Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rady maminek, které pomohou dítěti s přechodem na pevnou stravu

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

20. 5. 2018 | Děti a rodina

Miminku je pár měsíců a vy máte konečně zajetý kojící režim. Co ale až přijde čas dítě odstavit, nebo ho minimálně seznámit s pevnou stravou? Zapomeňte na lžíce a násilný stravovací plán!

Odborníci říkají, že příkrmy jsou báječná věc – ovšem pouze do té doby, pokud rodiče neberou stravování svých ratolestí moc „sterilně“ a nekrmí je lžičkami. Podle některých psychologů a nutričních poradců by se děťátko mělo samo s jídlem seznámit, trochu se v něm „porochňat“ prstíky a poznat jeho strukturu. Tím, že mu rodič dá volnou ruku, udělí souhlas s nastavením tempa konzumace. Děťátko tak má možnost samo se rozhodnout, kolik toho sní a které potraviny vlastně chce.

Podle průzkumu zveřejněného v současných zprávách o výživě se rozmach tohoto alternativního přístupu stal více populární poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) změnila své doporučení ohledně okamžiku, kdy jsou dítěti do stravy zaváděny pevné potraviny.

Nejdřív se totiž za ideální považovaly 4 měsíce věku, nyní je to již 6 měsíců. Zmíněná organizace tvrdí, že v šesti měsících je již většina kojenců vyvinuta natolik, že je schopna sama sedět, přenášet potraviny do úst, žvýkat a polykat. Vše však pochopitelně záleží na konkrétním vývoji dítěte. Ostatně, věk ani tak nerozhoduje. To spíš styl! Které fígle i vám usnadní přechod na pevnou stravu?

Podporuje vlastní krmení a zkoumání potravin

Když necháte dítě zkoumat jídlo v jeho přirozeném tvaru, tím pravděpodobněji ho ochutná. Jedná se o metodu, která podporuje zdravé stravovací návyky.

Umožňujte dětem sledovat pocity hladu

Maminky a tatínkové, kteří praktikují přivykání dítěte na příkrmy a další „pokročilejší“ dobroty, milují, že jejich děti mohou sledovat své vlastní hladové podněty. Když začnete lžící krmit své dítě ve 4 měsících, je pro něj těžké říct, že je syté. Obvykle se odvrátí od lžičky, nebo zavře ústa. Při hladu se však na lžičku upřeně dívá a pusinku naopak otevírá. Volí si tedy množství jídla, které samo potřebuje. Zkuste tuhle metodu i vy.

Nechte dítě sedět u stolu se zbytkem rodiny

Pokud dítě necháváte ve stoličce, separované od ostatních, nepochopí význam společných rodinných chvil. Podněcujte jeho pozitivní postoje k jídlu a nechte ho sedět s ostatními. Co na tom, že si jídelní stoličku umaže? Vždyť se to pak otře!

Nabízejte několik možností

Mrkvové pyré s jablíčkem. Fajn, ale co dál? Jakmile je dítě představeno konkrétnímu jídlu a nevykazuje žádné známky potravinových alergií, mělo by mít na výběr ze dvou možností. Tedy aspoň tak to doporučují psychologové, kteří tvrdí, že možnost volby je vhodná pro rozvoj osobnosti. Při prvních pokusech ale radši volte jídlo pouze jedno. Snáze tak vypozorujete, jestli dítě netrpí již zmíněnou potravinovou alergií. Pokud si jednotlivé potraviny vyzkoušíte, můžete je kombinovat. Zároveň vybírejte měkké kousky, které vaše dítě může snadno uchopit, rozmáčknout a sníst.

Podpořte v dítěti samostatnost. Přihlaste ho na tábor

Květákový krém se žampióny

Květákový krém se žampióny

12 hlasů
50min 213 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kachní prsa s ananasem

4 hlasy
50min 611kJ 280 Kč

Kachní prsíčka doplněná ananasem.

Kohout na víně

3 hlasy
1h a 50min 329kJ 230 Kč

Aby jste si maximálně pochutnali na tomhle lahodném klasi...

Poradny

Jak je to s pojištěním během pracovní neschopnosti?

Dobrý den,pokud dočasná pracovní neschopnost trvá celý kalendářní měsíc, zaměstnavatel neodvádí z... Více

Může mi úřad práce započítávat výživné jako příjem?

Dobrý den,pokud byste se striktně drželi soudního rozhodnutí a neuzavírali se synovým otcem žádno... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více