru, který je vyhrazen dospělým, nechcete být rušeni. Menší děti (přibližně od dvou a půl let) můžete naučit, že je vhodné zaklepat, než vstoupí. Tím se připravují k zodpovědnému chování a v podstatě i samostatnosti.

„Jenže to se sice dobře řekne, ale hůř udělá. Syn měl vysoké horečky, já si ho přestěhovala do ložnice, abych nemusela trhnout hrůzou, co se děje v pokojíčku, a už to bylo. Teď mám problém dostat ho tam zpátky. A taky manžel si připadá jako na druhé koleji. Vyčítá mi, že nejsem dost důsledná. Připadá mi, že stojím někde uprostřed dvou problémů,“ krčí rameny čtenářka Adéla, s níž první polovina psychologů souhlasí, ta druhá nikoli.

Zdravý rozum a taktika. Co zabírá?

Někdo totiž tvrdí, že děti do šesti let podléhají mnoha strachům, a tak je vhodné netrápit je a vycházet jim vstříc, když jsou nemocné, mají obavy třeba z nástupu do mateřské školy a podobně, na druhou stranu se však objevují názory, že delší společné spaní nepřispívá k rozvoji dětské samostatnosti a vytváření hranic.

Každý by totiž měl mít svůj osobní prostor a hlavně ženy by neměly zaměňovat mateřství za manželství. Když tedy dítě v posteli, tak jen na omezený čas. Co dělat, pokud už je pozdě? Je nutné naučit svoji ratolest, že spaní v ložnici rodičů patří k výjimečným událostem. V tom vám pomohou pravidelné noční rituály (večeře, koupání, uložení do postýlky, přečtení pohádky, zapnutí tlumeného světla) a hlavně pevná vůle. Nečekejte, že hned druhý den bude po vašem.

Děti hrající si venku vzácněji trpí krátkozrakostí

Losos s fazolkami

Losos s fazolkami

7 hlasů
55min 838 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Hladký účes bez námahy s BaByliss

TESTOVÁNÍ: Hladký účes bez námahy s BaByliss

Dovolená s dětmi je tu. Na co nesmíte zapomenout?

Dovolená s dětmi je tu. Na co nesmíte zapomenou...

TESTOVÁNÍ: Vychutnejte si s dětmi pohlazení přírody

TESTOVÁNÍ: Vychutnejte si s dětmi pohlazení pří...

TESTOVÁNO S TÁTOU: Ani jsme nestihli uklidit, maminko...

TESTOVÁNO S TÁTOU: Ani jsme nestihli uklidit, m...

Nikdo na sociálních sítích netouží po fotkách z vaší dovolené

Nikdo na sociálních sítích netouží po fotkách z...

Společenské hry nemusí jen bavit. Pomohou i s vývojem mozku

Společenské hry nemusí jen bavit. Pomohou i s v...

Tip na večeři

Vánoční ryba na švestkách

11 hlasů
55min 316kJ 160 Kč

Na Vánoce nemusí být jen smažený kapr.

Kuře pečené s jarní mrkví

4 hlasy
1h a 30min 421kJ 150 Kč

Kuře 100x jinak, tentokrát s mrkvičkou.

Poradny

Dostanu další mateřskou, když teď skončím v práci?

Dobrý den, záleží na tom, zda a kdy skončí Váš pracovní poměr a kdy budete nastupovat na další m... Více

Mám nárok na mimořádnou okamžitou pomoc?

Dobrý den, mimořádná okamžitá pomoc většinou slouží k úhradě jednorázového výdaje spojeného např... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vyslechnete si obavy svého partnera. A budete překvapeni! Pravděpodobně by vás totiž nenapadlo, co všechno přidělává vašemu protějšku vrásky na čele. Pravdou však je, že v poslední době nejste ve vztahu nejvšímavější, zabýváte se hlavn...

Více