Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hudební vkus se fixuje ve věku mezi 8. a 10. narozeninami

04.03.2019 | Děti a rodina

Rodiče, učitelé a ostatní dospělí působící na vývoj dítěte mají jen dva roky na to, aby zásadně ovlivnili a definovali jeho hudební vkus. Odborníci z Yorku prokázali, že člověk si utváří hudební vkus nejvíce mezi osmým a desátým rokem života.

V tom věku už je psychika schopná ocenit poetiku textů a umnost hudební skladby, ale ještě není schopna cítit se trapně kvůli vkusu matek a otců.

Čas jen do puberty

Jakmile ale začnou působit na mozek pohlavní hormony a nastartuje se puberta, vliv rodičů na utváření vkusu už je minimální.

„Děti jsou velmi otevřené nové hudbě, což znamená, že rodiče hrají významnou roli v pouštění hudby dětem při utváření jejich hudebního vkusu. Nicméně zásadní úlohu hraje věk dítěte, nejúčinněji můžou rodiče působit na své děti v období mezi osmým a desátým rokem života, než začne puberta,“ tvrdí muzikolog doktor Hauke Egermann z University of York.

Čím víc žánrů, tím lépe

Podle něj by však rodiče neměli dítěti vnucovat svůj vyhraněný vkus, ale snažit se poskytnout mu maximální šíři různých stylů. Jedině tak lze totiž v dítěti budovat schopnost rozpoznat kvalitní hudební skladbu a text.

„Pouštění širokého spektra hudebních žánrů dětem v tomto kritickém obchodí vede k tomu, že dítě nebude úzce vyhraněno a bude schopno ocenit širší hudební spektrum v dospělosti. Výhodou širšího hudebního vkusu je schopnost lépe zvládat vlastní emoce, lépe se družit ve společnosti a snadněji navazovat vztahy s druhými, ale také lépe chápat odlišné typy kultur,“ dodává doktor Egermann.

Trestání vede děti k pokračování v nevhodném chování

Treska v anglické slanině

Treska v anglické slanině

6 hlasů
1h a 10min 1415 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Telecí maso s olivami

14 hlasů
1h a 45min 576kJ 199 Kč

Telecí kostky s plátky citrónu a olivami.

Masové kuličky z hovězího masa

16 hlasů
1h a 15min 603kJ 85 Kč

Kořeněné masové kuličky s brusinkami.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více