Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti používají více zubní pasty, než je nutné

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

15.06.2019 | Děti a rodina

Používáte tolik zubní pasty jako v reklamách? Pokryjete jí celý povrch zubního kartáčku? Pokud ano, pravděpodobně zubní pastou plýtváte. A jestli to po vás opakují i vaše děti, mohou mít zdravotní problémy!

Nechápejte to špatně, zubní pasta je skvělá. Dodává pocit svěžesti, zbavuje bakterií a cukrů, jež se neúnavně usazují na zubní sklovině a způsobují onemocnění dásní. Každá mince však má dvě strany, a v tomto případě se do řečí dostává hlavně fluorid.

Fluorid je minerál, který některé země přidávají do svých zásob vody, protože bylo prokázáno, že právě on pomáhá zubům obnovovat chatrné zdraví. U dětí s dětskými zuby fluorid posiluje sklovinu, což je z dlouhodobého hlediska činí odolnější vůči zubnímu kazu. Obecně platí, že ačkoli má mnoho lidí přístup k fluorizované vodě, zubní lékaři doporučují remineralizovat i dospělé zuby fluoridem, což je důvod, proč se ukrývá v zubních pastách. Nic se však nemá přehánět.

Pasta není kečup

Podle studie zveřejněné 1. února 2019 americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) až 40 procent dětí ve věku od 3 do 6 let používá více zubní pasty, než doporučují zubní lékaři. Z ankety, které se zúčastnilo přibližně 1700 rodičů a pěstounů, vyplynulo, že 80 procent dospělých nevěnuje péči o dětské zuby dostatečnou pozornost a nesmyslně ji oddaluje.

Jaké množství je optimální?

„Fluorid je pro děti velmi důležitý, protože jejich zuby se vyvíjejí. Bez něj nedochází k posilování zubní skloviny. Problém však je, že když má dítě na kartáčku zubní pasty až příliš, pastu spíš polyká, čímž dochází ke zvyšování denního příjmu fluoru. Kvůli tomu se může vyvinout stav zvaný zubní fluoróza, takže důrazně doporučujeme dávat jen množství pasty odpovídající velikosti hrášku,“ říká autorka studie a zároveň zubní lékařka Gina Thornton-Evans z Atlanty.

Vhodný čas, kdy začít s péčí

Zubní fluoróza je onemocnění způsobené nadměrným příjmem fluoridových solí. Fluoróza zubní skloviny způsobuje zbarvení zubů a je vyvolána příliš velkým přísunem fluoru v době mineralizace skloviny. Fluoróza způsobuje viditelné matně bělavé, u závažnějších poškození žlutohnědé nebo hnědé skvrnky nebo také proužky. Ačkoli se problém jeví jako kosmetický, zuby mohou být náchylnější i k rozkladu.

„Zájmem každého rodiče by měl být dohled nad svými dětmi, a to hned v momentě, kdy se u něj objeví první zoubky,“ uzavírá Gina Thornton-Evans.

Trampolína pro děti: Proč není vždy vhodné ji potomkům po...

Květáková polévka s parmazánem

Květáková polévka s parmazánem

21 hlasů
40min 295 kJ 105 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brambory s kapustou

12 hlasů
60min 446kJ 60 Kč

Šťouchané brambory s kapustou a pórkem jsou vhodné jak...

Plněné vepřové plátky

10 hlasů
35min 1263kJ 105 Kč

Grilované vepřové plátky plněné sýrem.

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Jste zadaní? Přesto se vám může stát, že se vám budou myšlenky toulat okolo jiné osoby. Přesto vše zůstane jen u platonického snění. Moc dobře si uvědomujete, že partner je pro vás prioritou číslo jedna. Jde jen o to, že jinde se zdá tráva zelenějš&...

Více