Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kofein při kojení. Jak je to s ním doopravdy a opravdu nesmíte kávu?

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

11. 2. 2019 | Děti a rodina

Kofein je sloučenina, která působí jako stimulant pro centrální nervový systém. Může zlepšit bdělost a energetickou úroveň. Ačkoli kofein je považován za neškodný, mnoho matek se zajímá o bezpečnost při kojení. Kde je pravda?

Zatímco káva, čaj a další kofeinové nápoje mohou zvýšit energii u unavených matek postrádajících spánek, příliš mnoho těchto nápojů mívá negativní důsledky jak pro matky, tak pro jejich děti. Začíná to pochopitelně u toho, že kofein přechází do mateřského mléka. V jakém množství? Přibližně 1 % z celkového množství kofeinu se dostane přímo do mléčné výživy kojenců.

Ještě nevyvinutý organismus

Zatímco se toto množství zdát být malé, kojenci nemohou zpracovávat kofein stejně rychle jako dospělí. U zdravého dospělého člověka kofein zůstává v těle po dobu tří až sedmi hodin. U kojenců se to však 65–130 hodin, jelikož jejich játra a ledviny ještě nejsou plně vyvinuty. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) dokonce ti předčasně narození rozkládají kofein ještě mnohem pomaleji. Proto i malé množství, které přechází do mateřského mléka, představuje potenciální riziko. Takže, jaké množství „vzpruhy“ je ještě v normě?

Šálků tak akorát

Za bezpečné se považuje až 300 mg kofeinu denně, což je ekvivalent dvou až tří šálků (470–710 ml) kávy. Na základě současného výzkumu kofein přijímaný v rámci tohoto limitu kojence nepoškozuje. Předpokládá se, že děti matek, které si dopřejí větší množství tohoto povzbuzovadla, mají potíže se spánkem.

Jedna studie s 885 kojenci nastínila, že pochopitelně existuje souvislost mezi konzumací kofeinu z mateřského mléka a zvýšenou prevalencí nočního buzení u miminek. Vědci právě tehdy stanovili, že množství vyšší než 300 mg kofeinu denně není příliš vhodné. Kojenci pak pociťují neklid, nervozitu a trpí poruchami spánku.

Navíc nadměrný příjem kofeinu může mít negativní vliv na samotné matky. V této souvislosti se hovoří o zvýšené úzkosti, neklidu, rychlém srdečním tepu, závratích a nespavosti. Proto si i vy dejte pozor nejen na oblíbené kafíčko, ale i čaj, energetické nápoje, čokoládu, některé léky, doplňky stravy nebo nápoje, které mají v popisu práce zvyšovat energii.

Opáčko před nástupem do školy aneb Nenápadné učení, co bu...

Feta s růžovým pepřem

Feta s růžovým pepřem

8 hlasů
20min 467 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jarní kuře

35 hlasů
35min 393kJ 132 Kč

Jarní kuře je pokrm plný barev a chutí, přesně jako ja...

Krůtí guláš s kapustou

13 hlasů
1h a 15min 357kJ 170 Kč

Rychlá a velmi chutná variace krůtího guláše.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více