Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Polovina rodičů má nejraději nejmladšího potomka, jen čtvrtina nejstaršího

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

8. 11. 2018 | Děti a rodina

Rodiče skutečně upřednostňují jednoho ze svých potomků. I když je to tabu, o němž se málokdy hovoří či píše, rodičovská role prostě není imunní vůči obyčejným lidským slabostem. Tedy potřebě upřednostňovat jedince určitých vlastností. A je jedno, že se jedná o vlastního potomka. Většina rodičů přitom dává přednost nejčastěji nejmladšímu dítěti.

Je jich více než polovina. Vyplývá to z průzkumu 1185 rodičů, z nichž jen šestadvacet procent dávalo přednost nejstaršímu potomkovi.

To jsem prostě celý já!

A důvod preference? Podobné názory, podobné vlastnosti, podobné postoje. Lidé prostě obecně vyhledávají u druhých podobnost. Platí pořekadlo, že rovný rovného si hledá. A i když se jedná o děti, rodiče nedokážou odolat pocitům větší náklonnosti k tomu potomkovi, s kterým si více rozumějí.

„Z rodičů, kteří mají odvahu přiznat, že mají raději jedno ze svých dětí, se jednačtyřicet procent doznalo k tomu, že je to prostě proto, že je jim toto dítě podobné a vidí v něm sebe,“ uvádí mluvčí webu Mumsnet, který průzkum provedl.

Když má rodič černé svědomí

Tři čtvrtiny rodičů se ale shodnou na jednom, upřednostňování jednoho potomka před ostatními je odporné a může dětem ublížit. Proto většina těch, kteří cítí různou náklonnost ke svým dětem, se tyto pocity snaží potlačovat a chovat k dětem rovnostářsky.

„Favorizování dětí je jedním z těch největších tabu a může provokovat k pocitům viny, takže je důležité říct, že tyto pocity větší náklonnosti k jednomu dítěti… jsou docela běžné a nemusejí být ničím hrozným. Toxické favorizování, kdy děti pociťují, že se k nim rodiče chovají neférově a každému měří jiným metrem, jsou ale zcela jiný problém… Je nezbytné, aby rodiče milovali všechny své děti a dávali jim najevo stejnou míru lásky,“ uvádí autorka průzkumu psycholožka Justine Roberts.

x

Jsou vaše děti příliš hlučné? Odnaučte je to

Kuřecí paličky pečené s jablky

Kuřecí paličky pečené s jablky

24 hlasů
2h a 15min 536 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Polévka z kedluben

13 hlasů
40min 283kJ 80 Kč

Kedlubnová polévka s petrželkou a smetanou.

Polévka s kuřecím masem a vejci

2 hlasy
1h a 20min 353kJ 85 Kč

Klasická řecká kuřecí polévka s rýži a vejci.

Poradny

Sníží mi kvůli nemocenské přídavek na dítě?

Dobrý den,podmínky výplaty přídavku na dítě upravují § 17 - 19 zákona o státní sociální podpoře. ... Více

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více