Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hudební vkus se fixuje ve věku mezi 8. a 10. narozeninami

04.03.2019 | Děti a rodina

Rodiče, učitelé a ostatní dospělí působící na vývoj dítěte mají jen dva roky na to, aby zásadně ovlivnili a definovali jeho hudební vkus. Odborníci z Yorku prokázali, že člověk si utváří hudební vkus nejvíce mezi osmým a desátým rokem života.

V tom věku už je psychika schopná ocenit poetiku textů a umnost hudební skladby, ale ještě není schopna cítit se trapně kvůli vkusu matek a otců.

Čas jen do puberty

Jakmile ale začnou působit na mozek pohlavní hormony a nastartuje se puberta, vliv rodičů na utváření vkusu už je minimální.

„Děti jsou velmi otevřené nové hudbě, což znamená, že rodiče hrají významnou roli v pouštění hudby dětem při utváření jejich hudebního vkusu. Nicméně zásadní úlohu hraje věk dítěte, nejúčinněji můžou rodiče působit na své děti v období mezi osmým a desátým rokem života, než začne puberta,“ tvrdí muzikolog doktor Hauke Egermann z University of York.

Čím víc žánrů, tím lépe

Podle něj by však rodiče neměli dítěti vnucovat svůj vyhraněný vkus, ale snažit se poskytnout mu maximální šíři různých stylů. Jedině tak lze totiž v dítěti budovat schopnost rozpoznat kvalitní hudební skladbu a text.

„Pouštění širokého spektra hudebních žánrů dětem v tomto kritickém obchodí vede k tomu, že dítě nebude úzce vyhraněno a bude schopno ocenit širší hudební spektrum v dospělosti. Výhodou širšího hudebního vkusu je schopnost lépe zvládat vlastní emoce, lépe se družit ve společnosti a snadněji navazovat vztahy s druhými, ale také lépe chápat odlišné typy kultur,“ dodává doktor Egermann.

Konzumace alkoholu v těhotenství způsobuje nízkou porodní...

Zelný salát s cherry rajčaty

Zelný salát s cherry rajčaty

6 hlasů
30min 273 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Okurkový wasabi salát

10 hlasů
25min 299kJ 55 Kč

Recept na pikantní okurkový salát s wasabi pastou.

Zeleninový hrnec

9 hlasů
1h a 20min 393kJ 170 Kč

Zelenina s kuřecím masem na marocký způsob.

Poradny

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pobírám ID 2. stupně, dostanu PPM a RP?

Dobrý den,pokud kromě invalidního důchodu nepobíráte jiný příjem (nevykonáváte výdělečnou činnost... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více