Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Moje dítě bude mít dítě. Jak se poprat s nečekanou situací

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12. 2. 2019 | Děti a rodina

„Až vystuduje, najde dobré zaměstnání, hodného manžela a jednou budu na klíně houpat vnoučata.“ Taková je představa většiny rodičů, které vychovávají své děti, jak nejlépe to umějí. Ovšem člověk míní a život někdy nepříjemně mění.

Když vám totiž vaše nezletilé dítě oznámí, že ono samo bude brzy rodičem, většina plánů na život, který jste si pro své dítě vysnili, se rozpadne jako domeček z karet. Co v takové chvíli dělat a jak postupovat?

První emoce

Poté, co se rodiče nezletilce otřepou z prvního šoku, přichází často na řadu velká sprcha emocí. Vztek, pláč, naštvání, lítost a výčitky bývají často tím prvním, co s rodiči dítěte cloumá, ačkoli je to logické, je potřeba co nejdříve zchladit horkou hlavu a začít jednat. Možností je několik. Ať se rozhodnete jakkoli, vaše dítě by mělo být součástí výsledného verdiktu, ani pro něj totiž situace není jednoduchá.

Adopce

Je třeba si uvědomit, že neplánované těhotenství, které nezřídka končí porodem, bývá dotaženo do konce právě proto, že mladistvý rodič zažívá extrémní paniku a řeší sám v sobě, jak situaci nejsnáze vyřešit. Dlouhé otálení, někdy i s naivní představou, že nově vznikající život vyšumí do ztracena, často způsobí, že těhotenství už nelze zvrátit.

Pokud tedy na těhotenství přijdete pozdě a není již možnost podstoupení interrupce nebo jste jednoduše proti potratům, a zároveň nemáte z různých důvodů možnost se o dítě postarat, je možné přistoupit k osvojení. Pokud je nezletilému dítěti méně, než 16 let, dává souhlas k osvojení svého vnoučete sám rodič nezletilého. Pokud však dovršilo tuto hranici, je třeba k souhlasu o osvojení přizvat také nezletilého. Tyto záležitosti se řeší soudně a tento systém nelze nijak legálně obejít.

Znovu od začátku

Pokud se však rozhodnete miminko do rodiny přijmout, budete se muset připravit na mnoho papírování. Mluvíme-li o matce, která dovršila hranici 16 let, je možné, aby získala rodičovské právo a o miminko se starala. Pokud je však matka mladší, bude miminko potřebovat zákonného zástupce a tím bývá nejčastěji matka nezletilé. Na příslušném orgánu sociálně právní ochrany dětí musíte po narození dítěte požádat, abyste se mohli stát jeho zákonným zástupcem. Automaticky dítě totiž žádného mít nebude a je třeba, aby o tom, co pro dítě bude nejvhodnější, rozhodl opět soud.

Pokud se tedy stanete zástupcem miminka, máte stejně jako jiné matky nárok na pobírání rodičovských dávek. Na mateřské můžete být po celou dobu tohoto období nebo do dovršení věku 16 let vaší dcery a poté se s ní vystřídat. Vzhledem k tomu, že nikdy nepracovala, dosáhne pouze na čtyřletou variantu, kdy prvních devět měsíců po narození dítěte dostane 7800 korun, dále 3600 korun.

To nejlepší pro oba

Po narození dítěte je třeba také podat návrh na určení otcovství, aby mohl být otec zapsán v rodném listě dítěte a také návrh na stanovení výživného.

Vyřešte také studium dcery. Je možné požádat o přerušení studia nebo individuální studijní plán. O tom, zda vám v tomto případě vyhoví, rozhoduje ředitel školy. Pokud z nějakého důvodu nesouhlasí, je vhodné, abyste se o miminko postarali vy a dceru nechali dostudovat. Jedině tak si do budoucna zajistí vhodnější podmínky pro uplatnění na trhu práce a následné péči o své dítě.

Krajní možnost

Někdy se situace vyhrotí natolik, že rodiče nezletilé matky neunesou tíhu zodpovědnosti a dcery se zřeknou. Na to, že byste jí ale sbalili věci, a vyhodili ji na ulici, rovnou zapomeňte. Existují azylové domy pro nezletilé matky, kde se o ni i o dítě postarají, dokud nebude plnoletá a schopna se postavit na vlastní nohy.

Buďte tu pro ni

Navzdory tomu, že je těžké se vyrovnat s myšlenkou, že vaše dětství sotva odrostlá dcera bude sama maminkou, pamatujte, že i pro ni je situace složitá. Život se jí právě obrátil naruby v době, kdy si měla sama ten svůj teprve začít pomalu budovat. I z toho důvodu bude potřebovat vaši podporu. Nebojte se požádat o pomoc odborníky, nepřetrhejte pouta, která jako matka či otec se svou dcerou máte.

Léčba průjmových onemocnění u dětí

Pečené krevety na česneku

Pečené krevety na česneku

9 hlasů
50min 441 kJ 299 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Bramborový salát s hráškem

9 hlasů
45min 503kJ 55 Kč

Velmi jednoduchý bramborový salát.

Vepřová panenka s fenyklem

10 hlasů
1h a 5min 784kJ 260 Kč

Jemné vepřové maso s výraznější chutí fenyklu. Neobvyklou...

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více