Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti, které chodí do školky, mají méně problémů s chováním

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

13.10.2018 | Děti a rodina

Zastánci domácí výchovy a odpůrci mateřských školek nepomáhají svým potomkům k snazšímu životu ve společnosti. Člověk se po miliony let vyvíjel jako tvor sociální a vždy vyrůstal a dospíval ve větších skupinách. S příchodem moderní společnosti s pravidelným pracovním režimem se rodiče v prvních letech života začali spoléhat na školky. A z hlediska sociální a emoční inteligence tyto instituce dětem prospívají. Naopak vyrůstat izolovaně pouze v rodině psychice malého člověka škodí. Tvrdí to autoři výzkumu ze Sorbonny.

Podle nich totiž děti, které chodí do školky, mají vyšší sociální inteligenci a velmi záhy se naučí vycházet s vrstevníky, takže mají ve škole méně problémů, mají méně potíží s chováním a méně často trpí poruchou pozornosti.

Předškolní výchova také prospívá vývoji jazyka a myšlení u dítěte.

Autoři francouzské studie sledovali patnáct set dětí od narození do osmi let věku. A všímali si toho, jak se vyvíjejí emočně a sociálně s ohledem na to, zda navštěvují školku, či nikoli.

„Ve srovnání s domácí péčí mají děti ze školek méně problémů s emocemi a chováním ale také mají lepší sociální dovednosti při styku s vrstevníky,“ tvrdí doktorka Maria Melchior z Pařížské univerzity.

Lepší vztah s rodiči

Ovšem tím výhody školky nekončí. Naznačují to závěry mnohaletého výzkumu ze Severní Karolíny, v jehož rámci sledovali vědci skupinu osob od sedmdesátých let, kdy začala navštěvovat mateřskou školu, až po současnost, kdy jim je kolem čtyřiceti let. Jedinci, kteří dostali ve věku od narození do pěti let kvalitní vzdělání, v dospělosti lépe vycházeli se svými rodiči.

Výzkum sledoval šestadevadesát dětí, které podstoupily program velmi raného vzdělávání, jež zahrnovalo jednoduché interakce s dětmi, předčítání pohádek a konverzace. Některým dětem se dostávalo tohoto vzdělávání od jeslí do pěti let věku. A ty, které byly nejkvalitněji vzdělávány v rané fázi života, vycházely v dospělosti s rodiči nejlépe a měly nejvyšší vzdělání.

„Zjistili jsme, že když se chováte k dětem velmi dobře od raného věku, pak vzkvétají a v dospělosti vám to vrátí,“ tvrdí jeden z autorů výzkumu, doktor Craig Ramey z Virginie.

Nicméně ze studie také vyplývá, že není raná výuka jako výuka a že pozitivní vliv má jen kvalitně strávený čas učitele mateřské školy a jesliček s dítětem.

Mateřství podle zvěrokruhu: Jaký vztah máte ke svým dětem?

Kapr s celerem

Kapr s celerem

8 hlasů
1h a 5min 452 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vepřová kapsa se sýrem a tymiánem

18 hlasů
25min 815kJ 105 Kč

Tymián dodá jídlu vynikající chuť a vůni. Až tento rec...

Salát s těstovinou a houbami

17 hlasů
1h a 10min 718kJ 120 Kč

Těstovinový salát s dušenými houbami, rajčaty a paprik...

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více