Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Koupací kačenky pro děti jsou plné nebezpečných bakterií a plísní

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

1. 9. 2018 | Děti a rodina

Vodní lázeň, v níž rodiče máchají své ratolesti, je biologickou polévkou plnou života. Je plná organických látek z potu, nečistot a zbytků kůže, které se spolu s bakteriemi nasávají do gumových koupacích kačenek pro děti. Švýcarští mikrobiologové jich dvě desítky rozřezali a objevili nánosy bakterií a plísní. Kultivací prokázali přítomnost nebezpečných druhů včetně Legionelly a Pseudomonas aeruginosa.

Kačenky pocházely z běžných domácností, kde se dodržuje řádná hygiena. Všech devatenáct analyzovaných hraček do vany obsahovalo stovky druhů bakterií a plísní. Některé z nich mohou vážně ohrozit zdraví, když se dostanou do oslabeného organismu.

Plastové kačenky na koupání při zmáčknutí vydávají hvízdavý zvuk, ale pokud je dítě stlačí ve vodě, nasají do sebe vodu. S tou se dovnitř dostávají bakterie smyté z povrchu kůže, ale také organické látky – z potu, nečistot a buněk – na nichž pak ve vlhkém a teplém prostředí uvnitř hračky mohou bakterie a plísně bujet. Jakmile se namnoží a dítě do hračky nasaje opět vodu, kterou poté vytlačí do vany, mění tuto koupel v roztok bohatý na bakterie a plísně.

Hračky s překvapením

Pokud je dítě zdravé a vodu zrovna nepolyká, hrozí jen malé nebezpečí, že se mu něco stane. Riziko však není nulové.

Vědci ze Švýcarska totiž zjistili, že na centimetru čtverečním vnitřní plochy hračky je pět až pětasedmdesát milionů bakterií. V šedesáti procentech hraček byly prokázány také škodlivé plísně.

Mezi nejnebezpečnějšími kmeny bakterií byly objeveny Legionella či Pseudomonas aeruginosa. A obsahovalo je osm z deseti analyzovaných hraček.

„Plesnivé hračky do koupele jsou častým námětem v diskuzích rodičů na internetu, ale vědci jim příliš prostoru nevěnovali,“ uvedl doktor Frederik Hammes ze Švýcarského federálního institutu vodních věd a technologie.

Úzkostná čistotnost neprospívá

V minulosti se bakterie démonizovaly, dezinfekce domácností dosáhla nemocničního extrému a společnost kvůli tomu trpí alergiemi, astmatem a oslabenou imunitou. Zjistilo se totiž, že bakterie nám prospívají a děti by s nimi měly přijít do styku téměř hned po narození.

Nejzdravější děti s nejsilnější imunitou bez alergií jsou tak ty, které v rané fázi života přijdou do styku s jistou mírou nečistot. Děti z farem a venkova, kde nezřídka strkají do úst kameny a hlínu a olizují hospodářská zvířata, jsou nejzdravější.

Úzkostná dezinfekce hraček do vany chlorovými přípravky tak zřejmě není na místě. Druhý extrém – hračka plná hnilobného slizu – ale může být potenciálně nebezpečná pro oslabené dítě. Ideální je tak nechat hračky vždy řádně vyschnout – s odkrytým otvorem – v teple a jednou za čas vypláchnout slabým roztokem mýdla a octa.

Přehnaná péče o křehkou dětskou dušičku

Tilapie se špenátem

Tilapie se špenátem

7 hlasů
60min 422 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík na tymiánu

11 hlasů
1h a 20min 466kJ 160 Kč

Králík patří k pochoutkám v české kuchyni, navíc králi...

Polévka z kedluben

14 hlasů
40min 289kJ 80 Kč

Kedlubnová polévka s petrželkou a smetanou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více