Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Polovina rodičů má nejraději nejmladšího potomka, jen čtvrtina nejstaršího

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

08.11.2018 | Děti a rodina

Rodiče skutečně upřednostňují jednoho ze svých potomků. I když je to tabu, o němž se málokdy hovoří či píše, rodičovská role prostě není imunní vůči obyčejným lidským slabostem. Tedy potřebě upřednostňovat jedince určitých vlastností. A je jedno, že se jedná o vlastního potomka. Většina rodičů přitom dává přednost nejčastěji nejmladšímu dítěti.

Je jich více než polovina. Vyplývá to z průzkumu 1185 rodičů, z nichž jen šestadvacet procent dávalo přednost nejstaršímu potomkovi.

To jsem prostě celý já!

A důvod preference? Podobné názory, podobné vlastnosti, podobné postoje. Lidé prostě obecně vyhledávají u druhých podobnost. Platí pořekadlo, že rovný rovného si hledá. A i když se jedná o děti, rodiče nedokážou odolat pocitům větší náklonnosti k tomu potomkovi, s kterým si více rozumějí.

„Z rodičů, kteří mají odvahu přiznat, že mají raději jedno ze svých dětí, se jednačtyřicet procent doznalo k tomu, že je to prostě proto, že je jim toto dítě podobné a vidí v něm sebe,“ uvádí mluvčí webu Mumsnet, který průzkum provedl.

Když má rodič černé svědomí

Tři čtvrtiny rodičů se ale shodnou na jednom, upřednostňování jednoho potomka před ostatními je odporné a může dětem ublížit. Proto většina těch, kteří cítí různou náklonnost ke svým dětem, se tyto pocity snaží potlačovat a chovat k dětem rovnostářsky.

„Favorizování dětí je jedním z těch největších tabu a může provokovat k pocitům viny, takže je důležité říct, že tyto pocity větší náklonnosti k jednomu dítěti… jsou docela běžné a nemusejí být ničím hrozným. Toxické favorizování, kdy děti pociťují, že se k nim rodiče chovají neférově a každému měří jiným metrem, jsou ale zcela jiný problém… Je nezbytné, aby rodiče milovali všechny své děti a dávali jim najevo stejnou míru lásky,“ uvádí autorka průzkumu psycholožka Justine Roberts.

Sportující otcové plodí zdravější děti, i když jedí tučné...

Celerová polévka

Celerová polévka

16 hlasů
40min 399 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Koprové brambory

9 hlasů
1h a 5min 440kJ 75 Kč

Recept na jednu z možností, jak připravit zapečené bra...

Zapečené kotlety

14 hlasů
2h a 0min 575kJ 165 Kč

Nejlepší jsou druhý den! Takže pokud máte čas a vydrží...

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více