Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti používají více zubní pasty, než je nutné

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

15. 6. 2019 | Děti a rodina

Používáte tolik zubní pasty jako v reklamách? Pokryjete jí celý povrch zubního kartáčku? Pokud ano, pravděpodobně zubní pastou plýtváte. A jestli to po vás opakují i vaše děti, mohou mít zdravotní problémy!

Nechápejte to špatně, zubní pasta je skvělá. Dodává pocit svěžesti, zbavuje bakterií a cukrů, jež se neúnavně usazují na zubní sklovině a způsobují onemocnění dásní. Každá mince však má dvě strany, a v tomto případě se do řečí dostává hlavně fluorid.

Fluorid je minerál, který některé země přidávají do svých zásob vody, protože bylo prokázáno, že právě on pomáhá zubům obnovovat chatrné zdraví. U dětí s dětskými zuby fluorid posiluje sklovinu, což je z dlouhodobého hlediska činí odolnější vůči zubnímu kazu. Obecně platí, že ačkoli má mnoho lidí přístup k fluorizované vodě, zubní lékaři doporučují remineralizovat i dospělé zuby fluoridem, což je důvod, proč se ukrývá v zubních pastách. Nic se však nemá přehánět.

Pasta není kečup

Podle studie zveřejněné 1. února 2019 americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) až 40 procent dětí ve věku od 3 do 6 let používá více zubní pasty, než doporučují zubní lékaři. Z ankety, které se zúčastnilo přibližně 1700 rodičů a pěstounů, vyplynulo, že 80 procent dospělých nevěnuje péči o dětské zuby dostatečnou pozornost a nesmyslně ji oddaluje.

Jaké množství je optimální?

„Fluorid je pro děti velmi důležitý, protože jejich zuby se vyvíjejí. Bez něj nedochází k posilování zubní skloviny. Problém však je, že když má dítě na kartáčku zubní pasty až příliš, pastu spíš polyká, čímž dochází ke zvyšování denního příjmu fluoru. Kvůli tomu se může vyvinout stav zvaný zubní fluoróza, takže důrazně doporučujeme dávat jen množství pasty odpovídající velikosti hrášku,“ říká autorka studie a zároveň zubní lékařka Gina Thornton-Evans z Atlanty.

Vhodný čas, kdy začít s péčí

Zubní fluoróza je onemocnění způsobené nadměrným příjmem fluoridových solí. Fluoróza zubní skloviny způsobuje zbarvení zubů a je vyvolána příliš velkým přísunem fluoru v době mineralizace skloviny. Fluoróza způsobuje viditelné matně bělavé, u závažnějších poškození žlutohnědé nebo hnědé skvrnky nebo také proužky. Ačkoli se problém jeví jako kosmetický, zuby mohou být náchylnější i k rozkladu.

„Zájmem každého rodiče by měl být dohled nad svými dětmi, a to hned v momentě, kdy se u něj objeví první zoubky,“ uzavírá Gina Thornton-Evans.

Puberta u dětí dnes přichází až o tři roky dříve

Květákový krém

Květákový krém

13 hlasů
35min 249 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jehněčí kotlety s rybízovo-hořčičnou omáčkou

11 hlasů
40min 773kJ 230 Kč

Jehněčí maso s pikantní omáčkou.

Salát z kaki

7 hlasů
15min 648kJ 70 Kč

Ovoce a sýr, to je skvělá kombinace.

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více