Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Tablety a mobily zpomalují vývoj řeči a pohybu dětí

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

10.02.2019 | Děti a rodina

Kanadští vědci varují všechny budoucí i stávající rodiče, aby dětem nedovolili sledovat tablet, mobil, televizi či jinou podobnou technologii minimálně před druhými narozeninami. Pokud tak učiní, riskují poškození vývoje centra řeči, sociálních dovedností a motoriky. Podle autorů z rozsáhlého několikaletého sledování vývoje kojenců a batolat vyplývá, že kojenci a batolata zírající denně na obrazovky moderních technologií, mají zpomalený a poškozený vývoj center řeči, sociálních dovedností a motoriky.

Závěry se opírají o pětileté sledování 2,5 tisíce batolat. Jako čas strávený u obrazovky byl počítán veškerý čas, kdy dítě zíralo do mobilu, tabletu, na televizi, videohry či počítač. Jejich vývoj byl pak testován v jednom, dvou, třech a pěti letech.

Pasivní divák

Podle autorů ale není jasné, zda přímo civění na obrazovku je příčinou poruchy vývoje, nebo zda to souvisí také se stylem rodičovství, kdy rodiče raději dítěti strčí tablet, než by se mu věnovali, či zda to souvisí se způsobem trávení volného času, tablet místo aktivní manuální hry či pohybu.

„Když dítě sleduje obrazovku, postrádá možnost procvičovat a zdokonalovat aktivně pohybem a nápodobou či interakcí s jinými dětmi důležité dovednosti. Jinými slovy, když tráví dítě čas civěním na obrazovku, je pasivní, neprocvičuje vlastní končetiny a jemnou motoriku, neprocvičuje kontakt s jinými dětmi a sociální návyky, neběhá, nelozí, nepohybuje se celým tělem, takže se zpomaluje jak rozvoj center řeči, tak center motoriky a sociálních dovedností,“ míní autoři z Kanady.

Vina rodičů?

Podle autorů tak nemusí být problém technologie samotná, ale to, kolik času z celého dne nahrazuje u dítěte jiné aktivity, zda si tím rodiče neulehčují starost o dítě a jeho výchovu, zda obrazovka nenahrazuje pohyb venku, interakce s jinými dětmi či s rodiči a aktivní nácvik řeči mluvením.

Odborníci přitom stále vedou spory v tom, zda moderní technologie a jejich sledování a interakce s nimi dětem škodí, případně kolik času stráveného denně používáním tabletů, mobilů a televize dětem škodí. Nicméně v Kanadě a USA pediatři doporučují rodičům, aby dítě před všemi typy obrazovek včetně televize chránili minimálně do jednoho a půl roku věku.

Děti používají více zubní pasty, než je nutné

Těstoviny s brokolicí

Těstoviny s brokolicí

13 hlasů
40min 698 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Lívanečky z celozrnné mouky

11 hlasů
50min 756kJ 80 Kč

Lívanečky provoní kuchyni skořicí a jablíčky.

Rýže s kuřecím masem

12 hlasů
55min 412kJ 140 Kč

Rizoto se zeleninou a kuřecím masem.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Berany čeká takový poklidný letní týden. Ne že by na vás hvězdy nechystaly nějaký ten stres (především se to týká práce – občas rádi necháváte věci na poslední chvíli, ovšem tím ubližujete nejen sami sobě, al...

Více