Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy, které v těhotenství prožijí trauma, rodí neplodné syny

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.06.2019 | Děti a rodina

Ženy, které čekají chlapce a prodělají během těhotenství extrémní psychické trauma, zadělávají svému synovi na malér. Tento se totiž v dospělosti nejspíš bude potýkat s neplodností. Podle výzkumů tak ztráta milovaného člověka, rozchod s partnerem či jiné psychické trauma na počátku gravidity negativně ovlivní budoucí plodnost chlapce, který je v tu chvíli v děloze.

Muži, jejichž matky prožívaly na počátku těhotenství těžké psychické trauma, mají nejen nižší hladinu testosteronu v krvi, ale také nižší obsah spermií v ejakulátu.

Vyplývá to ze sledování tří tisíc žen v době těhotenství a jejich synů do dvacátých narozenin. Chlapci, jejichž matky v těhotenství prodělaly těžký psychický otřes, měli ve dvaceti letech věku o třetinu nižší počet spermií v ejakulátu než jejich vrstevníci, které při nitroděložním vývoji žádné matčino trauma nepoznamenalo.

„Nevíme sice, jak přesně dochází k přenosu traumatu na dítě, ale myslíme si, že těžké psychické trauma naruší hladinu hormonů, které jsou klíčové pro zdravý vývoj mužských pohlavních orgánů,“ míní profesor Roger Hart z University of Western Australia v Perthu.

Tátové by měli zpozornět

Nejen extrémní stres matky může miminko poznamenat. A i když naše tělo stras umí zvládat, ten dlouhodobý mu dělá více problémů, než byste si mohli myslet. Výsledkem je, že mladí, stresovaní muži – a stačí jen mírná zátěž – produkují nekvalitní spermie, z nichž se rodí oslabené děti.

Stresující situace vyvolá vyloučení hormonů. V první, alarmové fázi je to především adrenalin, který nás připraví na boj či útěk. Ale dlouhodobé působení stresu – fyzického i psychického – vede k vylučování většího množství kortizolu, který je mnohem nebezpečnější.

Tento hormon totiž v hledisku dlouhodobého působení oslabuje imunitu, vede k odbourávání svalové hmoty, zvyšuje riziko nádorových onemocnění a nově bylo také zjištěno, že ovlivňuje mužské pohlavní cesty, které vylučují microRNA, jež se napojuje na spermie a mění význam informace uložené v jejich nukleových kyselinách. Tato stresová informace se pak přenáší na potomka, který má slabší imunitní systém a je také náchylnější k posttraumatické stresové poruše.

Vědci z Pensylvánie přitom tvrdí, že už mírná – leč chronická – forma stresu působí tyto změny a ovlivňuje negativně fitness potomky.

„Tato studie odhaluje významný mechanismus stojící za tím, jak se stres přenáší napříč generacemi z otců na potomky,“ tvrdí doktorka Tracy Bale z University of Pennsylvania.

Dětem chybí off-line hraní. Digitální technologie z nich ...

Rajčatová polévka

Rajčatová polévka

18 hlasů
30min 448 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Cuketový salát

7 hlasů
25min 494kJ 55 Kč

Cuketový salát s celerem jako příloha nebo samostatný ...

Pórková polévka s křupavými krutony

4 hlasy
60min 461kJ 130 Kč

Vydatná polévka s křupavými krutony a sýrem.

Poradny

Jak vymoci mzdu při ústně sjednané pracovní smlouvě?

Dobrý den,zákoník práce sice vyžaduje písemnou formu pracovní smlouvy, ale pokud je pracovní smlo... Více

Mám při práci na DPČ nárok na náhradu mzdy?

Dobrý den,odpověď na Váš dotaz záleží na tom, zda dohoda o pracovní činnosti (DPČ) byla ukončena ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více