Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Může být bolest hlavy vašeho dítěte skutečnou migrénou?

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

26. 3. 2019 | Děti a rodina

„Mami, strašně mne bolí hlava!“ Už jste někdy právě tohle od svého dítěte slyšeli? Možná, že vaše ratolest trpí migrénami!

Většina z nás má s migrénami u dospělých osobní zkušenost. Věděli jste ale, že i děti mohou těmito nepříjemnými stavy trpět? Pravdou je, že migréna se neomezuje na věk, způsobuje oslabující útoky jak na dospělé, tak i naše nejmenší.

Jednání s dětskou migrénou

I dospělí mívají problém vyrovnat se s mírnou bolestí hlavy, která může trvat několik hodin. A teď si představte trvalejší a pulzující bolest, jenž může v extrémních případech trvat až týden. Jak to ustojíte? Pochopitelně, že velmi těžko. Migréna je obvykle doprovázená nevolností, zvracením, citlivostí na světlo a dalšími příznaky. Silný útok tak snadno může narušit každodenní rutinu a v extrémních případech vás přinutí vás zůstat doma, dokud symptomy nezmizí. A dítě je na tom ještě hůř. Může i to vaše být v ohrožení?

Za migrénami stojí dědičnost, takže pokud jste bolestí hlavy trpěli celý svůj život, je velmi pravděpodobné, že vaše dítě toto prokletí nemine. Studie ukazují, že téměř 70 procent ratolestí, kterým byla migréna diagnostikována, má v rodině minimálně jednoho blízkého člena, jež tímto stavem trpí. Ale výčitky stranou, chce to rychlý zásah.

Příznaky, na které si dávat pozor

Na rozdíl od horečky, při které dítě pociťuje zvýšenou tělesnou teplotu, se migréna může, tedy kromě bolestí hlavy, přihlásit o slovo právě nevolností a zvracením, ale také náhlou podrážděností. Pokud se tak stane, zůstaňte s dítětem v temné místnosti.

Časté spouštěče migrény

Migrény mohou být vyvolány faktory, jako je nevyvážená strava a nepravidelné stravovací návyky, spánková deprivace, stres, dehydratace i menstruace u dívek v pozdějším věku. Mezi efektivní léky přitom patří dlouhý spánek, nejlépe v oné temné místnosti, s chladným obkladem přes čelo nebo oči.

V případě, že to nepomůže, může váš dětský lékař navrhnout medikamenty na prevenci migrén, nebo běžné léky proti bolesti a nevolnosti. Možná vám taky doporučí nějaké relaxační techniky, jako je jóga, nebo další dechová cvičení, která pomohou vašemu dítěti relaxovat.

Vy v roli rodiče se zároveň se ujistěte, že jste neustále informováni o všem, co se děje v životě vašeho potomka. To vám pomůže preventivně reagovat na jeho stresové situace ve škole nebo doma. Také sledujte příznaky migrény, frekvenci a dobu trvání každého záchvatu. Lékař díky tomu lépe posoudí konkrétní zdravotní stav.

Dítě a pes. Jak nejlépe připravit svého mazlíčka na přích...

Kotlety s jablky

Kotlety s jablky

10 hlasů
1h a 10min 447 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mandlové rizoto

12 hlasů
60min 751kJ 80 Kč

Jednoduché rizoto s mandlemi.

Dýňové ragú

11 hlasů
50min 198kJ 160 Kč

Ragů z dýně, hub a brusinek.

Poradny

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Ovlivní nemocenská výši peněžité pomoci v mateřství?

Dobrý den,na mateřskou dovolenou nastuujete v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stano... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více