Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kofein při kojení. Jak je to s ním doopravdy a opravdu nesmíte kávu?

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

11. 2. 2019 | Děti a rodina

Kofein je sloučenina, která působí jako stimulant pro centrální nervový systém. Může zlepšit bdělost a energetickou úroveň. Ačkoli kofein je považován za neškodný, mnoho matek se zajímá o bezpečnost při kojení. Kde je pravda?

Zatímco káva, čaj a další kofeinové nápoje mohou zvýšit energii u unavených matek postrádajících spánek, příliš mnoho těchto nápojů mívá negativní důsledky jak pro matky, tak pro jejich děti. Začíná to pochopitelně u toho, že kofein přechází do mateřského mléka. V jakém množství? Přibližně 1 % z celkového množství kofeinu se dostane přímo do mléčné výživy kojenců.

Ještě nevyvinutý organismus

Zatímco se toto množství zdát být malé, kojenci nemohou zpracovávat kofein stejně rychle jako dospělí. U zdravého dospělého člověka kofein zůstává v těle po dobu tří až sedmi hodin. U kojenců se to však 65–130 hodin, jelikož jejich játra a ledviny ještě nejsou plně vyvinuty. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) dokonce ti předčasně narození rozkládají kofein ještě mnohem pomaleji. Proto i malé množství, které přechází do mateřského mléka, představuje potenciální riziko. Takže, jaké množství „vzpruhy“ je ještě v normě?

Šálků tak akorát

Za bezpečné se považuje až 300 mg kofeinu denně, což je ekvivalent dvou až tří šálků (470–710 ml) kávy. Na základě současného výzkumu kofein přijímaný v rámci tohoto limitu kojence nepoškozuje. Předpokládá se, že děti matek, které si dopřejí větší množství tohoto povzbuzovadla, mají potíže se spánkem.

Jedna studie s 885 kojenci nastínila, že pochopitelně existuje souvislost mezi konzumací kofeinu z mateřského mléka a zvýšenou prevalencí nočního buzení u miminek. Vědci právě tehdy stanovili, že množství vyšší než 300 mg kofeinu denně není příliš vhodné. Kojenci pak pociťují neklid, nervozitu a trpí poruchami spánku.

Navíc nadměrný příjem kofeinu může mít negativní vliv na samotné matky. V této souvislosti se hovoří o zvýšené úzkosti, neklidu, rychlém srdečním tepu, závratích a nespavosti. Proto si i vy dejte pozor nejen na oblíbené kafíčko, ale i čaj, energetické nápoje, čokoládu, některé léky, doplňky stravy nebo nápoje, které mají v popisu práce zvyšovat energii.

Diabetes zdaleka není nemocí stáří. Jak ho poznat u dětí

Filé na mrkvi

Filé na mrkvi

13 hlasů
1h a 15min 328 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Květáková polévka

15 hlasů
40min 227kJ 95 Kč

Polévka z květáku s pastinákem.

Salát z brokolice

19 hlasů
25min 1092kJ 80 Kč

Jednoduchý brokolicový salát s anglickou slaninou a br...

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Doslova zakopnete o svůj ideál. Budete právem zcela nadšeni, pokud však necháte iniciativu na svém objevu, mohli byste být rychle zklamáni. Nezapomeňte, že pokud něco chcete, musíte za tím jít. Jen těžko vám spadne štěstí do klína jen tak. Je...

Více