Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Muži jsou nejplodnější na jaře a na podzim

4. 12. 2018 | Děti a rodina

Kvalita spermatu člověka se během roku mění. Zatímco v zimě na ni působí nepříznivě nedostatek slunečního záření, v létě zase příliš vysoké teploty. Muži jsou tak nejplodnější na jaře a na podzim, kdy mají v ejakulátu nejvíce zdravých spermií schopných oplodnění.

Na jaře se začnou prodlužovat dny a sluneční záření vyvolá produkci vitaminu D v krvi. Ten je podstatný pro produkci testosteronu a spermatogenezi. Vyšší hladinu vitaminu D mají muži také na podzim po létě, během kterého jsou dlouho vystaveni slunečnímu záření. Ale vysoké teploty v létě poškozují spermie, zatímco podzimní ochlazení se stále dostatečnou hladinou vitaminu D a pohlavních hormonů v krvi spermatogenezi přejí.

Výsledkem tak je, že na jaře mají muži v ejakulátu nejvíce pohyblivých spermií, zatímco na podzim nejvíce tvarově normálních spermií.

„Možná že podzim a jaro jsou pro tvorbu spermií více v rovnováze, protože panují mírné teploty, lidé jsou fyzicky aktivnější a také mají dostatek sluníčka. Také se většinou stravují zdravěji, protože je dostatek čerstvého ovoce a zeleniny,“ tvrdí doktor Taraneh Nazem z Vysoké školy lékařské Icahn v New Yorku.

Výsledky se opírají o sedmnáctileté sledování spermatu devětadvaceti tisíc mužů.

Rána pro sebevědomí

Plodnost mužů za poslední čtvrtletí výrazně klesla. Není prot divu, že většinu mladých mužů dneška tak děsí nejvíce fakt, že v momentě, kdy se začnou pokoušet s partnerkou otěhotnět, nezdaří se. A přijde na řadu vyšetření plodnosti, které prokáže nedostatek kvalitních spermií v ejakulátu. Ať je příčina mužské plodnosti jakákoli, vždy má negativní vliv na mužství a sebevědomí.

Za pětadvacet let se mezi dvěma generacemi zhoršila kvalita ejakulátu mužů na Západě. To je drastický pokles znamenající, že populace v západních zemích čelí neplodnosti a vymírání. K tomu navíc ženy začínají rodit první potomky stále později, což ještě dále zvyšuje riziko neplodnosti obou pohlaví.

U mužů zvláště působí zhoubně na plodnost pesticidy a umělá hnojiva, těžké kovy, exhaláty v ovzduší, látky obsažené v plastových obalech, nezdravý životní styl, kouření, obezita a další.

„Tato data nás dnes upozorňují, abychom se v poslední vteřině vzpamatovali. Pokud nezměníme drasticky svůj životní styl a zátěž chemikálií kolem nás, budoucnost pro nás přestane existovat,“ věří doktor Hagai Levine.

„Je to obrovský problém pro koncept mužnosti a sebevědomí u mužů, protože muži si plodnost spojují s vitalitou, pokud nejsou plodní, nejsou dost zmužnělí a myslí si, že také nejsou dost dobří milenci. Neplodnost decimuje mužskou psychiku,“ tvrdí profesorka Sheena Lewis z Britské andrologické společnosti v rozhovoru pro deník The Mail.

Dětská narozeninová party: Jaké jsou možnosti a kolik to ...

Vrstvený salát

Vrstvený salát

15 hlasů
50min 617 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí kousky na šalotkách

1 hlas
1h a 25min 333kJ 140 Kč

Kuřecí maso pečené se šalotkou a jablky.

Jogurtová indická polévka s rýží

0 hlasů
35min 350kJ 80 Kč

Pikantní, kořeněná jogurtová indická polévka. Skvělá volb...

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Již minulý týden naznačil, že pro vás začíná méně stresující období, než tomu bylo doposud. Využijte toho! Začněte se soustředit na věci, které jste kvůli neustálému vypětí v minulých dnech a týdnech opomíjeli. Budete mít ze seb...

Více