Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti, které jedí hodně cukru, se častěji perou, šikanují druhé a kouří

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

04.12.2018 | Děti a rodina

Nikdy v minulosti neměly děti v jídelníčku tolik jednoduchých cukrů jako dnes. Tedy minimálně děti na Západě. Ačkoli se ví už přes půl století, že nadměrný příjem mono a disacharidů vážně škodí lidskému zdraví, rodiče se nezdráhají cpát potraviny obsahující sacharózu dětem. Podle týmu italských a izraelských vědců se to ale negativně odráží také na psychice dětí. Ty, které se cpou cukrem – v cereáliích, jogurtech, tyčinkách, džusech, limonádách apod. – od rána do večera, jsou agresivnější. Častěji se perou, častěji šikanují jiné děti, častěji začnou kouřit už před pubertou či v pubertě a před dosažením dospělosti konzumují alkohol.

Vyplývá to z analýzy jídelníčku a chování sta tisíce dětí ve věku jedenáct až patnáct let z šestadvaceti zemí. Děti, které konzumují nejvíce cukru, se ve srovnání s dětmi, které jedí cukru nejméně, častěji pouštějí do bitek, šikanují druhé, kouří a konzumují alkohol. Cukr zvyšuje riziko o osmasedmdesát procent.

„Tato studie zdůrazňuje význam zaměřování pozornosti veřejnosti na vztah mezi zdravou stravou a chováním u adolescentů,“ tvrdí autoři z Itálie a Izraele.

Nebezpečná kombinace

Ovšem také kombinace cukru a tuku dokáže nadělat pořádnou paseku. Rodiče dopřávající dětem denně sladkosti, cukrovinky, brambůrky, hranolky, hamburgery, pizzu, sladké limonády a další nezdravé pokrmy by měli mít na paměti, že svým potomkům vytvářejí dost děsivou budoucnost plnou depresí, potíží s učením a na stáří také s Alzheimerovou chorobou. Kalorické pokrmy plné tuku a cukru totiž poškozují mozek dětí a dospívajících tak, že tyto později v životě prožívají výše zmíněné psychické potíže.

Podle odborné studie publikované v časopise Molecular Psychiatry mění kalorické pokrmy mozek dětí a dospívajících doslova drasticky a přímo vyvolávají takové změny v mozku, že ho připravují na deprese, psychické nemoci a Alzheimerovu chorobu.

Nadměrný příjem tuku a cukru snižuje hladinu glykoproteinu reelinu, který udržuje neuronové synapse (spojení) v pevném kontaktu. Bez reelinu se mozkové funkce oslabují, paměť chátrá a učení je nesnadné. Navíc se zvyšuje riziko demence a deprese.

Děti hubnou a přibírají podle matek, nikoli podle otců

Polévka z růžičkové kapusty

Polévka z růžičkové kapusty

10 hlasů
50min 180 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kapustová polévka se slaninou

8 hlasů
45min 343kJ 85 Kč

Jednoduchá a vydatná polévka.

Platýs na másle

4 hlasy
30min 1039kJ 240 Kč

Pokrm připravíte během 30 minut.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více