Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Polovina rodičů má nejraději nejmladšího potomka, jen čtvrtina nejstaršího

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

08.11.2018 | Děti a rodina

Rodiče skutečně upřednostňují jednoho ze svých potomků. I když je to tabu, o němž se málokdy hovoří či píše, rodičovská role prostě není imunní vůči obyčejným lidským slabostem. Tedy potřebě upřednostňovat jedince určitých vlastností. A je jedno, že se jedná o vlastního potomka. Většina rodičů přitom dává přednost nejčastěji nejmladšímu dítěti.

Je jich více než polovina. Vyplývá to z průzkumu 1185 rodičů, z nichž jen šestadvacet procent dávalo přednost nejstaršímu potomkovi.

To jsem prostě celý já!

A důvod preference? Podobné názory, podobné vlastnosti, podobné postoje. Lidé prostě obecně vyhledávají u druhých podobnost. Platí pořekadlo, že rovný rovného si hledá. A i když se jedná o děti, rodiče nedokážou odolat pocitům větší náklonnosti k tomu potomkovi, s kterým si více rozumějí.

„Z rodičů, kteří mají odvahu přiznat, že mají raději jedno ze svých dětí, se jednačtyřicet procent doznalo k tomu, že je to prostě proto, že je jim toto dítě podobné a vidí v něm sebe,“ uvádí mluvčí webu Mumsnet, který průzkum provedl.

Když má rodič černé svědomí

Tři čtvrtiny rodičů se ale shodnou na jednom, upřednostňování jednoho potomka před ostatními je odporné a může dětem ublížit. Proto většina těch, kteří cítí různou náklonnost ke svým dětem, se tyto pocity snaží potlačovat a chovat k dětem rovnostářsky.

„Favorizování dětí je jedním z těch největších tabu a může provokovat k pocitům viny, takže je důležité říct, že tyto pocity větší náklonnosti k jednomu dítěti… jsou docela běžné a nemusejí být ničím hrozným. Toxické favorizování, kdy děti pociťují, že se k nim rodiče chovají neférově a každému měří jiným metrem, jsou ale zcela jiný problém… Je nezbytné, aby rodiče milovali všechny své děti a dávali jim najevo stejnou míru lásky,“ uvádí autorka průzkumu psycholožka Justine Roberts.

Cvičení v těhotenství snižuje riziko obezity dítěte

Krůtí špíz

Krůtí špíz

5 hlasů
1h a 15min 397 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s mandlemi

19 hlasů
25min 1111kJ 65 Kč

Smetanová polévka s mandlemi.

Hovězí svíčková na špejli

10 hlasů
35min 642kJ 290 Kč

grilované špízy z hovězí svíčkové

Poradny

Dostanu podporu při výpovědi ze zdravotních důvodů?

Dobrý den, to, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstanosti, bude záležet na tom, zda splníte... Více

Aktivita klíšťat a očkování

Dobrý den, klíšťata začínají být aktivní, když průměrné venkovní teploty překonají 5 st. Celsia a... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Partner vás pozitivně ovlivní svými názory. I když se jim zpočátku budete bránit a snaha lpět na starých přesvědčeních vás nemine, nakonec připustíte, že váš protějšek má v jistých ohledech pravdu. Vaše drahá polovička nav&iacut...

Více