Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti, které jedí hodně cukru, se častěji perou, šikanují druhé a kouří

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

4. 12. 2018 | Děti a rodina

Nikdy v minulosti neměly děti v jídelníčku tolik jednoduchých cukrů jako dnes. Tedy minimálně děti na Západě. Ačkoli se ví už přes půl století, že nadměrný příjem mono a disacharidů vážně škodí lidskému zdraví, rodiče se nezdráhají cpát potraviny obsahující sacharózu dětem. Podle týmu italských a izraelských vědců se to ale negativně odráží také na psychice dětí. Ty, které se cpou cukrem – v cereáliích, jogurtech, tyčinkách, džusech, limonádách apod. – od rána do večera, jsou agresivnější. Častěji se perou, častěji šikanují jiné děti, častěji začnou kouřit už před pubertou či v pubertě a před dosažením dospělosti konzumují alkohol.

Vyplývá to z analýzy jídelníčku a chování sta tisíce dětí ve věku jedenáct až patnáct let z šestadvaceti zemí. Děti, které konzumují nejvíce cukru, se ve srovnání s dětmi, které jedí cukru nejméně, častěji pouštějí do bitek, šikanují druhé, kouří a konzumují alkohol. Cukr zvyšuje riziko o osmasedmdesát procent.

„Tato studie zdůrazňuje význam zaměřování pozornosti veřejnosti na vztah mezi zdravou stravou a chováním u adolescentů,“ tvrdí autoři z Itálie a Izraele.

Nebezpečná kombinace

Ovšem také kombinace cukru a tuku dokáže nadělat pořádnou paseku. Rodiče dopřávající dětem denně sladkosti, cukrovinky, brambůrky, hranolky, hamburgery, pizzu, sladké limonády a další nezdravé pokrmy by měli mít na paměti, že svým potomkům vytvářejí dost děsivou budoucnost plnou depresí, potíží s učením a na stáří také s Alzheimerovou chorobou. Kalorické pokrmy plné tuku a cukru totiž poškozují mozek dětí a dospívajících tak, že tyto později v životě prožívají výše zmíněné psychické potíže.

Podle odborné studie publikované v časopise Molecular Psychiatry mění kalorické pokrmy mozek dětí a dospívajících doslova drasticky a přímo vyvolávají takové změny v mozku, že ho připravují na deprese, psychické nemoci a Alzheimerovu chorobu.

Nadměrný příjem tuku a cukru snižuje hladinu glykoproteinu reelinu, který udržuje neuronové synapse (spojení) v pevném kontaktu. Bez reelinu se mozkové funkce oslabují, paměť chátrá a učení je nesnadné. Navíc se zvyšuje riziko demence a deprese.

I nejmenší děti trpí poruchami spánku. Objevte rituály, k...

Salát se zeleninou

Salát se zeleninou

8 hlasů
50min 341 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Dušené kuře na rajčatech

6 hlasů
60min 413kJ 125 Kč

Kuře dušené na rajčatech a koření.

Jehněčí kostky s rajčaty

2 hlasy
2h a 30min 347kJ 250 Kč

Jehněčí maso dušené s rajčaty a pivem.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více