Nejmladší z potomků je u rodičů nejoblíbenější, protože tomu sám věří

Zajímavou souvislost mezi pořadím narození potomka a jeho vztahem k rodičům a ostatním sourozencům odhalili vědci z Austrálie. Platí totiž, že ve většině rodin je nejmladší z potomků skutečně nejoblíbenější. Neplatí to absolutně, ale výrazně k tomu přispívá právě sám nejmladší ze sourozenců pocitem, že tím nejoblíbenějším skutečně je.

Nejmladší je samozřejmě nejneohrabanější a vyžaduje zpočátku nejvíc pozornosti a péče. Brzy začne mít tedy dojem, že je v rodině nejoblíbenějším a v tomto vnímání se dále utvrzuje. To mu dodá sebevědomí, takže si nakonec vytváří nejlepší vztah s rodiči. Ale je to zřejmě právě jeho vlastní víra a sebevědomí, co ovlivní to, že se tím nejoblíbenějším potomkem skutečně stane.

„Ve všech čtyřech našich modelech, když druhorozené dítě začalo samo sebe vnímat jako upřednostňované s ohledem na to, že bylo méně podrobováno disciplíně, matky i otcové přiznávali, že s ním mají lepší vztah,“ cituje autory deník The News.

Když dítě věří, že je oblíbené, zlepší se výrazně jeho vztah s rodiči. Což je logické. Dítě, které se cítí být odstrkované, jen stěží bude mít lepší vztah s těmi, kdo ho podle něj odstrkují.

Může za to brácha?

Ostatně podle odborníků se nevyplatí podceňovat ani vztahy mezi bratry a sestrami. Sourozenecké vztahy totiž výrazně ovlivňují chování během dospívání a v raném mládí. Čím jsou city a chování mezi sourozenci pozitivnější, tím lépe pak odolávají různým svodům a rizikovému chování v dospívání a rané dospělosti.

Doktorka Sarah Killoren z University of Missouri sledovala chování dospívajících v mexických rodinách, vztahy mezi sourozenci, jejich tendence k rizikovému chování a psychickým problémům a vývoj v pozdějších letech. Srovnala to s výzkumy s evropskými Američany a Afroameričany. Mexické rodiny si vybrala proto, že kulturně velmi podporují propojení uvnitř rodiny a vzájemnou závislost příbuzných. Děti takových rodin jsou podporovány k hlubším vztahům mezi sourozenci včetně aktivního fyzického kontaktu. To má přitom blahodárný vliv na rizikové chování v pubertě a rané dospělosti.

„Starší sourozenci, kteří mají pozitivní vztahy se svými mladšími sourozenci, měli nejméně depresivních symptomů a nejméně se účastnili rizikového chování. Všeobecně se však sourozenci s pozitivními vztahy věnovali méně rizikovému chování, zatímco sourozenci s negativními vztahy naopak výrazně více. A nejvíce se rizikovému sexuálnímu chování věnovali mladší sourozenci, kteří měli špatný vztah se starším sourozencem opačného pohlaví,“ tvrdí doktorka Killoren.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může přinést nové příležitosti pro posílení vašich partnerských vztahů. Pokud jste ve vztahu, očekávejte, že komunikace s partnerem bude jasnější a plná nových vhledů. Single Berani by se měli mít na pozoru, protože kolem se může objevit... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

29 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:09
105 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:06
49 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:03
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat