Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy, které v těhotenství prožijí trauma, rodí neplodné syny

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.06.2019 | Děti a rodina

Ženy, které čekají chlapce a prodělají během těhotenství extrémní psychické trauma, zadělávají svému synovi na malér. Tento se totiž v dospělosti nejspíš bude potýkat s neplodností. Podle výzkumů tak ztráta milovaného člověka, rozchod s partnerem či jiné psychické trauma na počátku gravidity negativně ovlivní budoucí plodnost chlapce, který je v tu chvíli v děloze.

Muži, jejichž matky prožívaly na počátku těhotenství těžké psychické trauma, mají nejen nižší hladinu testosteronu v krvi, ale také nižší obsah spermií v ejakulátu.

Vyplývá to ze sledování tří tisíc žen v době těhotenství a jejich synů do dvacátých narozenin. Chlapci, jejichž matky v těhotenství prodělaly těžký psychický otřes, měli ve dvaceti letech věku o třetinu nižší počet spermií v ejakulátu než jejich vrstevníci, které při nitroděložním vývoji žádné matčino trauma nepoznamenalo.

„Nevíme sice, jak přesně dochází k přenosu traumatu na dítě, ale myslíme si, že těžké psychické trauma naruší hladinu hormonů, které jsou klíčové pro zdravý vývoj mužských pohlavních orgánů,“ míní profesor Roger Hart z University of Western Australia v Perthu.

Tátové by měli zpozornět

Nejen extrémní stres matky může miminko poznamenat. A i když naše tělo stras umí zvládat, ten dlouhodobý mu dělá více problémů, než byste si mohli myslet. Výsledkem je, že mladí, stresovaní muži – a stačí jen mírná zátěž – produkují nekvalitní spermie, z nichž se rodí oslabené děti.

Stresující situace vyvolá vyloučení hormonů. V první, alarmové fázi je to především adrenalin, který nás připraví na boj či útěk. Ale dlouhodobé působení stresu – fyzického i psychického – vede k vylučování většího množství kortizolu, který je mnohem nebezpečnější.

Tento hormon totiž v hledisku dlouhodobého působení oslabuje imunitu, vede k odbourávání svalové hmoty, zvyšuje riziko nádorových onemocnění a nově bylo také zjištěno, že ovlivňuje mužské pohlavní cesty, které vylučují microRNA, jež se napojuje na spermie a mění význam informace uložené v jejich nukleových kyselinách. Tato stresová informace se pak přenáší na potomka, který má slabší imunitní systém a je také náchylnější k posttraumatické stresové poruše.

Vědci z Pensylvánie přitom tvrdí, že už mírná – leč chronická – forma stresu působí tyto změny a ovlivňuje negativně fitness potomky.

„Tato studie odhaluje významný mechanismus stojící za tím, jak se stres přenáší napříč generacemi z otců na potomky,“ tvrdí doktorka Tracy Bale z University of Pennsylvania.

Hubnutí už během šestinedělí: Jak na to bez rizika

Žemlovka

Žemlovka

33 hlasů
45min 743 kJ 42 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Játra s jablečným pyré

14 hlasů
50min 554kJ 95 Kč

Dušená hovězí játra s jablečným pyré.

Hrachová polévka s uzeným masem

1 hlas
1h a 5min 390kJ 80 Kč

Tradiční polévka, na kterou by se nemělo zapomínat. Major...

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více