Přísné matky mají zpravidla úspěšnější děti

Trestáte své ratolesti domácím vězením, občas jim zabavujete mobilní telefony, a v případě jejich provinění leckdy zvedáte hlas do nebeských výšin? Někomu se tenhle „model“ zdát nemusí, ale prý je to zaručený způsob, který dětem přinese tu nejlepší možnou budoucnost. Jako vážně?!

Byli na vás rodiče přísní, když jste vyrůstali? To je možná ten důvod, proč i od svých potomků vyžadujete tvrdou disciplínu a spoustu věcí odmítáte tolerovat. I když vaši pevnou ruku výchovy kdekdo nechápe, ba přímo odsuzuje, děláte to vlastně dobře. Zvyšujete svým následovníkům šance na vysokoškolské vzdělání, děláte je sebejistější a připravujete jim půdu pro skvělý život. Tedy alespoň podle odborníků, kteří se netají názorem, že shovívavé rodičovství nadělá víc škody, než užitku…

Konec rozmazlování, teď začíná vojna!

Profesorka Ericka Rascon-Ramirez působící na britské univerzitě Essex se svým výzkumným týmem studovala databázi téměř 16 tisíc žáků ve věku od třinácti do čtrnácti let. Odbornice se zaměřila na rodinné vztahy i na to, z jakých poměrů dospívající pochází. Po čtyřech letech intenzivního a vyčerpávajícího bádaní došla k překvapivému postoji, který jednoho potěší, druhého zase zvedá ze židle a rozčiluje. K čemu se přikláníte vy?

Jsem zlá, ale myslím to dobře…

„Naše získané poznatky potvrzují, že děti přísných matek jsou mnohem sebejistější. Také mají větší šanci dokončit vysokou školu bez komplikací, což jim umožňuje získat lepší zaměstnání a vést spokojený, finančně zabezpečený a úspěšný život. Na základě tohoto zjištění si troufáme tvrdit, že zdravý rodičovský tlak vede k lepší budoucnosti mládeže,“ vysvětluje specialistka, která dodává, že pokud jde o dívky, „drsnější“ výchova snižuje pravděpodobnost předčasného těhotenství o pět procent.

 I tohle není od věci, i když včasná antikoncepce bude zřejmě jistější. V každém případě mají závěry této studie své skalní fanoušky, stejně jako odpůrce. Mezi ně patří i britská psycholožka Philippa Perry, která před nadměrně důslednou výchovou naopak varuje.

„Tvrdé a nekompromisní rodičovství může poškodit psychiku i vývoj dětí. Některé se kvůli němu uchylují ke lžím, neboť se bojí říkat pravdu z obav, co jejich upřímné prohlášení způsobí. Každý rodič by měl zvolit střední úroveň přísnosti, aby jemně stimuloval výkony potomků, zatímco to nenaruší vzájemný vztah a komunikaci,“ doporučuje jmenovaná expertka. Takže všeho s mírou…Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete naladěni spíše pragmaticky a jen tak něco vás nerozhodí. Na vše budete koukat se specifickým nadhledem. Okolí vás možná bude obviňovat ze lhostejnosti, vy však víte, že s jistými věcmi se nemá cenu stresovat, neboť je neovlivn&iac... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
65 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat