Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

I tatínkové trpí poporodní depresí. Častěji, než si myslíte

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

11.06.2019 | Děti a rodina

Emoce jako na houpačce, plačtivost, deprese, strach, únava a vyčerpání. První dny po narození vytouženého miminka nemusejí být tak růžové, jak si je mnohé maminky představují. A co víc, poporodní blues podle všeho zažívají i muži! Kolik jich je?

Hormonálními výkyvy, velký stres, nedostatek spánku, snaha o přizpůsobení se nové roli matky, obavy o život a zdraví potomka či zásah do stávajícího režimu. Poporodní deprese se obvykle objeví zhruba u 10 až 15 % prvorodiček, a to nejčastěji v období 6 až 12 týdnů po porodu. Výjimkou však není ani druhé těhotenství. Experti však varují. Tatínkové to taky nemají lehké!

Náročné období bez ohledu na pohlaví

Brandon Eddy, odborný asistent z programu párové a rodinné terapie na Nevadské univerzitě v Las Vegas, se s poporodní depresí setkal osobně, a to když jí u prvního dítěte trpěla jeho žena. V té době se partnerku všemi silami snažil podpořit, a tehdy ho napadlo, kolik tak asi mužů zažívá po boku svých žen podobné stavy.

Z tohoto důvodu poporodní depresi začal studovat, o čemž napsal článek, který v únoru roku 2019 vydal odborný časopis Journal of Family Issues. Text má titulek: „Zapomenutí otcové: Poporodní deprese u mužů“. Co se stalo, když se článek dostal do oběhu a přečetli si ho široká veřejnost?

Neboj, bude líp?

„Lidé mi říkali, že oceňují moji snahu toto téma otevřít,“ popisuje sám autor článku s tím, že i muži trpí poporodní depresí, která se projevuje výkyvy nálady, úzkostí, problémy se spánkem a všeobecným smutkem. „Mnozí muži si však neuvědomují, že se skutečně jedná o poporodní blues. Říkají si, že je to ryze ženský problém, nicméně studie jasně dokazují, že zhruba okolo deseti až pětadvaceti procent otců tři až šest měsíců po narození potomka reálně trpí,“ dál uvádí Brandon Eddy.

A pozor, statistiky také vypovídají o tom, že velká většina mužů podlehne splínům natolik, že utrpení rozšíří i na děti. Poporodní deprese zkrátka škodí nejen těm, kteří ji prožívají, ale také ovlivňuje vztahy s partnerem a potomky. „Muži, které po narození dítěte postihne deprese, potřebují vědět, že pocity, které mají, jsou skutečné a uznávané vědci. Pokud si s nimi neví rady, měli by se poradit s odborníkem,“ uzavírá Brandon Eddy, který tento problém rozhodně nezlehčuje. A co vy?

První návštěva miminka aneb Tyhle dárečky nenoste

Hovězí plátky s fazolemi

Hovězí plátky s fazolemi

9 hlasů
35min 465 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609kJ 45 Kč

Rychlý a zdravý recept na přípravu dobrého kuskusu s m...

Kachní prsa s rebarborou

7 hlasů
55min 519kJ 180 Kč

Restovaná kachní prsa s rebarborovým kompotem.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více